Екзистенційна битва в Україні: китайська знижка виграла у американської якості у долотному тендері на 181 мільйон
16.01.2023   //  

Китайці запропонували українцям екслюзивну знижку, з якою американці не могли конкурувати зі своїм якіснішим товаром.

АТ «Укргазвидобування» 9 січня уклало угоди на поставку різних видів бурових доліт з компанією «Wuhan Longway Petroleum Technology Co., Ltd» (Китай) на суму 82,37 млн грн. Про це повідомляється в системі «Прозорро».

Очікувана вартість тендеру становила 181 мільйон гривень. Відтак система визначила вдвічі меншу пропозицію китайців як «аномально низьку ціну».

На це компанія «Wuhan» повідомила, що пропонує долота від  китайського виробника нафтогазового обладнання «Chengdu  Huilingfeng  Diamond  Bit  Co.,  Ltd.» (сайт виробника), з яким має давнє партнерство. Та цей виробник нібито надав знижку для допомоги Україні у воєнний час:

«Відповідно до наших домовленостей із виробником з метою виходу з економічної кризи, та з метою всебічної допомоги державі Україна у воєнний час,  компанією Chengdu  Huilingfeng  Diamond  Bit  Co.,  Ltd  було  надано  на  пільгових  умовах  пропозицію  на  адресу  нашої компанії, що дало нам змогу запропонувати найбільш економічно вигідну ціну на аукціоні», – йдеться у листі «Wuhan».  

«Укргазвидобування» прийняло ці пояснення та уклало угоду з переможцем цінового аукціону.

Разом з тим, претензії до рішення українського замовника були у американського виробника «Ulterra drilling technologies l.p.» (сайт виробника). Американці заявили, що китайські долота не є аналогом американських, як того вимагало «Укргазвидобування». Американські набагато кращі, тому між ними і китайськими в принципі не може бути цінової конкуренції. Тому китайців взагалі не можна було допускати до торгів як виробника НЕеквівалентного товару. Відповідну скаргу американці подали в тендерну колегію Антимонопольного комітету.

«УГВ» відповіло, що якість китайських доліт справді не така як у США. Але через систему «Прозорро» замовник купує «стандартні», а не «преміальні» долота. Тому у даному випадку «Укргазвидобування» вважає долота від «Chengdu» підходящими.

АМКУ погодився з таким рішенням замовника та дозволив китайцям вийти на ціновий аукціон.

На аукціоні «Ulterra» запропонувала 15% знижку відносно очікуваної вартості торгів, а китайці – 54%.

Ось аргументи американців та контаргументи українців, що зробили вибір на користь рашистських союзників з КНР:

Скарга «Ulterra drilling technologies l.p.» (США) зі скороченнями Аргументи «Укргазвидобування» на користь «Chengdu  Huilingfeng  Diamond  Bit  Co.,  Ltd.» (КНР)
Замовником визначено, що долота мають бути виробництва Schlumberger (Smith Bits) (США, Італія), Baker Hughes (США), Halliburton (Security DBS) (США), National Oilwell Varco (Reed Hycalog) (США, Великобританія), Varel International (США, Франція), Ulterra (США) або еквівалент. Отже Тендерною документацією Замовника передбачено чіткі технічні вимоги щодо товару, який має поставлятися та який потребує Замовник, це вищезазначені долота типу PDC виробництва найбільших світових виробників.

Учасники «Wuhan Longway Petroleum Technology Co., Ltd.», ТОВ «Нафтогазхім Сервіс», ТОВ «Нафтохімспецмонтаж» запропонували продукцію виробництва «Chengdu Huilingfeng Diamond Bit Co., LTD» (Китай), «Hebei Ruishi Bits Manufacturing Co., LTD (Китай) та «Chengdu Deep Diamond Bit Co., LTD» (Китай) відповідно.

Товар, який виробляється вищезазначеними компаніями Китаю, не є та не може вважатись еквівалентом товару, що виробляється провідними світовими виробниками бурових доліт, таким як Schlumberger (Smith Bits) (США, Італія), Baker Hughes (США), Halliburton (Security DBS) (США), National Oilwell Varco (Reed Hycalog) (США, Великобританія), Varel International (США, Франція), Ulterra (США).

