Від шпигунських зв’язків Шарапова до корупційного минулого Коваленка (додано)
05.08.2022   //   304 Переглядів

(Додано дані про уповноважену особу “Агенції” Тетятну Поліщук)

Стаття «Наших грошей» про зв’язки з шпигунським середовищем замміністра оборони Дениса Шарапова, що відповідає за роботу нової «Агенції оборонних закупівель», викликала певний фурор. Дані про спільний бізнес Шарапова з головою Офіса президента Андрієм Єрмаком та росіянином Рахімімом Емануїловим потрапили на очі самому президенту США Джо Байдену. Після цього урядовці були змушені реагувати.

Спочатку Міністр оборони Олексій Резніков в коментарі «Лівому берегу» взяв на себе політичну відповідальність за запрошення Шарапова в Міноборони. Мовляв, зробив пропозицію людині «щоб унеможливити будь-які «хитрі» схеми». Але не торкнувся зв’язків Шарапова з росіянином Емануїловим, що ще з радянських часів очевидно був пов’язаний з КДБ, і в тому числі по лінії Ірану. А при Путіні став одним з експертів Валдайського клубу, у якому лідер рашистів виголошує свої загарбницькі ідеї.

Денис Шарапов з 90-х років є розвідником, пов’язаний з Єрмаком і росіянином Емануїловим.

Після цього вже сам Шарапов дав більш розгорнуте інтерв’ю «Лівому берегу».

Для розуміння контексту нагадаємо. Наприкінці 90-х років Шарапов був офіцером Головного управління розвідки Міноборони України, тобто кадровим розвідником. Але у 2001 році він раптом пішов у приватний бізнес. І відразу став співзасновником ТОВ «Медійна група європейського партнерства», де його партнерами виступили батько Єрмака та Емануїлов, а через кілька років до фірми долучився і сам Андрій Єрмак.

Шарапов в інтерв’ю не пояснив, чому з офіційних розвідників він подався у бізнес, але розповів про росіянина:

«Мене познайомив з Емануїловим мій батько (Олександр Шарапов очолював ДП «Укроборонсервіс», запамятайте цей факт, до нього ми ще повернемось – «НГ») […]  Щодо його причетності до якихось спецслужб, я не можу це коментувати. Я знаю, що він був дипломатом за часів СРСР […] Це було так давно. Я тоді цьому не приділяв такої уваги, щоб намагатися якимось чином отримати подібного роду інформацію. Яка при цьому не була у відкритому доступі. Немає, на жаль, публічного списку всіх осіб, які завербовані чи мали стосунок до спецслужб РФ чи інших країн».

Ще раз. Офіцер ГУР каже, що не цікавився хто ж від Росії став його першим партнером на гражданці і на повному серйозі посилається на відсутність публічного реєстру російських шпигунів)))))

Також Шарапов заперечив, що новостворене держпідприємство Міноборони «Агенція оборонних закупівель» є монополістом. В одній частині інтерв’ю він називає його «централізованим органом закупівлі», а в іншій – «головним органом закупівлі». Тобто просто займається евфемізмами для приховування слова, яке у США досі вважається негативним, бо монополії справді призводять до занепаду і Байден після обрання відразу задекларував боротьбу з ними.

Отже монополію вже зроблено, і, як повідомив Шарапов, Агенція «вже працює, укладає перші контракти, набирає обертів». У перспективі робота з кредитними ресурсами, тобто закупівлі в борг з перекладанням виплат на наступні покоління чиновників, які будуть вже після Зеленського, Єрмака, Резнікова.

І тут дуже показовий момент. Міністр Резніков у вищезгаданому коментарі «Лівому берегу» казав, що він нестиме лише політичну відповідальність за роботу монополіста та Шарапова. А юридичну – хто буде до цього залучений:

То хто ж залучений? На момент написання статті 4 серпня у відкритих джерелах не було жодних даних про офіційне призначення керівника «Агенції оборонних закупівель». ЄДРЮО досі закритий, в «Юконтролі» видно ось це безімення:

Додано. Уповноваженою особою “Агенії” вказана радниця керівника “Укрспецекспорту” Тетяна Поліщук, якій Міноборони раніше доручило провести держреєстрацію підприємства. Керівником “Укрспецекспорту” нині є Вадим Ноздря (біографія), який на початку 2000-х працював у структурі “Укрспецекспорту” на позиції замдиректора департаменту, тобто на посаді нижчій від Коваленка.

