«Укргазвидобування» збило ціну на європейський метанол
15.02.2023   //  

АТ «Укргазвидобування» уклало договір на 200 млн грн з польською компанією «Solvachem sp. z o.o» на поставку 12 тисяч тон метанолу. Згідно з умовами договору, ціна поставки на умовах FCA Щецин (Польща) становить 427 євро/т. і щоквартально перераховується в прив’язці до котирування ICIS, яке на дату початку проведення процедури становило 505 євро/т. Відповідно до укладеної додаткової угоди, на 1 квартал 2023 року ціну поставки метанолу визначено в розмірі 403 євро/т.

Враховуючи різні умови та ціни поставок в договорах, фахівці «Укргазвидобування» після попередньої публікації «Наших грошей» звели в одну таблицю дані про свої закупівлі метанолу і привели ціни до одного показника – приведеної ціни метанолу з урахуванням доставки в Україну на склад «УГВ» на умовах DAP (без податків та зборів) та DDP (всі витрати), та перевели її в євро. Умови оплати тут не враховані, і це може ще на кілька відсотків змінювати картину, але суттєво не впливає на висновки.

На діаграмі наведено ціни закупівель, перераховані до умов DDP станція отримувача (сіра лінія), DAP станція отримувача (блакитна лінія) та котирування ICIS (переривчаста помаранчева лінія). Нагадаємо, що у ціну DDP входять, крім ціни товару, всі витрати на його доставку, а також всі податки та збори при розмитненні (ПДВ, мито та акциз). У ціну DAP входить тільки ціна товару та витрати на доставку до кінцевої станції отримувача.

На цій діаграмі очевидний стрибок ціни на початку вторгнення у березні-квітні 2022 року. Для більшої показовості «Наші гроші» виокремили різницю між синьою кривою DАP та помаранчевим  котируваннями ICIS. Ця дельта означає на скільки вартість метанолу з урахуванням логістики була вищою від світових середніх цін без податків і логістики.

Як видно з діаграми, у 2019-2021 роках метанол виходив УГВ від плюс 20 до мінус 40 євро до європейського котирування. При цьому, всі поставки незмінно йшли з Росії по прямому залізничному маршруту – з Тульської області («Щокіноазот») до Полтавської.

З початку вторгнення «Укргазвидобування» переключилось з російського метанолу на поставки з Європи. Продавці відразу включили воєнний режим по відношенню до України і премія до котирування у посередників на умовах DAP Полтава зросла до 160-200 євро на тоні.

Як показав аналіз, це збільшення маржи складається з двох частин. Перша – це логістика. Раніше метанол залізницею доставляли з-під Тули на відстань 700 км – це дуже дешеве транспортування (у 2021 році коштувало біля 900 грн., тобто 30 євро на 1 т.) Тепер почали возити з Європи на більші відстані, і не поїздом, а автомобілями. Бо у Європі неможливо знайти вільні спеціальні вагони, якими б можна було доставляти небезпечну отруйну речовину в Україну і переставляти їх на нашу колію. Та й автомобільні перевізники Європи не дуже хотіли їхати в воюючу Україну. Відтак на графіку видно дуже великі стрибки через проблеми у пошуку постачальників та перевізників.

І друга частина такого зростання – це всі ризики, які посередники вкладали в свої ціни. Протягом року було кілька спроб налагодити прямі поставки з Європи, але такі обсяги були невеликими через проблеми з достатньою кількістю перевізників, які б відповідали європейським вимогам та були готові їхати до України.

Вже під кінець 2022 року вдалось налагодити стабільні зв’язки з кількома перевізниками. Укладені контракти з ТОВ «Транс-сервіс-1» (21,90 млн грн), ТОВ «Спешл майнінг солюшнз» (12,45 млн грн), ТОВ «Міко-Транс-1» (43,83 млн грн), і такі контракти продовжують укладатися і в січні-лютому 2023 року. Тепер доставка з європейського хабу у  Щецині (Польща) коштує приблизно 4000 євро за машину чи 180 євро за тону (130 до кордону та 50 по Україні).

В результаті, це дозволило укласти великий контракт з прямим постачальником із Польщі, за яким протягом 2023 року буде відбуватися основний обсяг постачання. Як видно з діаграми, різниця з котируваннями ICIS вийшла на рівень 100 євро. Це означає, з урахуванням об’єктивного здорожчання логістики на 150 євро, що європейський метанол тепер купується навіть на кращих умовах, ніж раніше купувався російський.

Юрій Ніколов, «Наші гроші»