Восени дровами найбільше запасалась Миколаївщина, яка торік майже їх не закуповувала
04.11.2022   //  

У вересні-жовтні* найбільше купувала дров через «Прозорро» Миколаївська область – приблизно на 43 млн грн. Більшість суми припадає на централізовані закупівлі ОДА за «воєнною» процедурою, тобто без торгів. Обсяги обумовлені вторгненням Росії, адже в аналогічний період 2021 року таких закупівель в області не набралось і на 200 тис грн.

Трохи менші суми в Житомирщини – 35 млн грн та Львівщини – 17 млн грн. Тут дрова закуповують окремі управління освіти або заклади, а не ОДА. Причому в той же період минулого року їхні обсяги закупівель також були великими – 29 млн грн і 12 млн грн.

Нині в більшості випадків постачальниками ставали державні лісгоспи. Причому доволі часто на відкриті торги ніхто не приходив, тому проводились переговорні процедури.

Аналіз угод більше 1 млн грн показав, що ціни по Україні сягають 2 600 грн за кубометр. Вони залежать від групи деревини: перша дає тепло найкраще – дуб, береза, бук, ясень, граб, клен, модрина; друга – сосна, вільха – середньо; третя – ялина, кедр, ялиця, осика, липа, тополя, верба – найгірше. Також на ціну впливає розмір дров і відстань доставки.

Найвищою поміж таких угод виявилась жовтнева ціна дров для «Вознесенської виправної колонії (№ 72)» від підприємниці Алли Гепак у 2 600 грн за куб. Це дрова твердих порід (1 групи) довжиною не менше 50 см і діаметром не менше 16 см із доставкою і відстрочкою оплати до 30 робочих днів.

За даними Держлісагентства, на 6 жовтня у Миколаївській області середня реалізаційна вартість неколотих дров 1 групи для населення складала 1 147 грн за куб, але без урахування доставки. При цьому Миколаївська область не має лісів. Якщо на сайті «ДроваЄ» обрати Вознесенськ із доставкою, найближчий лісгосп-постачальник неколотих дров 1 групи по 1 322 грн за куб буде за 600 км на Львівщині.

На другому місці опинилась жовтнева ціна дров для освітян Маньківки від компанії «Оніксістем» – 2 528 грн за куб. Це дрова 1 групи довжиною 1,0-1,9 м діаметром 20-40 см із доставкою та відстрочкою оплати до місяця. За даними Держлісагентства, на 6 жовтня на Черкащині неколоті дрова 1 групи коштували 1 027 грн за куб без доставки. «ДроваЄ» показує неколоті дрова 1 групи по 900 грн із Волині та по 1 322 грн із Львівщини.

Водночас у «Прозорро» траплялись нижчі ціни на Черкащині. Наприклад, освітяни Лисянки законтрактували у «Корсунь-Шевченківського лісгоспу» дрова 1 групи довжиною 0,8-1,0 м діаметром 16-40 см на 22% дешевше – по 2 076 грн за куб. Обидві угоди передбачають розвезення по закладах освіти протягом робочого дня після заявки, але Маньківка оплачуватиме товар протягом місяця, а Лисянка – протягом десяти днів.

Третє місце в рейтингу зайняла жовтнева ціна для «Теплокомуненерго» Олександрії від підприємця Андрія Козирева у 2 444 грн за куб. Це колоті дрова 1 групи довжиною до 1 м із доставкою та відстрочкою оплати до півмісяця. Дані Держлісагентства на 6 жовтня по Кіровоградщині є лише щодо неколотих дров 1 групи, які коштували 770 грн за куб без доставки. А «ДроваЄ» показує найближчі колоті дрова 1 групи по 2 030 грн із Волині.

*У вибірку потрапили договори за кодом CPV 03410000-7, підписані з 1 вересня по 25 жовтня. Ті, що стосуються будматеріалів або розірвані без оплати, було виключено.

 

Анна Сорока, «Наші гроші»