Угрупування Галущенка знесло керівника ОГТСУ, проігнорувавши посла США
20.09.2022   //  

Сергій Макогон

Чекаємо запуску схеми на 3 мільярди?

Сергій Макогон 16 вересня звільнений з посади керівника ТОВ «Оператор ГТС України». Про це він сам повідомив у фейсбуку. Повідомлення про звільнення також з`явилося на сайті АТ «Магістральні газопроводи України», яке є засновникам оператора і приймало рішення про звільнення Макогона.

«Звісно, це відбувається за неформальної підтримки Міністерства енергетики, яке теж нещодавно пропонувало свого представника на позицію керівника ОГТСУ. У будь-якому випадку це дуже безвідповідальне рішення, яке ставить під загрозу енергетичну безпеку країни», – повідомив Макогон.

Зміна керівника ОГТСУ дозволить запустити схеми, якій пручався Макогон.

Після початку вторгнення Міненерго під керівництвом Германа Галущенка заборонило експорт газу. Це було вимушеною мірою для ліквідації хаосу на ринку та вирівнювання балансу в умовах війни. Міністерство наказало, щоб приватні фірми віддавали державі усі надлишки видобутого газу за низькою регульованою ціною. Відстеження приходу-виходу газу велося на електронній інформаційній платформі. Але невдовзі Міненерго змінило власний наказ: у систему обліку газу дозволили вносити дані наприкінці місяця, а не наприкінці кожного дня.

«У результаті цих простих змін деякі компанії заднім числом внесли зміни, за якими виявилося, що ОГТСУ їм ще й винен гроші за відібраний газ», – повідомило «Дзеркало тижня».

В результаті таких змін державне ОГТСУ стало винно приватним фірмам 3 мільярди гривень, бо віддавати їм газ потрібно по високій ринковій ціні, а не низькій закупочній.

Держкомпанія під керівництвом Макогона не поспішала повертати ці борги та намагалась залучити правоохоронців до розслідування. Але після зміни керівника можна очікувати і зміни ставлення ОГТСУ до виплати означених «боргів».

Керівником ОГТСУ протизаконно пхають заступника Галущенка

Сергія Макогона відправила у відставку наглядова рада АТ «Магістральних газопроводів України». Ця державна компанія належить Кабміну і формально виступає засновником ТОВ «ОГТСУ».

У розпорядженні «Наших грошей» є лист від замміністра енергетики Фаріда Сафарова, який у серпні було відправлено «Магістральним газопроводам».

У ньому говорилось, що створена в міністерстві Комісія не знайшла перепон для призначення керівником ОГТСУ Миколи Колісника, ще одного замміністра енергетики.

Комісію створювали через те, що НАЗК вказало на можливий конфлікт інтересів у Колісника. Згідно українського законодавства, керівником якоїсь установи не можна призначати людину, яка до цього впродовж року по роду своєї роботи впливала на діяльність цієї установи. Але в міністерстві вирішили, що профільний замміністра не впливав на підконтрольну уряду компанію.

Це вже звичний модус для нинішньої влади. Аналогічним чином уряд та Офіс президента вчинили по відношенню до «Нафтогазу» у 2021 році. Тоді на місце звільненого Андрія Коболєва був призначений Юрій Вітренко. Він на той момент займав посаду першого замміністра енергетики і виконував обов’язки міністра. І звісно що також впливав на роботу держкомпанії. НАЗК тоді зробило припис про незаконність призначення Вітренка в «Нафтогаз» через конфлікт інтересів. Але його почали довго оскаржувати в суді і Вітренка не звільнили навіть через півтора роки після незаконного призначення.

Проігнорований запобіжник проти сваволі

За словами Макогона, рішення про його відставку має «цинічний вигляд після того, як Євросоюз, Секретаріат Енергетичного Співтовариства та Світовий Банк підтримали реформу корпоративного управління ОГТСУ».

Йдеться про наступні кроки:

  1. Створення нової наглядової ради в самому ОГТСУ.
  2. Вже нова наглядова рада ОГТСУ має обрати новий склад правління компанії через прозорий конкурс.
  3. «Магістральні газопроводу» мають бути ліквідовані як зайва ланка управління.

Нічого цього поки що не було зроблено, Мінекономіки тільки розробляло відповідні проекти документів. Тож звільнення Макогона відбулось поки діє нинішня структура управління.

Більше того, звільнення відбулось невдовзі після зустрічі Галущенка з послом США в Україні Бріджет Брінк 12 вересня. Де вона наголосила міністру на важливості прозорого управління згідно принцпів ОЕСР державними підприємствам, особливо «Укренерго» і ОГТСУ.

Повідомлення посла США Бріджит Брінк у власному твітері

Добре що посол США повідомила про це у своєму твітері, інакше українці про це б не дізнались. Бо ці її слова взагалі не потрапили у звіти на сайті Кабміну, Міненерго і урядового агенства «Укрінформ». Там обмежились лише згадками про те, що “Бріджит Брінк висловила щиру підтримку українським енергетикам у надскладних умовах війни та запевнила у подальшій підтримці України у протидії російській агресії, у тому числі на енергетичному фронті”.

Нагадаємо, угрупування Галущенка з моменту призначення Андрія Єрмака головою Офісу президента весною 2020 року захопило ключові пости в енергетиці України. В ці дні Міненерго завершило аудит діяльності держкомпанії «Укренерго». У ньому будуть негативні висновки по деяким закупівлям та діям «Укренерго» (чому ці звинувачення необґрунтовані чит. «Атака на «Укренерго» у погоні за мільярдами» (українською/english)).