Петро Порошенко. Портрет олігарха
06.12.2022   //  

Дані зі звіту Центру економічної стратегії «Олігархічний український капітал».

Один із найвпливовіших людей України. Має інтереси та вплив у харчовій промисловості, агросекторі, медіа,  логістиці,  фінансовій  та  страховій  сфері,  володіє  банком.  Та  найвідомішим  його  бізнесом  є підприємства з виготовлення солодощів групи «Рошен».

Варто  зазначити,  що  майже  всі  українські  олігархи  мають  зв’язки  з  політикою.  Усі  вони  затяті прихильники однієї або  кількох політичних сил (переважно політичних партій), а більшість  із них обіймають (або обіймали у минулому) державні посади.

Найяскравіший приклад — кондитерський магнат Петро Порошенко, який був президентом у 2014-2019 роках. Його обрання не можна назвати несподіванкою, він не прийшов до влади як недосвідчений політик. До обрання президентом він був народним депутатом протягом кількох термінів, міністром закордонних справ та економіки в урядах своїх попередників, а також обіймав низку важливих посад в інших органах влади.  Його шлях до влади свідчить про  те, що він був  зацікавлений у владі як  у кінцевій меті, а не як у простому інструменті для поліпшення своїх фінансів.

МЕДІА

Олігархи використовують ЗМІ для захисту свого публічного іміджу. Порошенко, наприклад, активно використовує свої канали для просування власного іміджу, його «5 канал» та «Прямий» мають відверто пропорошенківську редакційну позицію. 8 листопада 2021 року Петро Порошенко передав права власності на телеканали «Прямий» та «5 канал» їхнім працівникам.

ХАРЧОВА ПРОМИСЛОВІСТЬ

Компанія Порошенка «Рошен» вже багато років є лідером з виробництва солодощів та посідає першу сходинку  серед  експортерів  солодощів.  Водночас  у  портфелі  експрезидента  налічується  чимало агропідприємств  та  три  заводи  з  виробництва  крохмалю.  Майже  весь  іноземний  бізнес-портфель Петра Порошенка — це компанії з виробництва кондитерської продукції.

ФІНАНСОВИЙ СЕКТОР

Активи  Петра  Порошенка  у  цих  галузях  представлені    банківською  установою  «Міжнародний інвестиційний банк» з активами у 8 млрд грн (32-ге місце за розміром активів станом на 1 вересня 2022 року) та страховою компанією «Країна». Банк Порошенка визначений як платоспроможний згідно з інформацією НБУ, у регулятора немає претензій до цієї фінансової установи.

РЕГУЛЯЦІЇ, В ЯКИХ ПРИСУТНІ ІНТЕРЕСИ

Як зазначалося вище, основні інтереси Порошенка зосереджені у виробництві кондитерських виробів.

Натепер експрезидент перебуває у становищі, коли він буде захищати статус-кво, ніж боротися за нові преференції для своїх компаній.

ПОТЕНЦІЙНІ РИЗИКИ

У  кондитерській  сфері  Порошенко  має  убезпечити  власне  виробництво  солодощів  від  «солодкого податку», який діє у кількох країнах129. Окрім того, йому вигідна поточна митна політика, коли мита на какао-порошок і какао-боби та обладнання для виробництва кондитерських виробів затверджені на  рівні  0%,  а  мита  на  готові  харчові  вироби  із  вмістом  какао  —  від  5%  до  15%130.  Це  надає  йому конкурентну перевагу перед закордонними виробниками шоколаду.

РЕЛІГІЯ

У 2018 році Об’єднавчий собор у Києві ухвалив рішення про створення єдиної Православної церкви України. Її неформальним засновником вважають Петра Порошенка, який на той час був президентом України.

Порошенко  максимально  використав  тему  Томосу  та  автокефалію  українського  православ’я  у політичних цілях. Перед президентськими виборами 2019 року він протягом місяця відвідував різні регіони України, презентуючи текст Томосу.

Також  можна  було  побачити  білборди  із  зображеннями  Порошенка  та  предстоятеля  ПЦУ митрополита  Епіфанія.  Слово  «віра»  стало  одним  із  трьох  слів,  на  яких  будувалася  президентська кампанія Порошенка на другий президентський термін.

У  2020 році Петро Порошенко  заявив, що проти нього порушили кримінальну справу  за спроби створити українську автокефальну православну церкву.

АКТИВИ ЗА КОРДОНОМ

Компанія «Рошен» Петра Порошенка володіє двома кондитерськими фабриками за кордоном — у Клайпеді  та  Будапешті.  Ці  два  об’єкти  є  плацдармом  «Рошен»  у  Європейському  Союзі.  Крім  того, Порошенко є власником щонайменше одного бізнесу за кордоном: виробника крохмалю Interstarch GMBH у Німеччині.

ДІЯЛЬНІСТЬ ОЛІГАРХІВ ПІД ЧАС ПОВНОМАСШТАБНОЇ ВІЙНИ

П’ятий президент України Петро Порошенко присвятив свою каденцію розбудові обороноздатності України. Цю роботу він продовжив і після завершення президентської каденції за допомогою багатьох  добровольців та волонтерів. Починаючи з 24 лютого Фонд Порошенка та ГО «Справа громади» надали військову  допомогу  армії  на  понад  46  млн  дол.  Частину  цієї  суми  профінансував  особисто  Петро Порошенко, решту зібрали за допомогою краудфандинг.