Верховна Рада з подачі «Слуги народу» проголосувала за поновлення ремонту доріг Укравтодором
03.06.2022   //   1 Переглядів

Верховна Рада 1 червня прийняла законопроект №5656, яким надано привілеї будівельним компаніям по ремонту автомобільних доріг. Прийнятний 258 голосами законопроект направлено на підпис президенту України, повідомляється на сайті Верховної Ради.

Відповідні зміни вносяться перехідними положеннями законопроекту 5656 до закону про Держбюджет на 2022 рік:

«Стаття 39. Установити, що у 2022 році, на період дії воєнного стану в Україні, як виняток з положень частини другої статті 48 Бюджетного кодексу України, розпорядники та одержувачі бюджетних коштів за напрямами їх використання, визначеними пунктами 1 та 2 частини третьої статті 242 Бюджетного кодексу України, можуть брати бюджетні зобов’язання відповідно до укладених договорів у межах визначених бюджетних асигнувань, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов’язань минулих років, та за умови відтермінування оплати таких договорів до відновлення ставок податків та скасування податкових пільг […] з подальшою оплатою цих зобов’язань у межах фактичних надходжень коштів державного дорожнього фонду».

У свою чергу у пунктах 1 та 2 частини третьої статті 242 Бюджетного кодексу України йдеться про кошти державного дорожнього фонду та забезпечення ремонту доріг державного та місцевого значення.

Окрім цього будівельні компанії, що ремонтуватимуть дороги по цьому пункту, отримають податкове послаблення на час війни. В перехідні положення внесена відповідна поправка про зміни Податкового кодексу:

«69.12. Платники податків, які є виконавцями договорів, передбачених статтею 39 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», звільняються від відповідальності, визначеної цим Кодексом, за несвоєчасну сплату податкових зобов’язань, що виникають у зв’язку з виконанням таких договорів, з обов’язковим виконанням обов’язку щодо сплати таких податкових зобов’язань у сумі, пропорційній надходженню коштів за такими договорами, протягом п’яти робочих днів з дня, наступного за днем надходження таких коштів, але не пізніше останнього дня (включно) третього календарного місяця після припинення або скасування воєнного стану на території України».

Ці новели дозволяють Укравтодору розконсервувати вже укладені контракти з підрядниками та почати ремонти доріг, пояснює експерт Георгій Могильний.

«Наразі, згідно із ст. 38 закону про Бюджет-2022, кошти державного дорожнього фонду (ДДФ) спрямовуються першочергово на виконання боргових зобов’язань за запозиченнями, отриманими державою або під державні гарантії, а також на забезпечення потреб сектору оборони. В свою чергу, ч. 2 ст. 48 Бюджетного кодексу дозволяє витрачати кошти на будівництво та ремонт доріг виключно в межах їх фактичних надходження до ДДФ, щоб не було неконтрольованого зростання боргу. А надходження до ДДФ суттєво впали, бо він наповнювався акцизом на паливо і податком на ввезення автотранспорту, які під час військового стану не нараховуються. Навіть на потреби оборони не багато чого можна перекинути.

Завдяки законопроекту № 5656, Укравтодор отримує можливість продовжувати ремонти доріг за довоєнними планами. Але це буде робитися із відстрочкою сплати підрядникам за виконані роботи – Укравтодор зможе накопичувати борги, за якими сплатить із ДДФ вже після війни. Відповідно, підрядники, що наразі будуть виконувати роботи за власні кошти, отримують податкові пільги до тих пір, поки Укравтодор не сплатить їм борги.

Доцільно нагадати, що ремонт доріг, пошкоджених в результаті бойових дій, відбувається за рахунок інших коштів, а саме виділених КМУ із резервного фонду держбюджету, тому мова йде саме про продовження реалізації довоєнних планів Укравтодору», – пояснив Могильний “Нашим грошам”.

При цьому в умовах воєнного стану законопроект 5656 не надає жодних пільг виробникам засобів захисту, медичного устаткування та ліків для військової медицини.

Відмітимо, що органи Казначейства здійснюють платежі за дорученнями клієнтів з урахуванням ресурсної забезпеченості єдиного казначейського рахунка в певній черговості. В урядовій постанові №590 «Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану», оплата зобов’язань за договорами на виконання дорожніх будівельних робіт відсутня серед переліку заходів зазначеної черговості.

Законопроект №5656 пов’язаний з законопроектом №5655 щодо реформування сфери містобудівної діяльності. Обидва законопроекти були внесені в Раду ще у 2021 році, однак після розголосу щодо корупційних ризиків основний законопроект 5655 не був проголосований.

5656 мав певні технічні правки до основного 5655, і теж не голосувався до цього моменту. Поки 26 травня до бюджетного комітету ВР не надійшло звернення від імені фракції «Слуга народу» . Ним пропонувалося  додати до нього вищевказані правки у Перехідні положення. Вони не стосуються реформи містобудівної діяльності, але дозволяють виділяти бюджетне фінансування на ремонт автодоріг під час війни.

Співвторами законопроекту 5656 є 146 народних депутатів від «Слуги народу». Першими у списку значаться лідер партії «СН» Олена Шуляк, яка лобіює містобудівну реформу у форматі 5655, та голова містобудівного комітету ВР Андрій Клочко.

За законопроект 5656 проголосували 220 нардепів зі «Слуги народу», решту необхідних голосів додали групи «Довіра», «За майбутнє» та позафракційні.

Юрій Ніколов, «Наші гроші»