Ще на чверть зросла доларова ціна саморятівників для українських шахтарів
19.12.2022   //  

“Селидіввугілля” замовило такі саморятівники по по 21 120 гривні.

Державне підприємство «Селидіввугілля» 14 грудня за результатами тендеру замовило у «Рейтор Лтд» саморятівників на 11 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

Замовлено 500 ізолюючих шахтних саморятівників ШСС-1П KS виробництва компанії «Dezega SP» (Туреччина) по 21 120 грн, або $576 за штуку. (Додано: по такій же ціні у січні 2023 року ці самі саморятівники купило і ДП “Мирноградвугілля” на 32 млн грн).

У вересні-жовтні цього року «Львіввугілля» і рятувальники Мирнограда Донецької області замовляли їх у «Рейтор Лтд» по 16 790 грн, або $459 за штуку. Тобто на чверть дешевше в доларах.

У 2021 році «Захистпром Трейд» і «Стенсіс Кепітал» продавали їх різним замовникам по 10 55510 699 грн, або $402-403 за штуку. Причому всі ті тендери вони розігрували між собою, не знижуючи ціни. Тобто відтоді гривнева ціна саморятівників піднялася в два рази, а їхнє подорожчання в доларовому еквіваленті становить 43%.

У відкритих джерелах подібні саморятівники ШСС-1П можна знайти втричі дешевше – по 7 353 грн, а в 2020 році вони взагалі траплялись по вп’ятеро нижчій ціні – по 3 960 грн.

Поліція Львівщини у 2018 році почала розслідувати можливу розтрату коштів при купівлі «Львіввугіллям» турецьких саморятівників у «Захистпром Трейду» за значно завищеними цінами. За даними слідства, шахтарі, нібито маючи змогу купити саморятівники ШСС-1П KS по 7 119 грн, або $269, купили їх у «Захистпром Трейду» за значно завищеною ціною 9 500 грн, або $359. Проте з 2019 року нових ухвал по цьому провадженню не з’являлось.

Створений у 2019 році київський «Рейтор Лтд» отримує держпідряди з осені. Спершу його засновником було юридичне ТОВ «Енердж Сістем» Олександра Терлецького, а директором – Руслан Логінов. Але в 2020 році «Рейтор Лтд» переписали на киянина Сергія Ракітянського, а директором став Андрій Зайченко. Зараз фірмою керує сам Ракітнянський, але вже з реєстрацією на контрольованій частині Донецької області.

Ракітнянський разом із Сергієм Кулаковим значаться засновниками «Захистпром Трейду», причому обидва мають реєстрацію в окупованому Донецьку. Цьогоріч «Захистпром Трейд» уже не отримував підрядів. Отже, його змінив «Рейтор Лтд».

Єдиним конкурентом була полтавська «Будінтехно» Зої Шахбазової, якою керує Юрій Ворона. Вона пропонувала такі ж саморятівники на 7% дешевше. Але її відхилили через невідповідність умовам технічної специфікації та іншим вимогам до предмета закупівлі «у зв’язку з відповіддю ТОВ «Дезега Холдінг Україна» на звернення ДП «Селидіввугілля».

Фірма вимагала від замовника повернути її на тендер, інакше вона звернеться в ДАСУ. За її словами, у згаданій відповіді сказано, що «Будінтехно» не є офіційним дилером «Дезега Холдінг Україна», але на тендері й не вимагалось підтвердження повноважень офіційного дилера. На думку фірми, відсутність дилерського договору не є підставою для відхилення.

Замовник відповів, що він вимагав, щоб предмет закупівлі відповідав вимогам ДСТУ або ТУ, або іншій технічній документації, що забезпечує гарантію якості (сертифікати якості, паспорти тощо). «Будінтехно» подала сертифікат експертизи типу на саморятівник ШСС-1П KS, виданий фірмі «Дезега Холдінг Україна». Оскільки «Будінтехно» не є виробником, а «від якості саморятівника залежить життя та здоров’я людей», замовник звернувся до власника сертифікату. Той відповів, що не має ніяких правовідносин із «Будінтехно» і що вона не має права використовувати сертифікат. Тож замовник відхилив цю компанію.

За документами переможця, виробником саморятівників є турецький завод «Dezega SP», що входить в однойменний холдинг «Dezega» з черкаським заводом «Донсорб». Останній належить Олександру Уколову, Олені Манойло та Аллі Чилімовій. При цьому раніше на сайті холдингу було сказано, що він також включає «Донецький завод гірничорятівної апаратури» та російський «Південно-Уральський завод рятувального обладнання».

Як писало торік «НВ», у 2014 році головне підприємство «Dezega» (тобто вже згаданий «Донецький завод гірничорятівної апаратури») залишилось в окупації. Обладнання не змогли вивезти з Донецька, тому вирішили збудувати нове підприємство в Туреччині.

Головним офісом холдингу є київська «Дезега Холдінг Україна». За даними системи «YouControl», зараз нею володіють згаданий Олександр Уколов, Володимир Мачуха, Антон Сакович, Євген Сакович, Євген Співак та Юрій Співак. До 2021 року вона була оформлена на кіпрський офшор «Dezega Holding Limited» і КУА «Альтана Інвестмент Менеджмент» донеччанки Олени Амітан, що діє в інтересах фонду «Гевіс Інвест». Колись «Альтаною» володів Анатолій Амелін, колишній бізнес-партнер Олександра Януковича.

Анна Сорока, «Наші гроші»