Олександр і Галина Гереги. Портрет олігарха
07.12.2022   //  

Дані зі звіту Центру економічної стратегії «Олігархічний український капітал».

Подружжя посідає 8-ме місце у рейтингу найбагатших людей в Україні станом на 2021 рік. Очолили рейтинг «Топ-25: найбагатші ритейлери і девелопери України» журналу «Фокус» як власники найбільших гравців на українському ринку DIY-ритейлу (Do It Yourself — «Зроби сам»). Варто наголосити, що Галина Герега — єдина жінка у першій двадцятці найбагатших українців.

Олександр Герега — депутат парламенту 9-го скликання, входить до складу групи «За майбутнє», працює в об’єднаному комітеті з питань фінансів, податкової та митної політики. Галина Герега у 2011-2014 роках була депутатом та секретарем Київради.

Подружжя має вагомий вплив у ритейлі та агросекторі. Ключові активи — мережа будівельно-господарських гіпермаркетів та сільськогосподарські підприємства, об’єднані у холдинг «Епіцентр К». Земельний банк охоплює понад 120 тис. га.

ГАЛУЗІ, В ЯКИХ ПРЕДСТАВЛЕНІ ІНТЕРЕСИ

РИТЕЙЛ

Товарооборот підприємств роздрібної торгівлі в Україні в попередні роки стрімко зростав. Це свідчило про збільшення внутрішнього споживання, яке є одним із головних чинників пришвидшення економічного зростання. Хоча на роздрібну торгівлю припадає невелика частка у ВВП, цей сектор швидко реагує на зміни у приватному споживанні, яке відповідає за дві третини ВВП.

Холдинг «Епіцентр К» спеціалізується на роздрібній торгівлі будівельними матеріалами, меблями, товарами для дому, саду, огороду, побутовій хімії і т. д. Група нараховує 75 торговельних центрів під брендом «Епіцентр» і «Нова Лінія».

Оскільки «Епіцентр» був піонером на ринку будівельних супермаркетів, конкуренцію тривалий час йому складала лише мережа «Нова Лінія», яка була викуплена «Епіцентром» у 2013 році. Компанія ефективно працювала з місцевою владою щодо отримання необхідних дозволів на будівництво (зокрема, Галина Герега у 2011-2014 роках була секретарем та депутатом Київради) — у середньому строк будівництва становив 120 днів; ціни в «Епіцентрі» були нижчими за ціни конкурентів, а завдяки ефекту масштабу поліпшувалася позиція «Епіцентру» у переговорах з постачальниками. Таким чином «Епіцентр» домінував на ринку.

У звіті АМКУ за 2017 рік йдеться, що ТОВ «Епіцентр» разом з ТОВ «Нова Лінія» домінують на ринку послуг роздрібної торгівлі будівельно-господарськими товарами широкого асортименту (53% на ринку Києва та Київської області). В 2022 році з ринку пішов один з конкурентів, «Леруа Мерлен», тож зараз частка може бути більшою.

За даними журналістських розслідувань, кримські мережі магазинів «Епіцентр» і «Нова Лінія» перереєстрували на нову юридичну адресу у Московській області і вони продовжили роботу на окупованій території. «Епіцентр» перейменували у «Новацентр», який очолив колишній комерційний директор Юрій Носач. Подружжя заперечує, що має бізнес на півострові.

АГРОСЕКТОР

Ставши лідером на вітчизняному ринку роздрібної торгівлі непродовольчими товарами, Гереги дедалі активніше займаються аграрною сферою. У планах створити холдинг «Епіцентр-Агро», який об’єднає аграрні компанії Герег166. За два попередні роки інвестиції Герег в аграрну галузь становили 150 млн дол.

