Після вторгнення угорська хімія «Дніпроводоканалу» подорожчала у доларах на чверть
14.02.2023   //  

«Дніпроводоканал» 6 лютого за результатами тендеру замовив фірмі «Зовнішагротранс-1» постачання коагулянту на 149 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

Цьогоріч у Дніпро автотранспортом поставлять 3 750 т гідроксихлориду алюмінію Donau PAC Activis виробництва «Donauchem Vegyianyag Kereskedelmi Kft» (Угорщина) по 39 804 грн, або $1 088 за тонну. Постачальник закуповуватиме його в дистриб’ютора «Гідрохім».

Договір передбачає аванс 50% протягом п’яти днів після заявки замовника та поставку протягом 14 днів після авансу. Решту виплачуватимуть протягом 14 днів після поставки.

У січні об’єднання водоканалів «Дніпро-Кіровоград» замовило такий самий угорський коагулянт в «Аульської хлоропереливної станції» по 35 тис грн, або $957 за тонну. Там передбачалась доставка у Світловодськ і повний аванс. Це на 14% дешевше у доларах, проте Світловодськ знаходиться дещо ближче до кордону з Угорщиною, ніж Дніпро.

Сам «Дніпроводоканал» невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії, в березні 2022 року замовляв у фірми «Зовнішагротранс-1» такий угорський коагулянт по 25 тис, або $855 за тонну. Отже, за рік його доларова ціна для Дніпра виросла на 27%.

«Аульська хлоропереливна станція» успішно скаржилась в АМКУ. На її думку, вимога тендерної документації надати затверджений замовником звіт лабораторних досліджень пропонованого товару і звіт про проведення його промислових іспитів на підприємстві замовника є дискримінаційною. Мовляв, ці документи неможливо встигнути отримати до спливу строку подання пропозицій. Скаржник хотів запропонувати саме коагулянт Donau PAC Activis, але не має цих документів. За його словами, виконати вимогу може тільки той учасник, який раніше вже поставляв такий коагулянт на «Дніпроводоканал» і має їх.

Замовник відповів, що випробування коагулянту Donau PAC activis проводились ще у 2008-2009 роках. За його словами, єдиної процедури проведення попередніх досліджень не встановлено, але є вимога щодо попередніх досліджень реагентів в різні періоди року.

Обидві сторони посилались на «Правила технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України». Адмінколегія АМКУ вирішила, що замовник не довів необхідність цієї вимоги. Він її прибрав, але зрештою «Аульська хлоропереливна станція» так і не прийшла на торги. «Зовнішагротранс-1» отримав підряд без конкуренції.

Ужгородський «Зовнішагротранс-1» зі статутним капіталом 100 грн належить директору Валерію Полякову з Дніпра. За даними системи «YouControl», раніше його партнером по цій фірмі був дніпровець Андрій Романченко, а до того – ще й Іон Дзяд і Гоча Ломідзе.

Кременчуцький «Гідрохім» зі статутним капіталом 1 тис грн належить місцевій жительці Олені Філатовій, яка ним керує. Вона також зареєстрована ФОПом у тому ж Кременчуку.

Анна Сорока, «Наші гроші»