АМКУ так хотів розібратись з власниками «Північного потоку-2», що безсенсовно оштрафував їх українські представництва
29.11.2022   //   1 Переглядів

Антимонопольний комітет оприлюднив повідомлення про накладення штрафів на ТОВ «Альянс холдинг» (43 млн грн)  та ТОВ «Енжі енерджи менеджмент Юкрейн» (4 млн грн) по справі щодо створення «Північного потоку-2».

АМКУ ще у 2016 році попередив міжнародні компанії, які брали участь у будівництві газогону з Росії до Німеччини дном Балтійського моря, про необхідність отримання дозволу на концентрацію в Антимонопольному комітеті України. Це стосувалось ПАТ «Газпром», «Uniper Gas Transportation & Finance B.V.», «Engie Energy Management Holding Switzerland AG», «OMV Gas Marketing Trading & Finance B.V.», «Shell Exploration and Production (LXXI) B.V.», «Wintershall Nederland Transport and Trading B.V.».

Компанії відповідного дозволу так і не отримали, хоча їхній проект призводив до значних змін на ринку газу, які стосувались і України через зменшення транзиту. У червні 2021 року «Ліга антитрасту» звернулась до АМКУ щодо антиконкуретних наслідків «Північного потоку-2». Тоді комітет відмовив у відкритті справи через те, що будівництво газогону, на його думку, жодним чином не стосувалось прав і інтересів громадської організації. Але у вересні 2021 року почав дослідження угод про фінансування проекту «Північний потік – 2» та розподілу повноважень між його учасниками.

Попередній аналіз засвідчив, що світові компанії Engie, OMV, Shell, Uniper, Wintershall Dea та «Газпром» вчинили дії, що можуть  призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції.

Однак нинішнє рішення Антимонопольного комітету не стосується цих фірм. В рамках свого дослідження АМКУ встановив, що в Україні існують підприємства, пов’язані з трьома з цих учасників. Shell контролює ТОВ «Альянс холдинг», Engie – ТОВ «Енжі енерджи менеджмент Юкрейн», Wintershall – ТОВ «Басф Т.О.В.».

Антимонопольники послались на статтю 63 Закону «Про захист економічної конкуренції», згідно якої суб’єкти господарювання, пов’язані відносинами контролю, повинні обмінюватися між собою інформацією та вживати заходів для запобігання порушенням законодавства про захист економічної конкуренції. Та надіслали саме українським компаніям вимоги про надання інформації щодо підтвердження або спростування факту укладення угод по «Північному Потоку-2» їхніми закордонними власниками.

Жодна з українських «дочірок» не відповіла на ці вимоги. І АМКУ оштрафував за ненадання інформації дві з них – шеллівський «Альянс холдинг» та «Енжі енерджи менеджмент Юкрейн». Розгляд по «Басф» ще триває.

За час цього дослідження та запитів «Північний потік-2» було зруйновано вибухами і транспорт газу по ньому не здійснюється.

Юрій Ніколов, «Наші гроші»