Дорожник продав «УГВ» німецький калій вдвічі дорожче, ніж український виробник
23.01.2023   //  

АТ «Укргазвидобування» 23 грудня за результатами тендеру замовило фірмі «Ворлд Фуд Енд Фід» хлористого калію на 193 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

До квітня-липня на Харківщину поставлять 2 400 т хлористого калію з масовою часткою калію не менше 60% у перерахунку на К2О по ціні 77 500-82 899 грн, або $2 119-2 267 за тонну. Ціна включає доставку залізницею чи автомобілями. Строк післяоплати – місяць.

Хлористий калій застосовують як інгібітор у бурових розчинах і добриво. Виробниками тут є компанії «K+S Minerals and Agriculture GmbH» і «Salt Minerals GmbH» (Німеччина).

При цьому зараз «Укргазвидобування» проводить ще один тендер щодо такого хлористого калію. Його умови відрізняються лише повним авансом. У цьому випадку переміг український виробник – фірма «Дюнгер» із ціною 41 538 грн, або $1 136 за тонну. Це вдвічі дешевше в доларах. Але ця фірма не подавалась на вищезгаданий тендер, те переміг постачальник вдвічі дорожчої німецької фірми.

Днями «Дюнгер» також виграв маленький тендер «Укртрансгазу» із хлористим калієм по дещо вищій ціні 45 тис грн, або $1 231 за тонну. Там передбачався аванс 20%. Система автоматично визначила ціну аномально низькою. Але фірма пояснила, що вона закуповує сировину для власного виробництва за доступними цінами і фасує власними силами, тому ціна ринкова. Мовляв, наразі на ринку є пропозиції по 39-43 тис грн за тонну на складі продавця, а вона запропонувала 45 тис грн із доставкою і фасуванням у біг-беги на 1 т.

Раніше, у квітні Інститут сільського господарства Західного Полісся купував у іншої фірми трохи хлористого калію по 22 500 грн, або $769 за тонну. Виробник невідомий.

«Укргазвидобування» рік тому замовляло білоруський хлористий калій по 20 301 грн, або $726 за тонну. В доларах це було втричі дешевше за ціну від «Ворлд Фуд Енд Фід» і в півтора раза дешевше за ціни від «Дюнгера» нині. Договір розірвали з неповною оплатою після початку повномасштабного вторгнення Росії через країну походження.

У 2020 році «Укргазвидобування» купувало білоруську продукцію по 11 399 грн, або $466 за тонну. Як писав у березні канал «CNBC», ціни калійних добрив від початку 2020 року зросли більш ніж утричі. Отже, якщо тендерну ціну 2020 року помножити на три, вийде $1 398 за тонну. Це приблизно відповідає цінам від «Дюнгера» з доставкою по Україні та у півтора раза дешевше за ціни від «Ворлд Фуд Енд Фід» із доставкою з Німеччини.

По двох лотах єдиними конкурентами були харківський «Торговий будинок «Харківмаш» харків’янки Ірини Скрипки із продукцією «Hebei Brisk New Material Co., Ltd» (Китай) і київське «Торгівельно-промислове об’єднання «Аріста» зареєстрованих в окупованому Донецьку Юрія Ковиньова та Андрія Прахова із продукцією «Dead Sea Works Ltd» (Ізраїль). По інших трьох лотах конкуренції не було. Формальна економія склала 4%.

Дніпровська «Ворлд Фуд Енд Фід» на чолі з Юрієм Пятаковим має статутний капітал 5 тис грн. Нею володіє дніпровець Денис Фролов, який керує консорціумом «Інсі». Його засновниками є фірми «ЮММ Інженіринг» Юрія Пічугіна, якою також керує Фролов, «МЕГА Мюхендіслік Мюшавірлік Анонім Шіркеті» (Туреччина), а також «Спецавто-Буд» Руслана Прасалова. Кінцевим бенефіціаром «Інсі» через «ЮММ Інженіринг» вказаний колишній керівник Служби автомобільних доріг у Львівській області Юрій Лазаренко.

Торік «Ворлд Фуд Енд Фід» отримала від облавтодорів 18 млн грн на постачання солі.

Створений в 2018 році київський «Дюнгер» на чолі з Інною Камишовою входить у групу «Каспіт» киянина Євгенія Воробйова. Виробничі потужності «Дюнгера» розташовані на Рівненщині. Нині його засновником є фірма «Wakler FZE» (ОАЕ) киянина Олександра Кореніцина, але донедавна ним була фірма «Caspit Limited» (Кіпр) Євгенія Воробйова.

Воробйов через той же офшор «Caspit Limited» володіє фірмою «СБПМ», якою керує Кореніцин. Ця фірма здійснює гуртові поставки добрив, нафтохімії та енергоресурсів.

Анна Сорока, «Наші гроші»