«Враховуючи такий обсяг злочинної діяльності з боку Резніченка, я думаю, прийшов час відповідного запобіжного заходу»
13.02.2023   //  

До такого висновку прийшов нардеп Владлен Неклюдов за результатом засідання ТСК щодо розкрадань гуманітарної допомоги на Дніпропетровщині.

9 лютого у Дніпрі відбулося виїзне засідання тимчасової слідчої комісії (ТСК) Верховної Ради України з питань розслідування можливих порушень законодавства України по гуманітарці, а також неефективного використання держмайна, яке може бути використане для переселенців.

Це друге виїзне засідання ТСК у Дніпрі. Перше відбулося у жовтні 2022 року за присутності тодішнього голови Дніпропетровської обласної військової адміністрації Валентина Резніченка. Тоді члени ТСК дійшли висновку, що ОВА не вживала заходи щодо попередження і виявлення фактів порушень законодавства під час обігу гуманітарної допомоги.

9 лютого народні депутати приділили чимало уваги питанню повноважень Дніпропетровської ОВА відносно гуманітарної допомоги.

Заступник голови ОВА Ольга Горб розповіла, що обласна військова адміністрація не отримує гуманітарної допомоги, а лише виконує функції спілкування з міжнародними та територіальними донорами, отримує від територіальних громад області інформацію про потреби,  та направляє отриману гумдопомогу ОТГ (якщо в надісланій допомозі є те, що необхідно громадам). Члени ТСК були здивовані, оскільки в інших областях саме ОВА є отримувачем гуманітарки.

Горб також озвучила, що залізницею область отримала 166 вагонів гуманітарної допомоги. Водночас, за даними Укрзалізниці, на Дніпропетровщину було відправлено 1000 вагонів такої допомоги.

«Якщо зараз каже Укрзалізниця про 1000 вагонів… Це потрібно ідентифікувати».

Нардеп Павло Фролов зазначив, що ТСК володіє інформацією, що відносно 90% вантажів по Дніпропетровщині «жоден керівник ОВА не може дати відповідь, де ці вантажі знаходяться – ні обліку, ні контролю, ні актів».

Фролов звернувся до правоохоронців, щоб ті перевірили, чому така велика різниця між даними від ОВА і Укрзалізниці.

Продовжуючи тему, заступник голови ТСК Сергій Вельможний звернув увагу дніпровських чиновників та правоохоронців, що область отримувала допомогу не тільки через залізницю:

«Також було 423 випадки, коли Дніпропетровська ОВА була отримувачем матеріальної допомоги, що надійшла автотранспортом, з яких близько 100 транспортних засобів було направлено на адресу ОВА як гуманітарну допомогу. Як приклад. 16 травня  ОВА була отримувачем авто Toyota Hilux. Правоохоронні органи, занотуйте, що я кажу… 12 травня 2022 року через пункт пропуску Ужгород надійшла матеріальна допомога на адресу Дніпропетровської ОВА Toyota Land Cruiser 200. Я вважаю, що правоохоронні органи повинні були проводити розслідування з цього приводу і надати юридичну оцінку цим фактам. 5 травня через пункт пропуску Ягодин до Дніпропетровської ОВА оформили матеріальну допомогу 700 кг бронежилетів. Тут не тільки, чи отримувала ОВА цю гуманітарну допомогу… Правоохоронці, зверніть на це увагу. Яким чином, на підставі чого ОВА була отримувачем матеріальної допомоги, яка відноситься до товарів військового призначення. Взагалі таке не могло відбуватися. І я впевнений, що ці бронежилети потім через інтернет продавалися фізичним особам. От такі факти ТСК за цей короткий термін вже напрацювала».

Голова ТСК нардеп Сергій Козир, звертаючись до правоохоронців, навів дані статті «Колишній голова Дніпропетровської ОВА за бюджетні 42,5 млн грн. орендує безкоштовний склад у скандального забудовника», яка вийшла 16 січня (в низці видань вийшли статті з подібним заголовком, в усіх було посилання на пост Станіслава Речинського – ред.).

Козир зачитав початок статті:

«Екс-голова Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко у травні 2022 року уклав з ТОВ «Прайм Ріелті-Сервіс» договір  оренди за бюджетні кошти по оренді складу площею 38,7 тис кв м за адресою вул. Любарського, 98  за понад 42,5 млн грн. на місяць. Про це свідчить підписаний договір між  Резніченком та директором ТОВ «Прайм Ріелті-Сервіс» Світланою Ященко».

«Є кримінальне провадження по завищеній оренді складів під гуманітарну допомогу на 42 млн грн завданої шкоди? Є чи нема? Нема нічого такого», – підсумував Козир.

Під час виїзного засідання ТСК, найбільша кількість його учасників були залучені до обговорення історії з зерном.

Вона почалася відразу після початку широкомасштабного вторгнення РФ в Україну. Після 24 лютого 2022 р. на території Дніпропетровської області стали накопичуватися вагони з зерном, які «застряли» там і далі нікуди не рухались через бойові дії.

Як розповів Сергій Козир, голова ОВА Резніченко видав розпорядження щодо примусового вилучення зерна. Зокрема, 10 березня 2022 року, згідно з розпорядженням Резніченка, регіональній філії «Придніпровська залізниця» АТ «Українська залізниця» було доручено передати на зберігання ТОВ «ДМК» «Дніпромлин» майно, щоб забезпечити схоронність зерна в умовах воєнного стану.

