Директор «Доріг Сумщини» розповів подробиці про тендерний скандал на 10,5 мільярдів гривень
12.01.2023   //  

Директор держпідприємства «Дороги Сумщини» Мирослав Завальний в інтерв’ю «Суспільному» підтвердив справжність розмови з радником губернатора Олександром Безнісом. Той вимагав внести в тендерну документацію заточки, щоб мати можливість «знести по безпрєдєлу» небажаних конкурентів. І наголошував на «відсутності проблем з погонами». Ця розмова була записана та оприлюднена місцевими журналістами (послухати аудіозапис). Після оприлюднення запису стало відомо, що голова Сумської ОВА Дмитро Живицький підписав розпорядження про виїзд за кордон декількох громадян. Серед них — радник Живицького Олександр Безніс. 9 січня поліція відкрила кримінальне провадження.

Пропонуємо вашій увазі текст інтерв’ю Завального, який дуже докладно пояснює механізм впливу радника губернатора на тендери «Доріг Сумщини».

— Ця розмова відбулася насправді чи аудіозапис підроблено?

— Ні, ця розмова відбулася, вона була в цих стінах. Він повикликав мене, начальника тендерного відділу, бухгалтерію.

— Хто такий Олександр Безніс?

— Коли було призначення нового очільника області і була перша нарада у нас спільна, то мені його представили як руководітєль, або керівник або координатор напрямку доріг. Тобто мене з ним познайомили, сказали, що він буде, як кажуть, куратором моєї… мого підприємства.

— Хто вас із ним познайомив і хто окреслив його повноваження? Що він буде куратором цього напрямку.

— Дмитро Олексійович.

— Дмитро Живицький?

(ствердно киває головою, – ред.)

— На аудіозаписі Безніс каже, що у нього «контрольна функція» — хто на нього поклав цю контрольну функцію?

— Я вважаю, що, мабуть, не мабуть, а  на нього поклав ці повноваження Дмитро Олексійович.

— В аудіозаписі людина, голос якої дуже схожий на голос Безніса, каже: «У мене не б’ється». І далі продовжує з’ясовувати, скільки зайшло на «Династію». Наскільки я розумію, ідеться про одного з підрядників ДП «Дороги Сумщини» ТОВ «Торговий дім «Династія», так?

— Так, ми працювали з ними. Це компанія, яка працює у нас на північному напрямку.

— Коли Безніс каже, що у нього цифри не б’ються, Династія йому сказала одне, а ви йому кажете інше — що це означає? Він працює напряму з підрядниками?

— Ну, виходить по його словам, що так. Олександр Безніс регулярно запитував інформацію у моєї бухгалтерії, навіть спочатку це було прохання, потім вже вийшло, що ми повинні давати йому цю інформацію щотижнево, коли йому заманеться.

— На аудіозаписі також чути, що Безніс просить внести зміни в тендерну документацію в останній день, коли це можна зробити, і на уточнююче запитання: «Для чого це робити?» він відповідає: «Щоби відхилити по-бєспрєдєлу». Можете якось детальніше про це розповісти? Чи це ставалося раніше, чи це таке нове прохання і тільки в цьому тендері так виникло?

— До цього до нас ніколи не було таких задач, тому що ця задача не є дуже… скажімо так, офіційно, незаконною. Тому з цим питанням ми тільки зіштовхнулися в цьому році, з Олександром Безнісом. Він хотів, щоби ми вставили лист від балансоутримувача землі, де знаходяться бази, які будуть обслуговувати. Тобто при зимовому утриманні (доріг). Але він прекрасно розумів, що іде воєнний стан, що всі реєстри стоять і цього листа б ніхто не отримав. Ці тендери б не відбулися. Це зрив усієї області, це 100%. Офіційною особою і директором являюсь я, тобто я несу відповідальність за ті чи інші дії, які відбуваються на дорожній мережі області.

— Ви розуміли, що його вимога незаконна?