На відміну перевіреного багаторічним досвідом використання товару від лідерів світового ринку, товар запропонований Wuhan Longway Petroleum Technology Co., Ltd, ТОВ «Нафтогазхім Сервіс» та ТОВ «Нафтохімспецмонтаж» не має аналогічної позитивної статистики експлуатації в Україні, що створює додаткові ризики його застосування при бурінні свердловин у порівняно важких геологічних і вимогливих умовах нафтогазових родовищ України.

Міжнародні виробники Schlumberger, Baker Hughes, Halliburton, National Oilwell Varco (Reed Hycalog), Varel International, Ulterra разом мають переважну долю продажів світового ринку бурових доліт, що відображає високий попит на їх продукцію для нафтогазовидобувній промисловості внаслідок переваг у конструкції, дизайні, інноваціях при виробництві, відповідності запитам найвимогливіших проектів та контролю якості продукції.

Вартість придбання якісної продукції виробників Schlumberger, Baker Hughes, Halliburton, National Oilwell Varco (Reed Hycalog), Varel International, Ulterra в тому числі відображає великі витрати виробників у вдосконалення характеристик продукції та забезпечення її виключної якості.

Очевидно, що вказані виробники якісної продукції не конкурують у ціні з продукцією китайських компаній.

За таких обставин, наявний обґрунтований ризик, що у разі перемоги одного з зазначених учасників та поставки ним товару не еквівалентного виробництву вищезазначених компаній лідерів світового ринку, Замовник потребуватиме закупівлі більшої (додаткової) кількості бурових доліт, ніж при закупівлі товару високої якості відповідно до визначених вимог в тендерній документації, що спричинить додаткове витрачання державних коштів.

Під  еквівалентними  товарами  розуміються  українські  та іноземні товари, які є ідентичними за технічними характеристиками, що наведені в додатку 3 Тендерної Документації.

Обладнання, запропоноване учасниками Wuhan Longway Petroleum Technology Co. Ltd.,  ТОВ  “Нафтогазхім  Сервіс”  та  ТОВ  “Нафтогазхімспецмонтаж” повністю відповідає технічним вимогам до предмету закупівлі.

Проведення порівняння відпрацювання доліт різних виробників не є коректним з інженерної точки зору, так як відпрацювання проводиться в різних літолого-стратиграфічних умовах при різноманітних режимних параметрах буріння та на різних глибинах.

Також слід зазначити, що частина доліт, які зазначені в таблицях виробництва Smith Bits, Varel, Baker Hughes, Ulterra та NOV використовувались на свердловинах АТ «Укргазвидобування» під час залучення сервісних послуг по інженерному супроводу бурових доліт (долотний сервіс), такі долота відносяться до лінійки «преміальні», а ті  що закуповуються через систему Prozorro відносяться до лінійки «стандартні».

В свою чергу «преміальні» долота можуть мати значно кращі показники механічної швидкості та норми проходки на долото.

 

«Укргазвидобування» також надало звіти щодо показників роботи доліт вищезазначених виробників.

 

Договірна ціна китайських долот «Chengdu» від продавця «Wuhan»

Долото Ціна, $/шт
Трьохшарошкове долото 26” (660,4мм) тип 26 XMG115GC IADC 115 13751
Трьохшарошкове долото 17 1/2” (444,5мм) тип 17 1/2 XMG115GC IADC 115 4667
Долото типу PDC 17 ½” (444,5мм) HS6162BUG, S323 15256
Долото типу PDC 17 ½” (444,5мм) HS6191BUG, S323 14820
Долото типу PDC 12 1/4” (311,15мм) HS5191BUG, S223 9538
Долото типу PDC 12 1/4” (311,15мм) HS6163BUG, S423 10311
Долото типу PDC 8 1/2” (215,9мм) HS6163B, M423 10634
Долото типу PDC 8 1/2” (215,9мм) HM6132BI, M433 10747
Долото типу PDC 6” (152,4мм) HM6133SB, M433 6371

Юрій Ніколов, «Наші гроші»