У 2018 році група «Епіцентр К» увійшла до топ-5 найбільш успішних українських корпорацій і промислово-фінансових груп. Натепер холдинг «Епіцентр К», окрім будівельно-господарських гіпермаркетів, охоплює наступні сфери:

  • Елеватори: 6 діючих загальною потужністю понад 300 тис. тонн (Вінницький та Немировський елеватори, Закупнянський ХПП, Гніванський ХПП, Турбівський ХПП та ТОВ «Переробник»), будівництво 2 нових розпочалося у 2018 році у Вапнярці і Вендичанах. У 2019 році група «Епіцентр К» уклала угоду з європейським виробником комплесних зерносховищ (Feerum S.A.) на будівництво 5 елеваторів загальною потужністю одноразового зберігання 725 тис. тонн вартістю 50 млн євро. Після завершення реконструкції діючих зерносховищ та будівництва нових елеваторів потужності компанії зі зберігання зерна зростуть до 1 млн тонн.
  • Рослинництво: виробничі структури-кластери (Вінницький, Центральний, Західний і кластер «Кряж»). Основні культури: озимі пшениця і ріпак, соняшник, кукурудза, а також кормові культури. Планують вирощувати ще й сою. У 2019 році запрацював насіннєвий завод у Хмельницькій області потужністю 80-100 тонн насіння на добу.
  • Виробництво борошна: на Вінницькому кластері (Гніванський ХПП) під маркою ТМ «Вінницьке борошно», яке відтепер реалізовується через мережу «Епіцентр».
  • Тваринництво: 20 тваринницьких ферм. Поголів’я великої рогатої худоби — приблизно 3 тис. голів, свиней — 6 тис. голів.

У майбутньому планують відкрити випробувальну лабораторію. Мета — створення агробізнесу закритого циклу, лідерство в аграрному секторі, так само як «Епіцентр К» став лідером на ринку роздрібної торгівлі непродовольчими товарами. У планах також розширити земельний банк до 200 тис. га зі 120 тис. га.

РІШЕННЯ ТА ДОСЛІДЖЕННЯ АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ

Бізнес Герег викликав занепокоєння 2017 року у АМКУ: було розпочато розслідування на ринку роздрібної торгівлі будівельно-господарськими матеріалами стосовно можливих обмежень щодо допуску нових учасників на ринок. Власник інтернет-магазину «Розетка» зазначав, що Гереги тиснуть на постачальників, оскільки вони відмовляються продавати у гіпермаркетах «Епіцентр» товари, які продаються у «Розетка». На додаток подружжя має на меті відкрити свій інтернет-магазин, що стане конкурентом «Розетка». Такий магазин Гереги дійсно відкрили у 2016 році. Потім у 2016 році подружжя придбало контрольний пакет Вінницької аграрно-промислової групи, яка обробляє 50 тис. га землі і володіє чотирма зерносховищами у Вінницькій та Хмельницькій областях.

Щоправда, за те, що угоду провели, не дочекавшись дозволу АМКУ, підприємців оштрафували на 170 тис. грн.

ПОТЕНЦІЙНІ РИЗИКИ

Подружжя Герег побудувало бізнес на гарних відносинах з місцевою владою (з точки зору землевідведення під гіпермаркети) та на високому ризику України для іноземних інвесторів. Надалі вони планують фокусуватися на агросекторі.

Ми вважаємо, що подружжя продовжуватиме використовувати власні політичні зв’язки для блокування виходу потужних іноземних інвесторів на український ринок будівельно-господарчого ритейлу.

Також їхньому аграрному бізнесу піде на користь така конфігурація ринку землі, за якої українські юридичні особи матимуть преференції та мінімальні обмеження щодо викупу земельних ділянок.

СПОРТ

Сімейство Герег у 2019-му році почало спонсорувати футбольний аматорський клуб «Дунаївці» з Хмельницькой області . З новими спонсорами команда змінила назву на «Епіцентр» та успадкувала фірмові сині кольори мережі. Зауважимо, що Хмельниччина – базовий регіон для народного депутата Олександра Гереги, на своєму 192 окрузі він обирається 4 терміни поспіль.

За рік до того, Гереги мали невдалі перемовини щодо купівлі львівського ФК «Карпати».

ДІЯЛЬНІСТЬ ОЛІГАРХІВ ПІД ЧАС ВІЙНИ

Їх підозрюють у веденні бізнесу в окупованому Росією Криму, однак, відповідаючи на запитання про те, що вони думають про російське вторгнення у 2022 році, Галина закликала притягнути Путіна до відповідальності за воєнні злочини.

