Економісти про імпортозаміщення в РФ: шлях до бідності і обмеження вибору
23.05.2022   //   1 Переглядів

Економісти попереджають: курс на імпортозаміщення та самодостатність – це шлях до деградації виробництва та загальних злиднів на межі виживання, пише «Сибір.Реалії».

«Той, хто каже, що російська економіка має стати самодостатньою, не розуміє, до чого він закликає, чого бажає Росії. Адже що таке самодостатність? Насправді, натуральне господарство. Коли одна сім’я сама обробляє город і вирощує овочі, меле пшеницю і робить з неї коржики, розводить і стриже овець, а ввечері своїми руками тче пряжу і шиє одяг. Більше нічим іншим ці люди не можуть займатися – у них просто не залишається часу. А оскільки навичок, якими потрібно оволодіти для забезпечення свого побуту, безліч, в жодній з них не вдається досягти високого рівня майстерності та продуктивності», – каже Костянтин Сонін, професор економіки Чиказького університету.

«Cамодостатність неефективна у масштабах не лише однієї сім’ї, а й держави. Тому людське суспільство кілька тисяч років йшло до спеціалізації, щоб одні люди ткали, другі орали, треті займалися наукою – і всі вони потім обмінювалися результатами своєї праці. Тільки в такому випадку можна отримувати широкий спектр товарів високої якості. А прагнення самодостатності – це шлях регресу. Той, хто про це говорить, закликає до падіння якості товарів та зниження їх асортименту», – наголошує Сонін.

Підвищувати рівень самодостатності своєї економіки зараз намагається хіба що Північна Корея. Країни-лідери собі такого завдання не ставлять.

«Візьмемо США, найбільшу економіку у світі, або другу за розмірами – Китай. Жодна з цих країн не може, а головне, навіть не прагне повністю самостійно зробити все, що їм потрібно. Найбільші світові економіки покладаються на імпорт величезної кількості товарів, комплектуючих тощо», – пояснює у свою чергу Олег Іцхокі, професор економіки Каліфорнійського університету.

Усі розвинені країни імпортують як вже готову продукцію, так і окремі компоненти, необхідні для виробництва.

«Будь-яке більш-менш складне виробництво використовує проміжні товари та технології з багатьох країн. Навіть у сільському господарстві дуже висока частка імпортних добрив. І навіть США чи Китаю було б дуже складно збудувати ізольовану економіку, а розмір російської економіки в рази менший. Тому в мене песимістичні очікування щодо успішного імпортозаміщення», – додає Андрій Маленко, професор фінансів університету Мічігану.

Проблема насамперед не в тому, що це складно, а в тому, що не потрібно, підкреслюють економісти.

«Будь-який пристойний економіст погодиться, що імпортозаміщення – це хибна мета. Заперечувати це можна лише з якихось політичних причин… Виробляти все всередині будь-якої окремо взятої економіки – у сучасному світі це практично неможливо», – переконаний Олег Іцхокі.

Економісти відзначають, що у 2014 році, після анексії Криму, у Росії розпочався зворотний відлік, а після 24 лютого – регрес економіки прискориться багаторазово, санкції відкинуть Росію на десятиліття у технологічному сенсі.

«Це відбудеться не миттєво. Люди не розівчаться працювати за технологіями, які вже освоєні. Не перестануть працювати верстати, які вже поставлені. Але за десять років накопичиться дуже серйозне відставання, а за 20–30 років – критичне. Якщо Росія прагнутиме до повного імпортозаміщення, до автаркії, ми отримаємо Північну Корею або Кубу. Жити у такій Росії буде дуже погано, оскільки самодостатність означає не лише серйозне відставання від країн-лідерів, а й низький рівень економічного розвитку», – пояснює Костянтин Сонін.

Поки триває війна, вибору в Росії немає. Добре це чи погано, але країні доведеться зайнятися імпортозаміщенням.

За словами Олега Іцхокі, Росії доведеться навчитися дуже багато чого виробляти самостійно.

«Причому справді дуже багато… Але на це потрібен час. Щоб побудувати та налагодити конвеєрні лінії з виробництва якогось товару, потрібно, як правило, понад рік», – зазначив він.

Немає причин сумніватися, що Росія успішно опанує випуск цвяхів.

«Загалом, чим простіше виробництво, тим вищі шанси на успішне імпортозаміщення», – каже Андрій Маленко. Але замістити складніші товари буде не так легко. Є низка товарів, для виробництва яких у Росії просто немає технологій. Наприклад, автоматична коробка для автомобілів. «Росія, звичайно, може витратити ресурси і також самостійно розробити цю технологію…. Але найголовніше, що в будь-якому випадку це буде марно втрачений час. Навіщо винаходити велосипед? Якщо якісь країни вже настільки добре навчилися виробляти автоматичні коробки передач, набагато простіше купувати їх на міжнародному ринку за відносно низькими цінами», – наголосив економіст.

Росії доведеться заново винаходити велосипед у багатьох галузях, і експерти не мають впевненості, що країна зможе успішно з цим впоратися. Серед основних проблем вони називають корупцію і «відтік мізків». Експерти не виключають, що Росії доведеться взагалі відмовитись від технологій, які вона не зможе відтворити.

Втім, дорого, повільно, з економічними витратами, але імпортозаміщення відбуватиметься.

«Російські виробники дійсно почнуть виробляти більше товарів повсякденного попиту, але споживачі отримуватимуть речі гіршої якості, у меншому асортименті та у менших кількостях, а платити за них стануть більше», – зазначив Костянтин Сонін.

«Імпортозаміщення – це взагалі стратегія виживання за нижчої якості життя. І виживання тут не просто слово, йдеться справді про виживання», – резюмував він.