— Вона незаконна і вона нереальна. Тому що всі реєстри по землі стоять. І у нас не стояла задача зірвати тендери, у нас стояла задача — це торги, щоби ми вийшли на мінімальні ціни, щоби зекономити і рухатися далі. Яка задача стояла у нього? Я тепер бачу, що просто підставити мене у цій ситуації. До цього ми так само проводили тендери минулого року, в позаминулому році. Тобто так, ми брали адресу і лист оренди від генпідрядника, де знаходиться база. Для чого? Щоби ми бачили, за якою адресою буде стояти наше зимове ДРП, щоби інспектор міг приїхати подивитися наявність піщано-сольової суміші, техніки і персоналу, який її обслуговує при зимовому утриманні.

— Коли він каже, для чого ця вимога, цей лист по землі: «Чтоби отклоніть по-бєспрєдєлу». У мене, звичайно, волосся на голові заворушилося, і ви після цього не виганяєте його з кабінету, не звертаєтеся до правоохоронних органів, а продовжуєте з ним розмову. Чи ви виконали його оцю вимогу, яку ви розумієте, що вона була незаконною?

— Давайте так: тендери відбулися? Вони відбулися. Тобто, я забезпечив на сьогодні повністю зимове утримання, у нас є переможці, ми підписуємо договори уже з новими генпідрядниками. Тобто, дивіться. Якщо б я зробив це, це точно було би «по-бєспрєдєлу». По-перше, мене б зняли з роботи за невиконання своїх посадових обов’язків, і, по-друге, це був би шкандаль просто на всю Україну, що ДП «Дороги Сумщини» не впоралося із таким простим завданням. Який помисел був у нього, я не розумію.

— Він там ще такий емоційний, на цьому аудіозапису, і часто говорить матом буквально. Серед іншого там ідеться про те, що «якщо я не знатиму, що у мене є договорняк з Антимонопольним, я вам скажу». Скажіть, будь ласка, чи були ситуації, коли у вас був договорняк з Антимонопольним і він вам це гарантував?

— Давайте так, на прикладі: ми проводимо якийсь тендер і, наприклад, один із учасників тендерної процедури каже: «Ми не згодні із замовником», звертається в Антимонопольний комітет. І я вам можу навести купу прикладів, коли ми виконували вироки Антимонопольного комітету. Ми не можемо не виконати, тому що це є як правоохоронні органи, тільки в тендерній процедурі, будемо так говорити. На сьогодні, дивіться, тендери пройшли, немає жодного запиту в Антимонопольний комітет і у нас є тендерна процедура і тендерні вимоги. І ми нічого там не поставили такого, надприроднього — такого нема взагалі.

— Тобто якби ви дійсно внесли в тендерну документацію цю дискримінаційну вимогу про землю, яку вимагав Безніс, то хтось із підрядників міг би оскаржити це?

— 100%. Дивіться, якщо підрядник, який заявився на тендер, не може фізично щось зробити, він буде скаржитися 100% – ви ж розумієте. Це ми обговорювали з начальником тендерного відділу, він сказав: «Мирослав Олегович, це шлях в нікуди»…І ми пішли проти волі Безніса і я вам скажу, що на сьогодні я страждаю, страждаю, тому що по мені було відкрито внутрішнє розслідування. На сьогодні я маю дві догани, іде уже до третьої, хоча моя тендерна документація — вона мною підписана, підписана нашими інвестиціями, вона була уже готова в кінці вересня. Але я приїжджав на наради і казав: «Хлопці, я готовий. Я готовий проводити тендери експлуатаційного утримання на три роки». Що мені було сказано? «Чекаємо, чекаємо, чекаємо». Це був коментар і Клименчукова, і Безніса, і Володимир Васильович Дудченко був у курсі цієї події, що ми були готові.

— Як ви думаєте, чого саме вони чекали?

