Україна шукає зброю, щоб дати відсіч Росії: які обіцянки та поставки ми маємо
16.01.2023   //  

«Bloomberg» зібрав дані про надану та обіцяну Україні зброю. За підрахунками, союзники надали понад 4000 бронемашин, артилерійських знарядь, літаків та інших систем озброєння, щоб допомогти Києву в боротьбі з Росією, і тепер найпотужніші члени НАТО відправляють ще більше летального озброєння.

Після місяців обережності Велика Британія заявила в суботу, що надасть Києву «Челленджери 2», одні з найпотужніших основних бойових танків НАТО. Це послідувало за заявами Франції, США і Німеччини про те, що вони нададуть Києву бойові машини, і посилило тиск на уряди країн Альянсу з вимогою надати Україні більше найкращих броньованих машин, призначених для знищення інших танків і відвоювання території у ворога.

Нижче наводимо розбивку деяких з основних систем, які отримала Україна, за даними голландського веб-сайту Oryx, що займається аналізом оборонної сфери, а також за повідомленнями союзників України. Наведені цифри є приблизними і не могли бути незалежно перевірені Bloomberg. Вони можуть включати обіцяні, але не поставлені одиниці озброєнь, а також інші одиниці, які не включені до списку, можливо, були поставлені, але не оприлюднені.

Список побажань щодо зброї

Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний в інтерв’ю The Economist заявив, що йому потрібна ця зброя, щоб перемогти Росію:

«Я знаю, як розбити цього ворога. Але мені потрібні ресурси. Мені потрібно 300 танків, 600-700 БМП, 500 гаубиць», – сказав він.

Танки

→  410 танків радянських часів, поставлених членами НАТО країнам колишнього комуністичного блоку, в тому числі Польщі, Чехії та Словенії.

?  Велика Британія пообіцяла надіслати Україні танки «Челленджер-2», що стане першим випадком, коли західна країна надасть Україні сучасні основні бойові танки для боротьби з російськими військами. Газета Sun повідомила, що 12 танків будуть відправлені щонайменше двома партіями, хоча уряд Великої Британії не підтвердив цю кількість.

?  Польща пообіцяла надати «роту» бойових танків Leopard 2 німецького виробництва, якщо інші союзники по НАТО візьмуть на себе аналогічні зобов’язання.

?  У США і Німеччині тривають дискусії про те, чи можуть вони також надіслати основні бойові танки.

Західні представники оборонного відомства зустрічаються 20 січня на авіабазі Рамштайн в Німеччині, де вони, ймовірно, обговорюватимуть питання надсилання більшої кількості танків. Досі вони були стурбовані тим, що це може спровокувати відповідь з боку Росії.

Бронетранспортери/бойові машини піхоти

→  300 одиниць, в тому числі 250 БМП радянського виробництва з колишніх комуністичних країн.

?  По-перше, Франція оголосила минулого тижня про те, що вона передасть невизначену кількість колісних танкових есмінців AMX-10RC.

?  США і Німеччина заявили, що нададуть 50 і 40 бойових машин Bradley і Marder, відповідно.

БМП можуть перевозити війська і забезпечувати підтримку ближнього бою, в тому числі проти танків противника. Девід Перкінс, американський чотиризірковий генерал у відставці, сказав, що це буде «більш ніж достатньо» для Т-72, які складають основну частину російського танкового парку.

Бронетранспортери

→  1100 одиниць, в тому числі 300 бронетранспортерів М113 і 250 М117.

→  Понад 160 бронетранспортерів М113 американського виробництва з семи інших країн, в тому числі з Великої Британії, Литви, Австралії, Німеччини, Данії, Португалії та Іспанії.

→  Кілька сотень інших машин, в тому числі броньовані медичні центри.

На відміну від бойових машин піхоти, ці бронетранспортери можуть перевозити війська на полі бою, але вони мають легше озброєння, таке як великокаліберні кулемети, які в основному використовуються для самооборони.

Протимінні бронетранспортери із захистом від засідок (MRAP)

→  Всього близько 925, в тому числі 440 американських M1224 MaxxPros.

