Укрзалізниця хоче купити рейкових скріплень на 78 мільйонів з заточкою проти українських виробників
28.09.2022   //  

«Центр забезпечення виробництва» Укрзалізниці оголосив тендер на придбання рейкових скріплень на 78 млн грн. Про це повідомляється в системі «Прозорро».

Планується придбати 111 тисяч комплектів пружних кріплень для рейок Р65. Це незначна кількість в масштабах України, їх вистачить приблизно на 30 кілометрів путі. Однак це перша закупівля  за рік. Останній раз вдалось купити вчетверо меншу кількість кріплень у вересні 2021 року. Тоді у дилера заводу Дубневичів компанії «Західтрейдер» за 6,71 млн грн купили кріплення з підрейковою прокладкою по 239 гривень за комплект. Також регулярним конкурентом Дубневичів на тендерах по скріпленнях був ще один український виробник «Механіка АТ».

На свіжому тендері такої ціни від українського виробника вже не буде. Очікувана вартість зараз оголошена на рівні 696 гривень за комплект.

На відміну від минулорічних закупівель до складу комплекту включені ще й елементи для виготовлення залізобетонних шпал. Скоріше за все мова йде про закладні анкери, які залізниця останнього разу купувала по 90 грн за штуку. Тобто якщо вимагається по два анкери на скріплення, то в «довоєнних» цінах український комплект коштував би 239+90+90=420 грн. Це у 1,7 раза дешевше від нинішньої очікуваної ціни 696 грн. Це трохи більше від зростання  курсу долара у цей період.

Але офіційно про комплектність скріплення «Укрзалізниця» вирішила не повідомляти, взагалі не розшифрувавши предмет закупівлі та залишивши це питання на розсуд учасника:

Також дилер Дубневичів ТОВ «Західтрейдер» вказав на дискримінаційну умову в тендерній документації.

Компанія вказує на технічну вимогу «Укрзалізниці» щодо скріплень – вони мають бути розраховані на швидкість руху поїздів до 200 км/годину. Але «Західтрейдер» з посиланням на «Інструкція з улаштування та утримання колії залізниць України» ЦП-0269 самої « Укрзалізниця» вказує, що весь рухомий склад АТ « Укрзалізниця» має максимально допустиму швидкість до 160 км/год. Відтак українські виробники завжди розробляли та виготовляли свої кріплення з розрахунку саме на таку швидкість. А кріплення для 200 км/год мають проходити відповідні тестування в Україні, які і не проводились через відсутність поїздів відповідної швидкості.

Таким чином українські скріплення не зможуть потрапити на тендер, а відтак на ньому будуть закуповуватись якісь імпортні. У 2020 році «Укрзалізниця» вже намагалась купити кріплення Vossloh на кредитні кошти Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР). Однак ту закупівлю через суд заблокувала «Корпорація «КРТ» братів Дубневичів. Також проти перемоги німецької компанії «Vossloh» судився і польський виробник «Plastwil».

Юрій Ніколов, «Наші гроші»