Історики приватно попередили Байдена про те, що американська демократія похитнулася
13.08.2022   //  

Автор: Юрій Ніколов

Знайшов круту історію про те, як американський президент виробляє курс країни на роки вперед. Аж завидки взяли – Байден зустрічався з ДВОПАРТІЙНОЮ групою істориків і говорив про боротьбу з антидемократичними трендами в США.

Це самі ті тренди, які відбуваються прямо зараз в Україні. В дупу правила, конкурентність, прозорість і професіоналізм.  Дайош особисту лояльність, ручне управління і толерантність до корупції. Це ознаки звичайного автократизму, з яким Україна зараз б’ється на фронті, але дозволяє йому проростати зсередини.

Виділив капслоком двопартійність істориків на зустрічі з Байденом, щоб підкреслити що це означає для США. Це якби Зеленський позвав однодумців Порошенка подумати куди рухатись Україні. Але як ми бачимо він робить абсолютно протилежне.

Наголошується, що ця та інші подібні зустрічі Байдена з експертами – це метод боротьби з ізоляцією, властивою інституту президентства. Тобто виходить з бульбашки для збільшення гелікоптер-в’ю.

На жаль, наша влада зараз уповає тільки на розкол, тільки хардкор. Тільки ЙОГО его і дуполизи. Цей модус не змінила навіть війна з десятками тисяч трупів.

Далі автопереклад лонгріду https://www.washingtonpost.com/politics/2022/08/10/biden-us-historians-democracy-threat/:

Минулого тижня, в один із найнапруженіших періодів свого президентства, президент Байден зробив паузу, щоб отримати майже двогодинний приватний урок історії від групи вчених, які били на сполох з приводу важкого стану демократії в країні та за кордоном.

За словами кількох людей, знайомих з ходом обговорення, які говорили на умовах анонімності, щоб описати приватну зустріч, бесіда під час сильної грози 4 серпня проходила як своєрідний сократівський діалог між головнокомандувачем та обраною групою вчених, які описували поточний момент як один із найнебезпечніших. у сучасній історії для демократичного правління.

Було наведено порівняння з роками перед виборами 1860 року, коли Авраам Лінкольн попереджав, що «будинок, розділений сам проти себе, не встоїть», і з напередодні виборів 1940 року, коли президент Франклін Д. Рузвельт боровся зі зростаючою внутрішньою симпатією до європейського фашизму опором вступу США до Другої світової війни.

Для Байдена це відволікання було частиною регулярних зусиль із залученням зовнішніх експертів на приватних зустрічах у Білому домі, щоб допомогти йому виробити свій підхід до численних криз, з якими стикається його президентство. У травні колишній президент Білл Клінтон говорив з Байденом про те, як упоратися з інфляцією та проміжними виборами. Група експертів із зовнішньої політики, включаючи колишніх радників республіканців, приїхала до Білого дому у січні, щоб проінформувати Байдена перед вторгненням Росії до України.

Ці зустрічі відбувалися в міру того, як Байден стикався з ізоляцією, властивою президентству, – проблемою, яка, на думку деяких демократів, посилилася через пандемію коронавірусу, яка обмежувала відвідування протягом більшої частини першого року його президентства, а також через замкнутості внутрішнього кола Байдена, що складається із співробітників, які працювали з ним десятиліттями.

Байден, за словами учасників, часто годинами ставить запитання та перевіряє припущення.

Майкл Макфол, колишній посол США в Росії за президента Барака Обами, разом з іншими експертами інформував Байдена перед вторгненням Росії в Україну та перед зустріччю президента з президентом Росії Володимиром Путіним у Женеві у 2021 році.

«Вони виходять зі своєї бульбашки», – сказав Макфол. «Я працював у Білому домі три роки, перш ніж вирушити до Москви, і, на мій погляд, вони роблять це набагато стратегічніше, ніж ми в адміністрації Обами. Відчувається, що вони більш залучені».

Макфол був серед соціально дистанційованої групи, яка зібралася для обговорення України у Східній кімнаті на початку цього року, разом із колишнім дипломатом Річардом Хаассом, журналістом Фарідом Закарієм, аналітиком Яном Бреммером, колишнім радником Ради національної безпеки Фіоною Хілл та відставним адміралом Джеймсом Г. Верховний головнокомандувач НАТО.