«Епіцентр К» організував кілька гуманітарних хабів та співфінансував закупівлю автомобілів швидкої допомоги. Станом на 15 червня «Епіцентр К» передав допомоги на суму понад 300 млн грн.

Посилання

«Топ-25: найбагатші ритейлери і девелопери України за версією журналу «Фокус» https://rau.ua/novyni/top-25-bogaty-rytejlery/

Офіційний вебсайт Олександра Гереги https://gerega.org.ua/novyny/oleksandr-hereha-bude-pratsiuvaty-u-komiteti-z-pytan-finansiv-podatkovoi-ta-mytnoi-polityky-vr

Latifundist.com «Профіль компанії «Епіцентр» https://latifundist.com/kompanii/1091-epitsentr-k

Белан Е. «Экономика Украины растет. Это норма или случайность?», 2019. Ліга.Бізнес

https://biz.liga.net/ekonomika/all/opinion/ekonomika-ukrainy-rastet-eto-norma-ili-sluchaynost

Share UA Potential «Епіцентр К» http://shareuapotential.com/ru/Emitents/epicenter_ru.html

Звіт АМКУ за 2017 рік https://drive.google.com/file/d/1Zp-gojNksXXfkf9rTtGMm4fQxf50jb27/view

Крим. Реалії «Владелец сети «Эпицентр» депутат Герега имеет бизнес в Крыму и фирму в России – «Схемы», 2018» https://ru.krymr.com/a/news/29044178.html

Документи підтвердили причетність Гереги до бізнесу в окупованому Криму — ЗМІ https://www.epravda.com.ua/news/2021/10/4/678385/

Економічна Правда. «Гендиректор «Епіцентр К». Навіщо Герегам аграрний бізнес», 2018 https://www.epravda.com.ua/publications/2018/03/14/634944/

Latifundist.com. «Названы наиболее успешные аграрные инвесторы», 2018 https://latifundist.com/novosti/41204-nazvany-naibolee-uspeshnye-agrarnye-investory

Latifundist.com. Профіль компанії «Епіцентр» https://latifundist.com/kompanii/1091-epitsentr-k

Agro Review. «Епіцентр побудує п’ять нових елеваторів», 2019 https://agroreview.com/news/epicentr-pobuduye-p%E2%80%99yat-novyh-elevatoriv

Agroportal. «Эпицентр запускает собственный семенной завод», 2019 http://agroportal.ua/news/novosti-kompanii/epitsentr-zapuskaet-sobstvennyi-semennoi-zavod/

Agravery. «Новини компаній: «Епіцентр К» розпочала виробництво борошна», 2019 https://agravery.com/uk/posts/show/novini-kompanij-epicentr-k-rozpocala-virobnictvo-borosna

Економічна Правда. «Гендиректор «Епіцентр К». Навіщо Герегам аграрний бізнес», 2018 https://www.epravda.com.ua/publications/2018/03/14/634944/

Колективне ділове медіа — Бізнес. «В агробізнесі «Епіцентр» робить ставку на інновації та технології», 2018 https://business.ua/business/3619-v-agrobiznesi-epitsentr-robit-stavku-na-innovatsiji-ta-tekhnologiji

Landlord. «Топ-16 найефективніших рослинницьких компаній», 2018 https://landlord.ua/reytingi/top-16-nayefektivnishih-roslinnitskih-kompaniy/

Status Quo. «Четверо львів’ян потрапили у 100 найбагатших українців», 2018 https://lviv.sq.com.ua/ukr/news/novini/25.04.2018/chetvero_lvovyan_popali_v_100_samyh_bogatyh_ukraintsev/

https://biz.nv.ua/ukr/markets/naybagatshi-lyudi-ukrajini-reyting-top-100-zhurnalu-nv-2021-novini-ukrajini-50193588.html

https://www.epravda.com.ua/news/2021/10/26/679057/

https://www.epravda.com.ua/news/2022/03/5/683356/