Санкції підбили шахтарів Хакасії, а обмеження «Російських залізниць» добивають
08.08.2022   //  

Через санкції Хакасія втратила західний напрямок експорту вугілля, а східний обрубала «РЖД». За даними «Шансу» і «Хакасія говорить», компанії можуть почати закриватися.

«РЖД» 7 липня повідомила Уряду Хакасії про скорочення обсягів вивезення вугілля до 1,6 млн т. Сумарна потужність вугільних підприємств складає близько 30 млн т на рік.

Депутат Верховної Ради Хакасії та заступник директора розрізу «Аршанівський» Ігор Пономаренко заявив, що працівники розрізів можуть втратити роботу:

«Якщо все це буде виконано, то призведе до того, що 90% підприємств просто закриються».

За його словами, довкола вугільних підприємств склалася ціла інфраструктура. Тому за ланцюжком велика кількість людей залишаться без грошей. Вугільна галузь у Хакасії за сумою зарплат як мінімум друга, якщо не перша. Крім того, вона платить податки: один розріз «Аршанівський» за перше півріччя сплатив республіці податків 1,5 млрд рублів.

Раніше вивозили за квартал 13 млн т вугілля, а потім було погоджено 8,6 млн т вугілля.

«Нині ж, відповідно до документа «РЖД», на четвертий квартал на всю республіку – 174 тис т вугілля. Видобувають у нас, у Хакасії, як мінімум, близько 30 млн т. Так, є різні напрямки: захід і схід. Ми зараз говоримо про східний напрямок. Що до західного напрямку, то є дві складові, які не дозволяють туди вивозити. Перше: скасовано знижувальний коефіцієнт. Поясню: була така схема: якщо везеш більше двох тисяч тон – один знижувальний коефіцієнт, якщо більше чотирьох тисяч – інший. Ми ж знаходимося в такому місці, що нам до будь-якого порту понад чотири тисячі. Так ось, цей коефіцієнт було скасовано. Друге: тиск санкцій. Фактично на захід взагалі неможливо везти. У нас залишився лише східний напрямок», – пояснює Ігор Пономаренко.

Уряд Хакасії відреагував лише 20 липня. Він повідомив, що Байкало-Амурська магістраль не впоралась із потоком перевезень на Схід, який виник після нападу на Україну. «РЖД» стала змінювати правила перевезень для вугледобувних регіонів Росії. Також Уряд Хакасії запевнив, що республіці гарантовано відвантаження вугілля на Схід на рівні не менше, ніж торік, і навіть зі зростанням. Але триває узгодження з «РЖД» та Урядом РФ.

Однак за тиждень нічого не змінилось. Директор «Аршановського» Євген Юрін 26 липня в екстреному випуску програми «Хакасія говорить» заявив, що для республіки на друге півріччя визначені дуже низькі обсяги експорту: 1,6 млн т на схід та 2,1 млн т на захід.

За словами Юріна, падіння обсягів реалізації, які узгоджені на друге півріччя, не дають багатьом підприємствам вести діяльність. Багато підприємств знизили обсяги видобутку.