Байден сидів у центрі обіднього столу, а експерти розташувалися по обидва боки від нього, щоб президент перебував на відстані шести футів від групи. Поки деякі учасники, включаючи Макфола та Ставрідіса, дистанційно з’являлися на екрані, Байден почав з коротких коментарів, а потім провів близько двох годин, запитуючи.

«Вони дійсно хотіли нестандартного мислення: чи є спосіб зупинити цю війну, яка буде жахливою для всіх її учасників? Чи можемо ми зупинити її? Як ми можемо її зупинити?» – сказав Бреммер. «Всі мої взаємодії [з Білим домом] за останні кілька років були незмінно відкритими, конструктивними, і я дійсно хотів отримати найкраще уявлення про те, де вони роблять все правильно, а де ні».

Прес-секретар Білого дому Ендрю Бейтс сказав, що президент «цінує думку широкого кола експертів». Прес-секретар РНБ Адрієнн Вотсон заявила: «Ми підтримуємо регулярні контакти з різноманітною, двопартійною групою експертів і зацікавлених сторін з цілої низки тем, включаючи неспровоковану війну Росії в Україні».

На прес-конференції у січні Байден заявив, що одним із пріоритетних завдань другого року його перебування на посаді є отримання більшого внеску від наукових кіл, редакційних авторів, аналітичних центрів та інших зовнішніх експертів. «Прагну отримати більше вкладу, більше інформації, більше конструктивної критики про те, що я маю і не маю робити», – сказав він журналістам.

Деякі зустрічі були ексклюзивнішими. Під час приватного обіду з Байденом 2 травня Клінтон високо оцінив зусилля свого наступника щодо створення багатонаціональної коаліції на підтримку України.

Але він також закликав Байдена ухилитися від розмови про зусилля його адміністрації щодо боротьби з інфляцією, очікуючи, що ціновий тиск ослабне за кілька тижнів до проміжних виборів, за словами людей, обізнаних із обміном думками. Клінтон запропонував Байдену позиціонувати себе так, щоб поставити собі заслугу зниження інфляції, якщо воно відбудеться.

Клінтон також закликав Байдена створити різкий політичний контраст з республіканцями, особливо зачепившись за політичні пропозиції сенатора Ріка Скотта (штат Флорида), який запропонував п’ятирічний захід сонця всіх федеральних законів, включаючи Social Security та Medicare, та підвищення податків для багатьох непрацюючих американців.

Як виявилося, Білий дім уже планував подібний контраст, і через кілька днів Байден публічно обрушився на те, що він назвав «ультра MAGA порядком денним», що є посиланням на рух «Зробимо Америку знову великою», організований навколо колишнього президента Дональда Трампа.

Історики, яких Байден запрошував до Білого дому, зазвичай дотримуються більш довгострокової точки зору, розглядаючи його президентство у контексті шляху Америки з моменту її заснування. Байден, якому 79 років і який близько бачив дев’ять президентів, починаючи з Річарда М. Ніксона, дав зрозуміти, що він замислювався про те, що робить одні президентства успішнішими за інших.

Група, що зібралася в Картинній кімнаті Білого дому минулого тижня, була частиною регулярних зусиль істориків президентської історії з інформування президентів – практика, яка виникла принаймні ще за адміністрації Рейгана. Обама неодноразово скликав такі групи, хоча за Трампа ці зустрічі вийшли з моди.

Після аналогічної зустрічі з Байденом минулої весни збори 4 серпня відрізнялися відносно невеликим розміром і тим, що учасники зосередилися на підйомі тоталітаризму в усьому світі та загрозі демократії всередині країни. Серед них були спічрайтер Байдена Джон Мічем, журналістка Енн Епплбаум, професор Прінстона Шон Віленц, історик Університету Вірджинії Алліда Блек та президентський історик Майкл Бешлосс. За столом також сиділи старший радник Білого дому Аніта Данн та головний спічрайтер Вінай Редді.

