Найдорожчі закупівлі цукру в Україні під час війни та які ціни в окупованому Херсоні
11.06.2022   //   1 Переглядів

«Наші гроші» перевірили закупівлі цукру під час вторгнення та виявили екстремалів, які за сотні кілометрів від лінії фронту дозволяють собі солодкі замовлення із 25% націнкою. (До аналізу взято закупівлі вартістю від 40 тис грн., оприлюднені у системі «Прозорро» в березні-травні).

Середня ціна цукру у «Прозорро» склала 29,71 грн./кг. За даними Держстату, в березні середня споживча ціна по Україні становила 28,90 грн., у квітні – 29,04 грн. (за травень поки не підбили підсумки). Тобто середня ціна на закупівлях приблизно відповідала середній статистичній ціні.

В окупації в рази дорожче і українського товару немає

Найбільше відхилення від норми ми зафіксували на окупованій Херсонщині. «Херсонський обласний заклад з надання психіатричної допомоги» укладало угоди із місцевим ТОВ «Таврія Фуд» про постачання цукру по 65, 71 та 85 гривень за кілограм. Компанія мала поставити цукор в окуповане село Степанівка біля Херсона, по сусідству із відомою тепер Чорнобаївкою.

На підконтрольній території України такі ціни були б удвічі завищеними, проте в окупації спостерігається дефіцит харчових продуктів, тому більшість із них подорожчала.

Херсонський журналіст Костянтин Риженко розповів «Нашим грошам» про ситуацію в магазинах окупованого міста (нижче фото з цінами у херсонських магазинах на початок червня):

Півлітрова банка пива “Жатецкій гусь” у Херсоні коштує 69 грн – це вдвічі дорожче аналогічних марок пива в Україні.

– Які ціни в магазинах Херсона?

– Ціни зазвичай вищі у 2-5 разів. Хліб, наприклад, коштує 22 гривні, яйця – 50-70, цукор – 60, гречка – 75, олія – 80-120 грн/л, вершкове масло – 75 грн за 250 грам. Найдорожче – алкоголь та ліки, там націнка може бути у 5 разів. Цигарки – 70-90 грн, це контрабанда без акцизу. Дволітрова кока-кола з Казахстану – 80 грн.

– Звідки їжа та інші товари у магазинах Херсона?

– Усі з Криму, коридорів з України немає. Овочі хіба що місцеві, але воно й логічно, ми ж аграрний регіон.Всі російські продукти на смак ніби підроблені, як кава або чайний пакетик третіх разів по колу заварюєш, чисто тінь від колишнього смаку.

– У якій валюті йде торгівля?

– Торгують у гривні, хоча продавців змушують брати рублі та вішати цінники у рублях. Якщо не повісив – знайдуться стукачі, які донесуть, і у тебе будуть неприємності. А як повісив рубльовий цінник, то прийдуть нахабно влаштовувати провокацію – намагатимуться розрахуватися рублями, і якщо не розрахуєш, то напишуть донос коменданту. І знову будуть проблеми – можуть навіть торгову точку відібрати з усім товаром.

– Які фінансові/бюджетні зв’язки залишилися між Херсоном та рештою України?

– Пенсії, соцвиплати, термінали місцями працюють, люди встановлюють собі мобільні термінали на телефон, є виплати людям із бюджету, щоправда, з великими затримками.

Це підтверджують і інші медіа.«Дзеркало тижня» писало за розповідями читачів, що в Херсоні цукор все ще українського виробництва продається по 80 грн./кг.«Апостроф» та «Обозреватель» повідомляли про подорожчання цукру в Херсоні, додаючи, що в продажу є лише російський. Про інші окуповані міста пишуть те саме. Так, цукор на базарі в Мелітополі, за даними «Бабеля», коштує 90-100 грн.

На окупованому Півдні впали ціни лише на місцеві продукти, які зазвичай продавали в інші регіони. Наприклад, на овочі. Повідомлялося, що фермери Запорізької області викидають овочі на російських блокпостах, бо росіяни не пускають фури на підконтрольну територію України. Натомість цукрових заводів у Херсонській області, за даними видання «Latifundist», станом на 2020 рік не було.

Більше аномалій, подібних до херсонської психлікарні, в Україні не спостерігалось. Закупівельна ціна цукру в «Прозорро» не перевищувала 40 грн./кг. Але все одно знайшлись екстремали з неринковими цінами, які у півтора рази були вищими від середньої ціни в Україні.

Найдорожчі закупівлі у вільній Україні

Середня ціна по Україні склала 30 грн. Найвищу ціну цукру 40грн./кг отримали в квітні освітяни смт Онуфріївка Кіровоградської області. Вони замовили у ФОП Горкавенко Поліна Олександрівна півтори тони цукру, фасованого по 800 г. Це абсолютно незрозуміла ціна, оскільки роздрібна ціна в магазинах менша на 5-10 грн.

