З призначенням керівника САП можуть підняти справи Коломойського, «конвертів» «слуг народу» і урядової корупції під час війни
12.08.2022   //   2 Переглядів

Новопризначений керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександр Клименко планує провести аудит кримінальних проваджень НАБУ, злитих при попередньому керівництві. Про це пише Інна Ведернікова у «Дзеркалі тижня».

По-перше,  ще до призначення Клименка була готова підозра у справі Приватбанку недавно позбавленому українського громадянства Ігореві Коломойському. США чекають на підозру ексвласникові «Привату» як предикат. Оскільки перший злочин стався в Україні, американці ж зіштовхнулися вже з відмиванням грошей, то визнання цього факту на місці злочину може дуже підштовхнути процес у Штатах.

По-друге, є ціла низка свіжих розслідувань НАБУ, що стосуються діяльності міністерств фінансів, інфраструктури та соціальної політики. У зоні уваги силовиків опинилися як міністри (хоч тепер уже й відставні), так і чинні заступники.

«Як пояснюють обізнані люди, кримінальних справ за підсумками війни може бути багато. Стали красти за примітивними схемами, вважаючи, що на все можна накласти грифи таємності або вивести з-під конкурсів. Корупціонери поводяться вкрай необачно, залишаючи сліди», – повідомляє «ДН».

По-третє, нагромаджено багато якісної й доказової інформації щодо зарплатних конвертів для народних депутатів.

«Детективи НАБУ вже розібралися в структурі взаємодії всередині парламенту. І навіть переконалися в тому, що «конвертоване держприймання» працює так ретельно, що окремі слуги народу під кінець місяця йдуть у мінус. Їх активно штрафують, і базова ставка 20 тис. дол. депутатської програми лояльності «20/30/50» тане, як шагренева шкіра. Якщо раптом отримувач не виявляє потрібних якостей — не з’являється в залі, не бере участі в засіданнях комітету чи взагалі не голосує — борг переходить на наступний місяць», – вказує видання.

Разом з тим, є ризик саботажу цих та інших розслідувань з боку Генерального прокурора Андрія Костіна, який до призначення був народним депутатом від «Слуги народу».

«Генпрокурор може легко заблокувати роботу САП не тільки щодо нардепів, а й щодо будь-якої справи. Банальна складність із експертизою, де ручний Рувін, палацева СБУ, підзвітне МВС, і дійде до того, що й муха не пролетить без погодження з Банковою. Не завадить уточнити, що в НАБУ всі кримінальні справи, порушені стосовно директора Інституту судових експертиз Олександра Рувіна, вів саме Клименко. І кілька разів їх у нього незаконно забирали», відмічає «Дзеркало тижня».

Окрім цього САП має поганий захист від тиску. Якщо стосовно директора НАБУ не можна розпочати дисциплінарне розслідування (є чіткі підстави для звільнення й аудиту НАБУ з участю міжнародників), то над Клименком постійно висітиме загроза дисциплінарного провадження. Відтак голову САП можна звільнити, як будь-якого рядового прокурора.

«Чи багато може бути дисциплінарних гачків, якщо керівник чесний? Не сумнівайтеся. Ірина Венедіктова 2020 року видала внутрішньовідомчий наказ, що забороняє будь-які комунікації з пресою без узгодження з нею. САП — частина генпрокуратури, отже її голова не може без дозволу генпрокурора давати сигнали суспільству. І якщо Клименко, припустімо, з кимсь поговорить без погодження з Костіним (а наказ не скасовано), це привід умикати дисциплінарку», – вказують журналісти.

Більше подробиць у статті «Увімкнення САП. В Україні відкривається антикорупційний фронт»