Байден, у якого все ще був позитивний результат на коронавірус, з’явився на телевізійному моніторі, встановленому поряд з каміном у кімнаті, і робив замітки, сидячи на два поверхи вище у кімнаті для переговорів, яка є частиною резиденції Білого дому. Старший радник Майк Донілон також з’явився на екрані, кажуть люди, знайомі з перебігом подій.

Під час обговорення пролунав гучний гуркіт грому, який, як пізніше з’ясувалося, збігся з ударом блискавки, що вбила трьох людей на площі Лафайєт, через дорогу від Білого дому.

Одна людина, знайома з ходом обміну думками, сказала, що розмова була для Байдена в основному способом почути і подумати про ширший контекст, у якому проходить його перебування на посаді. Він не робив жодних важливих заяв і не обговорював своїх планів на майбутнє.

«Більша частина бесіди була присвячена ширшому контексту боротьби між демократичними цінностями та інститутами та тенденціями до автократії у всьому світі», – сказав співрозмовник.

Більшість присутніх експертів в останні місяці відкрито говорили про загрозу, яку вони бачать для американського демократичного проекту, після нападу на Капітолій 6 січня, заперечення деякими республіканцями результатів виборів 2020 року і спроб заперечників виборів домагатися державних посад.

Епплбаум, автор журналу Atlantic, нещодавно опублікувала книгу про руйнування демократичних норм під назвою «Сутінки демократії: Спокуслива приманка авторитаризму». Блек, давній радник колишнього держсекретаря Гілларі Клінтон, нещодавно був призначений членом правління проекту Університету Вандербільта «Єдність та американська демократія», метою якого є зниження політичної поляризації.

Бешлосс, президентський історик, що регулярно виступає на NBC і MSNBC, останнім часом став більш відверто говорити про те, що він вважає за необхідність Байдена боротися з антидемократичними силами в країні.

«Я думаю, що сьогодні ввечері він повинен говорити про те, що ми всі перебуваємо в екзистенційній небезпеці знищення нашої демократії та демократій у всьому світі», – сказав Бешлосс у березні на каналі MSNBC, перед тим як Байден виступив зі зверненням «Про стан справ у країні».

Віленц, лауреат премії, автор книги «Сходження американської демократії: Джефферсон – Лінкольн», останніми місяцями також висловлював тривогу щодо стану країни. «Ми стоїмо на порозі того, що Гамільтон у «Федералісті» назвав правління за допомогою грубої сили», – сказав Віленц в інтерв’ю виданню Hill минулого місяця.

Деякі з дискусій минулого тижня були присвячені схожості між сьогоднішньою ситуацією та періодом, що передував Другій світовій війні, коли зростаючий авторитаризм за кордоном знайшов своє тривожне відображення у Сполучених Штатах.

У той час як Адольф Гітлер у Німеччині та Беніто Муссоліні в Італії зміцнювали свою владу у 1930-х роках, преподобний Чарльз Кофлін використав свої радіопередачі для поширення популістського антисемітського послання у Сполучених Штатах. Сенатор Х’юї Лонг (Д-Ла.) також гуртував американців проти Рузвельта і демонстрував симпатії до диктаторського уряду.

Стурбованість антидемократичними тенденціями вже давно одушевлює Байдена, який розпочав свою кампанію 2020 року зі твердження, що йде «битва за душу нації», обігруючи фразу, використану Мічем для назви своєї книги 2018 року «Душа Америки: Битва за наших найкращих ангелів».

Демократи загалом очікують, що ті самі ідеї стануть основою перевиборної кампанії Байдена, якщо він вирішить продовжити її, особливо якщо його суперником знову стане Трамп.

Байден продовжує піднімати ці теми у своїх публічних виступах, востаннє – у липневому зверненні до групи правоохоронних органів, де він критикував Трампа за те, що той не зробив негайних дій, коли натхненні бунтівники напали на Капітолій США 6 січня 2021 року в спробі скасувати результати недавніх президентських виборів.

«Ви не можете бути прихильником повстання та прихильником демократії», – сказав Байден, виступаючи перед Національною організацією чорношкірих керівників правоохоронних органів. «Ви не можете бути прихильниками повстання та проамериканськими».