Ще «відзначилась» Вінниччина, яка є лідером із виробництва цукру в Україні. У березні освітяни Ладижина замовили 2,5 т цукру по 38,40 грн./кг. Його мали розвозити у дитсадки та школи, але вони не працювали через війну, тому невідомо, чи щось поставлялось. Угода діє до кінця року і містить умову, що ціна не має перевищувати середньостатистичну по Вінницькій області за попередній місяць за даними Держстату у Вінницькій області. Однак на сайті Держстату у Вінницькій області вдалося знайти лише індекси споживчих цін, а не самі ціни. А за даними Держстату, в лютому цукор на Вінниччині коштував у середньому 27,39 грн./кг без доставки, що на 40% дешевше.

Продавцем є ТОВ «Вінпродтрейд», яке давно возить харчі бюджетним установам Вінниці. Торік компанія поділила зі знайомою підприємницею тендери на поставку м’яса в дитсадки Вінниці. Яловичина в них обох була на 20% дорожче ринку.Що ж до цукру та освітян Ладижина, то в березні 2021 року вони замовляли його цій компанії по 30 грн. Це також було на 25% дорожче від рівня Держстату для Вінницької області.

Цікаво, що вже під час вторгнення Покровський психоневрологічний інтернат у Донецькій області замовив цукор трохи дешевше від вінницьких освітян – по 37,96 грн. І це при тому, що Покровськ знаходиться приблизно за 40 км від лінії зіткнення, а в Донецькій області не виробляється цукор.

Найнижчі ціни від 20 грн за кіло

Найнижчі закупівельні ціни на цукор зафіксовано переважно на закупівлях прямо у виробників, особливо місцевих. Так, Прилуцька міськрада Чернігівської області замовила АТ «Линовицький цукрокомбiнат «Красний» цукор по 22 грн./кг.

Але дехто й від дилерів отримав гарні ціни. Наприклад, Волинський обласний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Небесної Сотні замовив у ФОП Мельничук Юрій Анатолійович цукор найдешевше з усіх – по 20,49 грн./кг.

Рейтинг областей

За середньою ціною цукру в лідерах опинились частково окуповані Херсонська, Миколаївська і Донецька області, які, до того ж, не мають свого виробництва. Далі чомусь іде Кіровоградська, яка мала цукрові заводи і не піддавалась наземній загрозі, хоча й обстрілювалась. Після неї – звільнена Сумська та досі частково окупована Запорізька області, де теж не виробляють цукор.

Крім того, привертає увагу високе місце Закарпатської області. Вона найменше постраждала від обстрілів і найвіддаленіша від фронту, але випереджає обстрілювані Дніпропетровську та Одеські області, а також сусідні області на заході України. Однак це може пояснюватись тим, що на Закарпатті немає цукрових заводів. А доставка через гори коштує грошей. Відтак Закарпаття, за даними Держстату, і в мирні часи входило у топ-6 регіонів з найвищою ціною цукру.

Таким чином, переважно зверху рейтингу областей за середньою ціною цукру опинились частково окуповані області без свого виробництва цукру, а внизу – відносно мирні з цукровими заводами.

Регіон Середня ціна Цукрові заводи (на 2020 рік)
Херсонська 32,83 немає
Миколаївська 31,79 немає
Донецька 31,45 немає
Кіровоградська 31,33 є
Сумська 31,30 немає
Запорізька 30,40 немає
Закарпатська 30,40 немає
Івано-Франківська 29,88 немає
ВСЯ Україна 29,71
Дніпропетровська 29,15 немає
Львівська 29,08 є
Одеська 29,07 немає
Вінницька 29,05 є
Рівненська 28,80 немає
Черкаська 28,64 є
Луганська 28,45 немає
Полтавська 28,22 є
Тернопільська 27,94 є
Київ 27,93 є
Київська 27,81
Житомирська 27,12 є
Харківська 27,02 є
Чернівецька 26,47 немає
Чернігівська 26,46 є
Хмельницька 26,03 є
Волинська 25,46 є

Зауважимо, що ціни на закупівлях включають вартість доставки зі складу до закладу та повинні містити гуртову знижку залежно від обсягу замовлення. Держстат збирає інформацію про роздрібні ціни. А як відомо, до ціни в магазинах також включають вартість доставки зі складу. І додають безпосередні витрати самого магазину. Тому, коли на тендері бачимо ціну на рівні магазинної, автоматично підозрюємо маржу на рівні 10-15%.

Анна Сорока, «Наші гроші»