Странні ігри держави з автомобільним паливом
26.08.2022   //  

Урядовці повертають акциз 4 грн/л заради ремонту доріг. По ходу ризикують злетом цін на паливо і «вбивають» дешевий автогаз.

Міністр інфраструктури Олександр Кубраков запропонував повернути акциз на автомобільне паливо. Він був скасований на початку вторгнення, щоб ціни не дуже давили на населення.

Зібрані акцизом гроші хочуть направити на ремонт мостів та доріг. У випадку прийняття рішення у нинішній редакції «все по сто» (100 євро на тисячу літрів будь-якого палива) це б додало до ціни дизеля, бензину і автогазу приблизно по 4 гривні за літр.

Робоча група нардепів, урядовців та бізнесу, яку модерував Ярослав Железняк («Голос»), 17 серпня зібрала докупи про і контра. З двогодинного відео можна скласти собі уявлення про клобук інтересів, які зачепив цей законопроект №7668.

Захисники цієї ідеї кажуть, що рішення потрібне. Бо гроші на ремонт доріг і мостів все рівно треба, інакше зброю на фронт не довезеш. Тому якщо їм не дадуть акциз, то вони ці гроші тупо надрукують через Нацбанк. І населення все рівно постраждає від емісії. А якщо повернути акциз, то не факт що ціна палива злетіла б вверх. На момент відеозапису світова ціна нафти справді трохи опускалась. Тож повернення акцизу могло б припасти на період «природнього» здешевлення палива. І тоді б воно на заправках просто не подешевшало, а просто зберегло б сьогоднішні показники.

Проти цієї ідеї є купа аргументів. В тому числі і те, що нафта вже знову подорожчала. Є фронда і серед нардепів «Слуги народу», які не дали всі необхідні голоси для прийняття законопроекту.

Коротко про спірні позиції висловився нардеп Железняк (монтаж і титри «Наших грошей»):

Основні тези такі.

Якщо Мінінфра хоче ремонтувати мости та дороги, то нехай покаже які саме. А то буде дуже нефотогенічно для президента Володимира Зеленського, якщо гроші дадуть на якісь об’єкти в тилу, замість того щоб витратити зібрані мільярди на придбання зброї та виплати зарплат людям. Умовно кажучи, якщо вгатять мільярд в якусь трасу на Львівщині, а не відбудову зруйнованого моста на Чернігівщині – то це буде складно пояснити виборцям.

Для вирішення проблеми пропонується зараховувати акциз не в Дорожній фонд, звідки вони йдуть по вже розписаній матриці на «великих будівельників» КТимошенка-Голика. А у загальний бюджет, яким відають Кабмін та Мінфін. Щоб «великі будівельники» приходили в уряд і там доводили, що їм на конкретні об’єкти потрібні ось такі от суми. Але розуміння така ініціатива не знайшла. Виявилось, що Мінфін на цьому історичному етапі грає за одну команду з «великими будівельниками».

Ініціаторів попередили, що падіння нафти ситуативне, і вона знову почне дорожчати. Так і вийшло. Саудівська Аравія фактично прокотила ініціативу США по нарощенню видобутку, і ціна знову поперла вгору вище 100 доларів за барель.

Тобто повернення акцизу однозначно задере цінники на стелах АЗС. А значить це буде непопулярне рішення популярного президента. Бо саме Зеленському підписувати цей закон.

Ну і остаточно збиває з панталику розмір поновлених акцизів. До війни ставка на бензин становила 213 євро за тисячу літрів, дизпальне – 139 євро, скраплений газ – 52 євро. Зараз же хочуть поновити всі на одному рівні: 100 євро за тисячу літрів для всіх видів пального.

І з огляду на упертість ініціаторів, це не проста піар-забаганка, а за нею стоять гроші. Бо вони обстоюють невигідний для держави варіант. За розрахунками, що пролунали на робочій групі, при нинішніх обсягах споживання акциз «все по сто» приноситиме 3,6 млрд грн на місяць. А якщо б збирали у довоєнних розмірах – це було б 5,1 млрд грн. Тобто майже у півтора рази більше. І при цьому аргументи на користь саме вирівнювання податку – якісь мутні. Ну типу так справедливо для всіх автомобілістів, щоб податок на різне паливо був однаковим.

То ж значить для ініціаторів важливо саме опустити акциз на бензин/дизель і підняти на автогаз. Тобто мова йде про умовне «вбивство» дешевого палива. З аргументів на засіданні робочої групи вимальовується така концепція.

Автогаз давно і всюди у світі обкладається меншим податком, щоб він був привабливішим для автомобілістів. Це дозволяє виживати бідним та ощадливим людям, для яких потужність тачки – не головне.

У свою чергу автогаз має дуже низьку маржу – мережі заробляють на ньому одну-дві гривні, а іноді прибуток падає і менше від 1 гривні на літрі. Тоді як на дизелі-бензині маржі зараз можуть сягати 10 гривень на літрі.

Тому великі оператори і не люблять автогаз, бо на ньому багато не заробиш. Тому для них і краще, коли люди позбавлятимуться ГБО на користь дизелю-бензину. Бо кожен втрачений клієнт газовиків – стає споживачем високомаржинального виду палива.

29 серпня законопроект №7668 виносять на розгляд фінансового комітету Верховної Ради. А значить далі буде.

Юрій Ніколов, «Наші гроші»