«Це розпорядження незаконне. Воно може бути тільки від військового командування. Він міг їх погоджувати тільки за ініціативи військового керівництва. Є відповідь від представника ЗСУ генерала Валерія Залужного, де, цитую, «керівництво не приймало участі у підготовці проектів наказів Дніпропетровської ОВА з приводу примусового відчуження майна», – зазначив Козир.

Мова йде про 221 вагон з зерном. Як з’ясувалося на засіданні ТСК, «Придніпровська залізниця» передала фірмі «Дніпромлин» майно через прокладку ТОВ «Міська залізнична вітка». Водночас, «Дніпромлин» та залізничники до цього часу не підписали акти прийняття-передачі зерна. За даними представників УЗ, вони надіслали «Дніпромлину» документи, але ті не підписують акти нібито через розбіжність ваги майна, тобто нібито маса вантажу, вказана в запропонованих актах від залізниці, є більшою від тієї, яку нібито зважив «Дніпромлин».

В результаті, як розповів представник прокуратури Дніпропетровщини Антон Чернов, 8 квітня надійшла заява «Придніпровської залізниці», що «Дніпромлин» привласнив зерно, а 13 квітня надійшла заява від «Дніпромлина», що «Придніпровська залізниця» відвантажила менше зерна, ніж показала в своїх документах.

Про подальший перебіг подій розповів перший заступник голови ОВА Орлов:

«Коли завдяки ЗСУ ворог відступив, почали звертатися власники зерна. Результат цього – скасування цих розпоряджень і доручення прем’єр-міністра для того, щоб віддати зерно».

Розповідаючи про «особливості» повернення зерна, адвокат ТОВ «ЛНЗ Агро трейд», ТОВ «ЛНЗ Експорт», ПрАТ «Лебединський Насіннєвий Завод» (майно цих компаній опинилося серед 221 вагона) зазначила, що недоповернуто «20% по кожному вагону». За її словами, у її партнерів у всіх вагонах теж не достає 20% зерна. Вона додала, що «Дніпромлин» не надав жодних документів, де було б зазначено, яку вагу вантажів вони («Дніпромлин») прийняли.

Козир назвав бенефіціара ТОВ «ДМК» «Дніпромлин»:

«Бенефіціаром є Максим Романенко, колишній секретар Дніпропетровської міської ради, керівник Криворіжської місцевої міської організації партії «ОПЗЖ», відносно якого проведене журналістське розслідування з приводу можливого рейдерського захоплення майна аграрного підприємства».

Нардеп Максим Ткаченко повідомив, що ТСК також працює по системі «Шлях» (система дозволів для виїзду з України військовозобов’язаних чоловіків була запроваджена невдовзі після вторгнення росіян, щоб уможливити роботу волонтерів – ред.). На 31 грудня 2022 року по Дніпропетровській області видано більше 1000 дозволів.

«Кількість осіб, що скористалися «Шляхом», – 725. При цьому більше 100 особам прикордонна служба не дала згоди на виїзд за кордон, тому що люди, які виїжджали, чітко не змогли дати інформацію, куди вони їдуть, з якою метою, і т.д… Із 725 людей, які скористалися «Шляхом», кількість осіб, що не повернулися (вже всі строки пройшли, і там дуже багато людей, які виїхали в березні, в квітні) – це 53 особи. Я впевнений, що це було навмисне підписання цих документів. І за це треба, щоб хтось відповідав», – зазначив Ткаченко.

Він також навів «цікавий» приклад, хто скористався в області програмою для волонтерів «Шлях».

«Удод Євген. 1973 р. н. Отримав дозвіл через Дніпропетровську ОВА на виїзд з України через систему «Шлях». Здійснив 5 виїздів з України до країн ЄС. Жодного разу, коли повертався в Україну, не декларував товарів, в тому числі гуманітарної допомоги. За інформацією мережі інтернет, Удод Євген являвся головою Дніпропетровської облради та віце мером Кривого Рогу», – розповів Ткаченко.

Підсумовуючи озвучені на засіданні ТСК факти, нардеп Владлен Неклюдов зазначив:

«Факт оренди цих складів. Це кричуще… 1,5 млрд з фітнес-тренером перераховували… Ці розпорядження по «Дніпромлину»… Враховуючи такий обсяг злочинної діяльності (уже можемо про це казати) з боку колишнього очільника Резніченка, я думаю, прийшов час відповідного запобіжного заходу… Я вважаю, що тут є суспільний запит».

Ткаченко вважає, що правоохоронцям необхідно зосередитись не тільки на екс-голові ОВА:

«Ми сьогодні весь день, всю нараду говоримо про Резніченка. Друзі. Це не одна людина. Це все керівництво ОВА. Чому говоримо «от тільки Резніченко». Так. Він був головою… У всіх питаннях, які ми сьогодні обговорюємо, від питання по зерну… Я думаю, що там і Резніченка хтось із адміністрації підставив, давши йому цю пораду і принесши йому це розпорядження на підпис і т.д. І по «Шляху» підстава на підставі. Тому правоохоронним органам потрібно працювати з усім керівництвом ОВА. Не тільки з колишнім очільником».

Віктор Волокіта, «Наші гроші»