— Олександр Безніс хотів якось крутити свою гру, невідому, не зрозуміла і суть цієї гри, якщо він хотів всіх відторгнути (учасників тендеру, – ред.) — я не розумію, якщо чесно. Це були би перетендери, це було би ще півтора місяця. Тобто, ми зайшли би уже в січень місяць. 100%. Тобто область залишилася би без зимового утримання.

— Я вам зараз процитую, що він каже на записі. Він каже «погонів ми не боїмося». А потім так тихенько, знижуючи гучність свого голосу, каже, цитую «Там була одна зацікавлена конкретна людина — прокурор області». Що вам про це відомо? Про те, чому вони не бояться «погонів» і чому він вважає, що прокурор області — зацікавлена особа.

— Як я бачу, що Олександр Олександрович Безніс – людина не системна, і не розуміє, які можуть бути наслідки тих чи інших дій. Тобто я не кажу, що в нас все тут рівно. В нас ідуть запити, по якімсь об’єктам є провадження, вони розслідуються, закриваються, ну це життя, хтось згоден, хтось незгоден. Але те, що він не боїться погонів – ну це вже його особисте, він може відчуває якусь силу, допомогу і підтримку іншої людини, ви розумієте, про кого я кажу.

Там в одному з епізодів Безніс каже, якщо вони там щось не виконають, «їм просто фізіческі п***а буде». Від кого і кому?

— Що там стосується Безніса, це його така стратегія, мабуть, по життю, він всіх хоче залякати, тут лякали наш колектив. На мене, наприклад, йшов завжди тиск: не зробиш так, будеш писати заяву, тобто «я так думаю», «я так вважаю». Кажу: Сан Санич, я все розумію, але я буду робити так, як я вважаю, тому що я офіційна особа на сьогодні. Да, тепер, як я розумію, вони йдуть по бєспрєделу. Те, що вони наробили, і воно тепер виливається мені, в доганах, в розслідуваннях, і пішло-поїхало. Чи правильно все це?

В розгорнутому коментарі нашому каналу заступник голови Сумської ОВА Олег Клименчуков назвав публікацію моєї колеги Олени Адаменко замовною, і назвав конкретно Вас, директора ДП «Дороги Сумщини», замовником цього матеріалу. Скажіть, Ви замовляли цей матеріал?

— Рахунок показати? Це жарт. Ясно, що ні. Чому мені замовлять? Дивіться, я дуже радий, по-перше, що воно так вийшло, якщо чесно, що люди дізнаються щиру правду цього всього. А по-друге, якби я хотів щось робити, то я б уже, мабуть, не до журналістів йшов, а йшов би вже, мабуть, писати якісь заяви на правоохоронні органи.

Чи Ви володієте інформацією, де зараз знаходиться Олександр Безніс?

— Я інформацією не володію, і не хочу навіть знати, де він знаходиться, якщо чесно.

Перед моєю розмовою з Олегом Клименчуковим я встановив, що один з ваших підрядників, по якому є договорів на 20 з копійками мільйонів гривень. У цього підрядника на Прозорро контактним світиться цей самий номер, який, як мені сказали джерела, є номером Олександра Безніса. Чи Вам було відомо, що він пов’язаний з одним з підрядників?

— Якщо чесно, я кажу, що ні. Ми не перевіряємо контактні особи, ми дивимось самі документи.

Хочете щось додати ще?

— Хочу додати тільки одне. Я розумію, що, скажу по-простонародному, моїми руками жар загрібали. Я дуже хочу, щоб вся ця історія закінчилась, повірте, що суспільство, люди, з яким я спілкуюсь, всі за мене переживають. Я думаю, що зараз будуть йти розслідування уже в правоохоронних органах, я хочу, щоб правда перемогла. Мені хотілось би тільки працювати на благо нашої Сумської області.

З 29 грудня 2022 року кореспонденти Суспільного намагаються додзвонитися до радника голови ОВА Олександра Безніса. Його телефон знаходиться поза зоною досяжності.

Відео інтерв’ю «Суспільного» з Завальним тут.