→  90 австралійських «Бушмастерів» і кілька британських «Вовкодавів» і «Мастифів».

Ці машини схожі на БТР, але спеціально розроблені з нахиленим корпусом для захисту екіпажу від мін і саморобних вибухових пристроїв.

Піхотні мобільні машини

→  Понад 1 540 одиниць, в тому числі 1 250 високомобільних багатоцільових колісних транспортних засобів американського виробництва, або «Хаммерів».

Ці колісні бронетранспортери – зазвичай броньовані – переміщують солдатів по полю бою в атаці, розвідці і патрулюванні.

Артилерія

→  300 буксируваних гаубиць. З них понад 210 155-мм гаубиць M777 та 72 105-мм гаубиці зі США.

→  400+ одиниць самохідної артилерії, з яких 180 – на замовлення. З них понад 20 155-мм гаубиць з Великої Британії, по 18 – з Польщі, Німеччини, США та інших країн.

Реактивні системи залпового вогню.  Всього 95 одиниць.

→  38 Високомобільних артилерійських ракетних систем, відомих як HIMARS, виробництва американської компанії Lockheed Martin.

→  40+ 122-мм реактивних систем залпового вогню комуністичних часів з Польщі і Чехії.

Одне з найпотужніших озброєнь для України, HIMARS дозволяє наносити точні удари на великі відстані. Україна використовувала їх переважно для знищення російських складів боєприпасів і командно-штабних пунктів, а також пунктів збору військ.

Джерело: Група досліджень та інформації з питань миру та безпеки

Зенітні системи

?  37 німецьких самохідних танків Gepard.

?  Вісім ракетних батарей NASAMS американського виробництва.

?  Одна американська та одна німецька ракетна батарея Patriot.

?  Шість ракетних комплексів Strela-10Ms з Чехії.

?  Шість ракетних комплексів «Стормер» з Великої Британії.

?  Декілька інших зенітно-ракетних комплексів зі Словаччини, Німеччини, Іспанії, Франції і Польщі.

Німецькі «Гепарди» – це самохідні танки, які можуть збивати крилаті ракети, що низько летять, а ракетні комплекси можуть вражати повітряні цілі на більшій висоті. У грудні і США, і Німеччина заявили, що кожна з них подарує по одній ракетній батареї Patriot – найсучаснішій західній системі протиповітряної оборони, яка може націлюватися на балістичні ракети меншої дальності, що можуть нести тактичну ядерну боєголовку – загрозу, про яку говорив російський президент Володимир Путін, як варіант.

Літаки

→  14 штурмовиків Су-25 російського виробництва, придбаних у Болгарії країнами НАТО і доставлених в Україну.

→  Чотири Су-25 з Північної Македонії.

→  20 вертольотів Мі17 російського виробництва, які спочатку призначалися для Афганістану, передані США.

→  11 вертольотів радянського виробництва з Чехії, Словаччини та Латвії.

→  Три британських «Вестленд Сі Кінгс».

→  Шість вертольотів Камов російського виробництва з Португалії.

→  30+ безпілотників Bayraktar TB2 з Туреччини, плюс по одному з Литви та Польщі.

→  Сотні американських блукаючих боєприпасів Switchblade.

→  415 розвідувальних безпілотників.

Ракети дальнього радіусу дії

Ніхто не погодився на прохання Києва про надання армійської тактичної ракетної системи великої дальності, відомої як ATACAMS, яка може вражати цілі на значно більших відстанях, ніж HIMARS.

Деякі західні посадовці висловили занепокоєння щодо надання українським військам більшого потенціалу для нанесення ударів по цілях в глибині Росії, оскільки це може призвести до прямої конфронтації з Москвою.

Інші елементи

До інших товарів відносяться ракети, які можуть бути використані проти ворожих радарів, кораблів і надводних цілей, а також засоби радіоелектронної боротьби, безпілотні водні судна, радіолокаційне обладнання та інші системи.

Зброя для України

Джерело: Oryx

 

Примітка: до переліку не включено озброєння НАТО та оцінки озброєнь, які були поставлені, але не були оприлюднені