Російський економіст про санкції: «Це дуже погано скінчилося минулого разу, коли розпався Радянський Союз, і цього разу все йтиме до такої самої ситуації»
14.05.2022   //   2 Переглядів

Професор економіки університету Чикаго Костянтин Сонін вважає, що економіка Росії повернеться приблизно до початку 2000-х років, повідомляє видання Сибір.Реалії».

«Причому не лише за асортиментом та якістю товарів, доступних рядовому споживачеві. На нас чекає інфляція. «Затягнути пояси» – це не про те, що тепер ми менше їстимемо. Це про те, що тепер після школи дитина не зможе вступити до інституту, а буде змушена піти працювати. Батьки не зможуть її утримувати, поки вона здобуває освіту. Люди стануть менше відпочивати, більше працювати та менше за цю роботу отримувати. Покупки, не пов’язані з найнеобхіднішим – продуктами та ліками, доведеться відкласти до кращих часів», – пояснює економіст.

На відміну експертів з російських фінансових інститутів, за прогнозом яких економіка Росії впорається з кризою та перейде до зростання у 2024 році, Костянтин Сонін переконаний, що у нинішній ситуації про зростання не може бути й мови.

«Немає жодного розумного сценарію, за якого російська економіка житиме і розвиватиметься за такого рівня санкцій. Жодна економіка не може нормально існувати за такої ізоляції від світу», – переконаний Сонін.

«Це дуже погано скінчилося минулого разу, коли внаслідок економічної катастрофи розпався Радянський Союз, і цього разу все йтиме до такої самої ситуації. Неминуче, але не швидко: економіка не може розвалитися раптово. Вона не впаде, як підірвана будівля. Вона повільно осідатиме, а люди житимуть усе гірше і гірше. Звичайно, до ситуації, коли безпритульники грітимуться на вулицях біля асфальтових ям, дуже далеко. Але на Росію очікує глибока рецесія в 2022 році і відсутність зростання після цього. Причому удару по своїй економіці Росія завдала сама. Наголошу ще раз: санкції – це лише реакція на політичні кроки», – підкреслив він.

За словами експерта, коли російська економіка стабілізується, вона стабілізується на значно нижчому рівні і виробництва, і споживання.

«До початку війни в Україні мені було складно навіть уявити, що лише одним рішенням країна відкине себе на кілька десятиліть назад, перекреслить усі досягнення останніх років», – зізнається Сонін.

«Не думаю, що війна закінчиться, поки при владі Путін. А піде Путін – будуть і реформи. Але в результаті Путін здасть російську економіку у значно гіршому стані, ніж прийняв. Все буде гірше не лише за умовами для зростання та рівня життя. Будуть зруйновані ринкові інститути, можливо, запроваджено контроль за цінами. Відновлювати економіку доведеться з дуже низької стартової точки», – зазначив він.

«Найкраща економічна стратегія – це негайно припинити війну, вивести війська з території України та розпочати переговори щодо зняття санкцій. Кожен крок російських солдатів по чужій землі, кожна вбита дитина погіршують переговорну позицію – отже, й економічні перспективи Росії. Наслідки лише одного бомбардування можуть бути набагато серйознішими для російської економіки, ніж ефект від будь-яких антикризових заходів уряду», – переконаний Костянтин Сонін.

«Якщо вивести війська, то припиниться хоча б запровадження нових санкцій. Звісно, ​​цього буде замало. Країна має стати такою, щоби іноземний бізнес захотів з нею працювати. Потрібні будуть і економічні, і політичні реформи. Це нерозривні процеси», – підсумував він.