Росіянам обіцяють стагнацію, але це брехня для заспокоєння. Буде гірше
16.08.2022   //   7 Переглядів

Прокремлівське видання «Комсомольская правда» випустило статтю з провокативним заголовком «Санкции – не пандемия, переждать не получится. Это на 10-15 лет»: эксперты назвали три сценария развития экономики России».

З одного боку він виглядає ледь не антипутінським, але насправді він виконує функцію заспокоєння росіян. Мовляв, у найгіршому випадку їх чекає те саме що вони вже переживали в останні роки. І взагалі криза – це можливість для внутрішнього розвитку. Головне не критикувати Путіна. Просто затягнемо паски. Автаркії не буде. Спробуємо як Китай. Прорвемось.

Дослівно комсомольці обіцяють таке:

Питання «що буде далі?» у наш час найактуальніше. В економічному сенсі воно звучить гостро. Жива ще в народі пам’ять про нестабільні 90-ті роки та відкату в минуле ніхто (ну, майже) не хоче.

Експерти Центру макроекономічного аналізу та короткострокового прогнозування  (ЦМАКП) випустили прогноз про майбутнє Росії, і ось головна думка з документа:

«Санкційний тиск проти Росії збережеться в найближчі 10-15 років. «Перечекати» санкції подібно до пандемії не вийде».

При цьому керівник напряму аналізу та прогнозування макроекономічних процесів Дмитро Білоусов пропонує три можливі сценарії розвитку нашої економіки.

1. Інституційна інерція. Це найімовірніший сценарій. За оцінкою експертів, його ймовірність – 47%.

По суті, це затяжна стагнація зі спробами підтримати стабільність економіки та неминучим відставанням у технологічному розвитку. У доповіді ЦМАКП зазначається, що ця політика добре знайома росіянам останніми роками.

Прогнози такі: до 2030 року продуктивність праці та зарплати залишаються на колишньому рівні, рівень безробіття – 5,5-6%, приріст сірого сектора економіки за рахунок паралельного імпорту.  зростання інвестицій не більше 2,5% на рік, рівень споживання людей зростатиме як і  інвестиції.

«Загалом же рівень життя населення стагнуватиме», – підбиває підсумок Дмитро Білоусов.

2. Боротьба за зростання. Імовірність реалізації – 40%.

Якщо говорити загалом, це модернізація російської економіки в нових умовах. При цьому сценарії на нас чекає активна співпраця влади та бізнесу, запозичення технологій (за прикладом Китаю), максимально активний вихід на доступні ринки.

Прогноз: зростання доходів населення на 2,5-3,7% на рік, рівень безробіття – 4,5-5%, зростання інвестицій в основний капітал – 3,5% на рік і вище.

3. Автаркія. Імовірність реалізації – 13%.

Автаркія – це закрита економіка, яка взаємодіє із зовнішнім середовищем по-мінімуму. Якщо двома словами – Північна Корея. У цьому сценарії Росія максимально «робить все сама», досягаючи майже повної незалежності у виробництві, знижуючи при цьому якість продукції і безнадійно відстаючи технологічно. Рівень життя росіян у своїй неминуче падає.

Отже російські провладні експерти та медіа розганяють прогноз щодо стагнації та спроби імпортозамєстіться своїм аналоговнєтом. Однак це брехня для заспокоєння росіян від бунтарських настроїв. Починаючи вторгнення в Україну, Кремль обіцяв своєму населенню, що СВО буде швидкою, і вже на травневі росіяни зможуть поїхати в Крим потягом через Київ. І в жодному разі Путін не розраховував на настільки жорстку реакцію світу – зброя для України і санкції для Росії. Тому зараз Кремль і мусить розповідати нову казку.

Чому це казочки пояснює український економіст Юрій Гайдай з «Центру економічної стратегії»:

«Центр макроекономічєского аналіза», який тісно працює з владою РФ, раптом усвідомив, що «перечекати санкції, на відміну від пандемії, не вдасться». Пишуть у, що найбільш імовірним є сценарій «нового застою» – інерційного розвитку з ростом в межах 1%, тривалою стагнацією офіційної економіки, перетоками у неформальну.

Я розумію, що цей центр очолює людина, яка в 1978 році отримала вищу освіту за спеціальністю «планирование народного хозяйства» і фахом «экономист, плановик-синтетик», і їй перед смертю було б приємно пожити ще трохи в комфортній утробі планової економіки.

Але епоха радянського застою виникла завдяки вичерпанню екстенсивних факторів росту (наприклад урбанізації населення) і неможливості технологічного розвитку. Совок видохся і застряв без шансів на зростання чи навіть реформи. І з мотивів самозбереження довго і болісно намагався самозаконсервуватися.

А оскільки статична рівновага буває тільки в підручниках з економіки для перших курсів, то ця велетенська нежиттєздатна «штивна» конструкція зрештою налигнулася.

А зараз Росія була вже глибоко інтегрована у світову економіку. Видобувні технології, промислові, цифрові, управлінські. З часів епохи застою глобальна економіка шаленими темпами розвивалася і ускладнювалася. І росіяни з усіх сил трималися за останній вагон цього поїзду, а наївний Захід допомагав їм утриматися, вірячи в «перетворення через інвестиції».

Останні півроку показали, що росіяни не здатні втримати цей технологічний рівень без співпраці із Заходом. А співпраці більше не буде. Тому у них буде не стагнація.

У них вже розпочалася масштабна примітивізація економіки. А спрощення веде до спаду доданої вартості, яку спроможна створювати економіка. А це веде до спаду реальних доходів та падіння рівня життя. А це веде до спрощення соціальних зв’язків та суспільних структур, просідання освіти, деградації.

Зникає поживний бульйон, в якому зароджуються ГОшки та стартапи. А ще годуються інстаблогери та коучі, оця вся псевдосервісна економіка, яка дає видимість зайнятості та сенсу життя купі людей і стримує деструктивну поведінку в суспільстві.

Російський «Центр» пише, що через 4 роки може відкритися вікно можливостей для послаблення санкцій. Ні, через 4 роки в оптимістичному сценарії у них відкриється вікно можливостей знову просити у США ніжки Буша, тільки тепер це будуть ніжки Байдена/Бутіджіча/Гарріс.

І то їх дадуть лише якщо президент Нової Російської Демократичної Республіки Навальний гарно проситиме. Бо в голосах багатьох впливових американців останні місяці чути здивовано-обурене «ми їх від голоду врятували, коли Союз розвалювався; та трясця їхній матері, ми з усіх сил втримували цей Союз від розвалу, а ці абіженниє тепер кажуть, що ми влаштували глобальну змову з метою розвалу їхнього совка»

Коротше, росіяни, не мрійте про стагнацію і новий застой. Це для вас тепер не базовий, а супероптимістичний та малоймовірний сценарій, незалежно від того, як далі піде війна в Україні.

 

Юрій Ніколов, «Наші гроші»