У сервісах РФ почалась «канібалізація» гаджетів, а паралельний імпорт ускладнив ремонт
05.07.2022   //  

У Росії через дефіцит запчастин сервісні центри стали розбирати нові та вживані гаджети, а паралельний імпорт зробить ремонт удвічі довшими. Про це повідомляє «Комерсант».

На тлі нестачі запчастин для ремонту смартфонів, планшетів, ноутбуків та іншої техніки російські сервіси стали розбирати на запчастини нові гаджети і використовувати деталі уживаних пристроїв. Після нападу на Україну Apple, Dell, Samsung, Asus та низка інших виробники техніки припинили поставки у Росію. У сервісних центрах Apple нещодавно заявили, що терміни ремонту пристроїв можуть досягати тижня через брак запчастин.

Паралельний імпорт ускладнив ситуацію. Як кажуть рітейлери, витрати виробників на сервісне обслуговування та його організацію тепер перейшли до дистриб’юторів.

Через нові схеми постачання можуть збільшитися і терміни гарантійного ремонту. Через паралельний імпорт здебільшого планується постачати гаджети, призначені для країн ЄАЕС.

«Електроніка реєструється в одній із країн ЄАЕС – наприклад, у Казахстані чи Киргизії, а також, наприклад, Сербії чи Чорногорії. За вимогами виробника гарантійне обслуговування має здійснюватися в цих країнах», – пояснює джерело.

Дистриб’юторам доведеться відправляти техніку для ремонту закордон, що збільшить терміни вдвічі.

«У Казахстан, наприклад, раніше не поставлявся такий обсяг комплектуючих для ремонту, який потрібно зараз, а більшість їх йшла через Росію», – уточнює співрозмовник.

За словами гендиректора Acer у Росії Дмитра Кравченка, 90% ремонтів раніше проводили за п’ять робочих днів, однак зараз ці терміни можуть бути довшими.

«Ті запчастини, які неможливо отримати з-за кордону, ми намагаємося компенсувати за рахунок розбирання іншої продукції, так званих донорів», – підтвердив Кравченко.

Він уточнив, що на товари паралельного імпорту гарантія від Acer взагалі не буде доступною, всі зобов’язання несе імпортер або продавець. У re:Store кажуть, що гарантійний ремонт «паралельних» товарів, куплених не в їхній мережі магазинів, в авторизованих сервісах Apple буде неможливий.

За даними онлайн-сервісу для пошуку фахівців «Профі», ремонт смартфонів у другому кварталі здорожчав на 11% рік до року і на 5% до першого кварталу, ноутбуків – на 6%.

За оцінкою Price.ru, у той же період росіяни шукали в інтернеті ремонт смартфонів в середньому на 30% менше рік до року. Як пояснюють аналітики, таке падіння попиту на ремонт, можливо, пов’язане з її масштабним оновленням та ажіотажними закупівлями на тлі коливання курсів валют, «ймовірно, попит на ремонт електроніки зросте пізніше».

За словами керівника відділу розвитку «Мережі комп’ютерних клінік» Олексія Дудіна, у середньому вартість ремонту техніки поки що не змінилась, але ціна запчастин зросла.