Антимонопольники теж побачили ризики у спробі МОЗу переділити ринок ліків під антиросійськими гаслами
30.11.2022   //   1 Переглядів

Антимонопольний комітет рекомендував Міністерству охорони здоров’я врахувати наявність антиконкурентних можливостей у наказі МОЗу щодо обмеження обігу ліків, виробництво яких розташовано в Росії або Білорусі. Про це повідомляється на сайті АМКУ.

Йдеться про запущений цього механізм накладення санкцій на міжнародних виробників ліків. Після початку вторгнення Україна хотіла заборонити ввезення ліків, вироблених у Росії та Білорусі. Однак закладені у законі формулювання дозволили комісії при МОЗ приймати рішення на свій розсуд. Наприклад, покаранню підлягають компанії, що зберегли «опосередкований зв’язок» з РФ або РБ. Тобто наявність торгового представництва теж може стати підставою для вигнання з ринку України. Або не стати в залежності від якихось невідомих обставин. Таким чином було покарано компанію «Гедеон Ріхтер», на черзі були KRKA. Про корупційні ризики в цій схемі раніше повідомляло Національне агентство запобігання корупції.

Антимонопольний комітет проаналізував проект наказу МОЗ «Про затвердження Змін до Порядку припинення дії реєстраційного посвідчення на лікарський засіб». Але міністерство зрештою не врахувало зауваження АМКУ щодо визначення форми випуску та дозування при визначенні взаємозамінності лікарських засобів, та щодо критеріїв і механізму прийняття рішень щодо припинення та поновлення дії реєстраційного посвідчення.

«Як наслідок, під час визначення переліку лікарських засобів, які потрібно буде «виключити» чи «залишити» на ринку МОЗ пропонує враховувати наявність аналогів лише виходячи з класифікацій АТХ-5 та NFC-1. При цьому не враховується форма випуску та дозування лікарських засобів. Крім того, не передбачено чіткої та зрозумілої процедури поновлення дії реєстраційного посвідчення, що може створити бар’єри для входу чи повернення на ринок компаній. Також не враховується реальна наявність на ринку аналогів препаратів, що може призвести до скорочення асортименту лікарських засобів та підвищення цін на ліки», – вказує АМКУ.

На думку антимонопольників, у сукупності ці фактори створюють значні ризики порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Оскільки органи влади, фактично, можуть надавати окремим суб’єктам господарювання пільги чи переваги недоступні їхнім конкурентам.

З огляду на це Комітет надав МОЗу обов’язкові для розгляду рекомендації. Зокрема, Міністерству рекомендовано передбачити у новій редакції зазначеного Порядку припинення:

  • механізм встановлення взаємозамінності лікарських засобів за формою випуску та дозуванням та реальною наявністю на ринку;
  • механізм встановлення факту, що власник реєстраційного посвідчення лікарського засобу прямо або опосередковано є пов’язаним з суб’єктами господарювання, які здійснюють пряму або опосередковану діяльність з виробництва лікарських засобів на території російської федерації або республіки білорусь;
  • запровадити чітку та обґрунтовану процедуру для прийняття МОЗ рішення про поновлення дії реєстраційного посвідчення на лікарський засіб, до якого було застосоване тимчасове зупинення державної реєстрації на цей лікарський засіб (зокрема, визначити строки, перелік і послідовність дій).

Міністерство має розглянути рекомендації та повідомити про результати розгляду АМКУ у двомісячний строк.

 

Юрій Ніколов, «Наші гроші»