Засвітки юридичного керівника держпідприємства можна уникнути, якщо призначати не директора, а заступника директора, на якого вже й покладати функції тимчасово виконуючого обов’язки керівника. Або просто не показувати його ПІБ, бо це може призвести до нових питань щодо роботи Агенції, створеної для боротьби з «сірими» схемами.

Олександр Коваленко торгує зброєю з 90-х років

За даними «Наших грошей, керівну роль може виконувати Олександр Коваленко, який з середини 90-х років працював на керівних посадах в державних спецекспортерах зброї і при ньому відбулись фактично всі корупційні та шпигунські скандали, що ви тільки чули.

Першим місцем роботи Коваленка системі торгівлі зброєю була посада заступника директора першого українського спецекспортера СЗТФ «Прогрес». У 1996 році на два десятки років став заступником директора «Укрспецекспорту». Поруч з ним робив кар’єру батько Дениса Шарапова. Олександр Шарапов з початку 90-х півтора десятки роки очолював «Укроборонсервіс» – дочірнє підприємство «Укрспецекспорту» Коваленка (біографія).

Україна у той період зі скандалом втратила більше десятка стратегічних авіаційних крилатих ракет Х-55 з дальністю польоту 2-3 тисячі кілометрів. Згідно з угодою про ядерне роззброєння України вони мали опинитись в Росії, але зі скандалом опинились у Китаї та Ірані. І ці країни змогли розібрати їх до гвинтика та зрозуміти як їх робити принаймні на рівні комплектуючих. Зараз саме такими ракетами обстрілюють Україну з території Росії. І після цьогорічних візитів Путіна до Китаю та Ірану щось не видно, щоб у Росії закінчувався запас комплектуючих для їх виробництва. Як писали ЗМІ, за ту поставку відповідав «Укрспецекспорт», але відповідальність понесло не його керівництво, а лише приватний посередник, пов’язаний з розвідкою (архівні подробиці скандалу).

Пізніше Коваленко все-таки потрапив у особисту корупційну історію. Йдеться про період 2005-2008 років, коли він був заступником керівника «Укрспецекспорту» Сергія Бондарчука. За даними слідства, Бондарчук змінив укладені раніше військові контракти на ремонт в Україні іноземних бойових літаків Су-25, Л-39, військово-транспортних Ан-26, вертольотів Мі-8Т та Мі-17, а також двигунів і агрегатів до них. Він включив у схему посередницькі компанії «Aeropartner LLР» і «Aeropartner LLС», яким перерахували $7,5 млн за фіктивні консультаційні послуги.

Головна військова прокуратура повідомляла:

«26.02.2016 було повідомлено про підозру колишньому першому заступнику гендиректора ДК Коваленко А. В. за ч. 1 статті 366 КК України. Він підозрюється в тому, що в 2005-2009 роках, діючи за підмовництва Бондарчука С. В., вчинив службове підроблення доповнень до угоди з компаніями США і Великобританії».

Однак у 2017 році генпрокурор Юрій Луценко заявив про можливість закриття цієї справи у звязку з скороченням термінів розслідування, і Коваленко залишився на свободі.

…Так, Володимир Зеленський має юридичне право тримати на невиборній посаді Андрія Єрмака. І міністр оборони Резніков має право долучати кого-попало до збройної монополії. Але нагадаємо. У нас зараз не мирні часи, а війна. І американці досі не настільки довіряють українській владі, щоби передавати найсучасніші оборонні технології в повному обсязі. І Міноборони досі не обзавелось ІТ-системою логістики в армії. А оскільки українська влада нічого не зробила для налагодження випуску снарядів для старих радянських пушок, і ми повністю переходимо на західні гаубиці з західними снарядами – то руйнація довіри союзників просто вб’є Україну. Але влада продовжує робити найдивовижніші маневри за принципом – та хто там вже пам’ятає оборудки, що були до Порошенка.

 

Юрій Ніколов, «Наші гроші»