Ставлення росіян до війни з Україною. Сьома хвиля
02.06.2022   //  

Вже є чверть росіян, які не підтримають мир з Україною, навіть якщо його підпише сам Путін.

Дослідницька група Russian Field разом із керівником фонду «Міські проекти» Максимом Кацем провела сьому хвилю ініціативного дослідження ставлення росіян до «військової операції» на території України. Далі скорочений текст дослідження.

“Можна з обережністю зробити висновок про те, що громадська думка щодо ситуації на території України стала стійкою і має тенденцію до розчарування у військовій операції.

Відповіді респондентів не змінилися або змінилися незначно (в рамках похибки) з ключових питань: оцінки успішності військової операції, бажання особисто взяти участь у військових діях та при відповіді на пряме питання про підтримку військової операції (співвідношення противників та прихильників залишилося на рівні березня).

Також із низки питань респонденти стали частіше висловлювати пацифістські настрої: зріс відсоток прихильників мирних переговорів, а також тих, хто хотів би скасувати військові дії в минулому (найвищий показник за всі хвилі дослідження), жінки стали частіше говорити про те, що не підтримали б бажання родича взяти участь у військовій операції в Україні

Показовим є порівняння питань про перехід до мирного вирішення конфлікту: за перехід до мирних переговорів виступили близько 40% опитаних, проте якби вже завтра мирну угоду підписав президент Володимир Путін, його підтримали б 67% респондентів.

Таке рішення президента підтримало б більшість усіх соціальних груп, окрім тих опитаних, хто виступає за продовження військової операції: тут думки розділилися майже навпіл – 45% підтримають мир, 50% – не погодяться з подібним рішенням президента.

Схвалили б укладання мирного договору президентом абсолютна більшість молодих респондентів (від 18 до 44 років), незадоволені ситуацією в країні та найменш забезпечені опитані.

Половина респондентів виступають за продовження воєнної операції в Україні. Понад третину (39%) підтримують ідею мирних переговорів. Кількість прихильників мирних переговорів збільшилася порівняно з попереднім виміром на 6 п.п. Кількість бажаючих продовжувати військову операцію впала на 4 в.п.

Чоловіки значно частіше за жінок виступають за продовження військових дій.

 

Підтримка військових дій зростає від молодшого віку до старших. Молоді респонденти налаштовані критичніше за інших: половина з них хотіла б скасувати рішення про початок військової операції, вони ж частіше висловлюють несхвалення у відповідь на пряме запитання.

Більшість опитаних чоловіків не брали б участі у військовій операції на території України. Частка бажаючих взяти участь у військових діях збільшується з віком, проте сягає 50% лише серед пенсіонерів. Та за місяць фактично не змінилось співвідношення хто хотів би та не хотів би взяти участь у війні.

Більшість опитаних жінок не підтримали б рішення їхнього родича брати участь у військовій операції на території України. Серед усіх вікових груп більше половини жінок не підтримали б бажання свого родича у вирішенні брати участь у воєнних діях, проте зі збільшенням віку їхня частка знижується.

За понад місяць помітно зріс відсоток тих, хто не підтримав би бажання свого родича взяти участь у військовій операції на території України.

Частка респондентів, упевнених у тому, що Росія рухається у правильному напрямку, скоротилася – опитані стали частіше обирати м’якіший варіант оцінки. Також зріс відсоток тих, хто вважає, що країна вибрала неправильний шлях.

Про те, що Росія рухається у правильному напрямку, найчастіше говорять респонденти старшого віку, більш забезпечені групи опитаних, співробітники державних установ.

Не підтримують нинішній курс розвитку країни молоді респонденти (проте їх не більше третини), найменш забезпечені респонденти, студенти та безробітні.”

Оригінал публікації