Турецькі саморятівники для українських шахтарів в доларах подорожчали на 14%
24.10.2022   //  

Турецький виробник «Dezega» на своєму сайті пише, що ШСС-1П KS – це саморятівник для ринку України. Він розрахований на 50 хвилин дихання при евакуації, чи 150 хвилин дихання у нерухомому стані при очікуванні допомоги.

Новостворений компанія «Рейтор Лтд» продала державному «Львіввугіллю» та Десятому воєнізованому гірничорятувальному загону в Мирнограді саморятівників на 9 млн грн. Їхня доларова ціна за рік зросла на 14%. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

Шахтарі і рятувальники замовили  ізолюючі саморятівники ШСС-1П KS виробництва компанії «Dezega SP» (Туреччина) по 16 790 грн, або $459 за штуку.

Торік у жовтні-листопаді «Захистпром Трейд» і «Стенсіс Кепітал» продавали їх різним замовникам по 10 55510 699 грн, або $402-403 за штуку. Причому всі ті тендери вони розігрували між собою, не знижуючи ціни. Тобто за рік гривнева ціна саморятівників зросла в півтора раза, а їхнє подорожчання в доларовому еквіваленті становить 14%.

У відкритих джерелах подібні саморятівники ШСС-1П можна знайти вдвічі дешевше – по 7 412 грн, а в 2020 році вони взагалі траплялись по вчетверо нижчій ціні – по 3 960 грн.

Поліція Львівщини у 2018 році почала кримінальне провадження про можливу розтрату коштів під час закупівлі «Львіввугіллям» турецьких саморятівників у «Захистпром Трейду» за значно завищеними цінами. За даними слідства, шахтарі, нібито маючи змогу купити саморятівники ШСС-1П KS по 7 119 грн або $269 по тодішньому курсу, придбали їх у «Захистпром Трейду» за значно завищеною ціною 9 500 грн або $359 за штуку. Але з 2019 року нових ухвал по цій справі не було.

Створений у 2019 році київський «Рейтор Лтд» уперше отримав держпідряди. Спершу його засновником було юридичне ТОВ «Енердж Сістем» Олександра Терлецького, а директором – Руслан Логінов. Але в 2020 році «Рейтор Лтд» переписали на киянина Сергія Ракітянського, а директором став Андрій Зайченко. Зараз фірмою керує сам Ракітнянський, але вже з реєстрацією на контрольованій частині Донецької області.

Ракітнянський разом із Сергієм Кулаковим значаться засновниками «Захистпром Трейду», причому обидва мають реєстрацію в окупованому Донецьку. Цьогоріч «Захистпром Трейд» не отримував підрядів. Схоже, що його змінив «Рейтор Лтд».

Нині єдиним конкурентом із такими ж саморятівниками був «Стенсіс Кепітал», причому ніхто не знижував ціни. Ця столична фірма була створена в 2018 році. Засновником було те саме «Енердж Сістем», а директором – Михайло Порхун. Але згодом її переоформили на нову директорку Анну Березну з Рівного, яка свого часу шукала через сайт роботу менеджера чи продавця-консультанта та зареєстрована як ФОП. Крім того, певний час тимчасовим виконувачем обов’язків директора у реєстрі значився Сергій Мартинов.

За документами дилерів, виробником саморятівників є турецький завод «Dezega SP». Він входить в однойменний холдинг «Dezega» із черкаським заводом «Донсорб». Останній належить Олександру Уколову, Олені Манойло та Аллі Чилімовій. При цьому раніше на сайті холдингу було сказано, що він також включає «Донецький завод гірничорятівної апаратури» та російський «Південно-Уральський завод рятувального обладнання».

Як писало торік «НВ», у 2014 році головне підприємство «Dezega» (тобто вже згаданий «Донецький завод гірничорятівної апаратури») залишилось в окупації. Обладнання не змогли вивезти з Донецька, тому вирішили збудувати нове підприємство в Туреччині.

Головним офісом холдингу є київська «Дезега Холдінг Україна». За даними системи «YouControl», зараз нею володіють згаданий Олександр Уколов, Володимир Мачуха, Антон Сакович, Євген Співак та Юрій Співак. До 2021 року вона була оформлена на кіпрський офшор «Dezega Holding Limited» і КУА «Альтана Інвестмент Менеджмент» донеччанки Олени Амітан, що діє в інтересах фонду «Гевіс Інвест». Колись «Альтаною» володів Анатолій Амелін, колишній бізнес-партнер Олександра Януковича.

 

Анна Сорока, «Наші гроші»