Росія горить: вертольотів не вистачає, один з губернаторів замість пожеж зайнятий фестивалями «Za президента»
07.05.2022   //   2 Переглядів

У ряді сибірських регіонів запроваджено режим надзвичайного стану. Проблеми з пожежами тут почалися раніше, ніж звичайно, через те, що військові літаки, які раніше використовувалися при гасінні, зараз зайняті на війні Росії з Україною. Так вважають експерти, передає «Сибір. Реалії».

Найгірша ситуація зараз складається в Іркутській області та Хакасії. Критичну ситуацію в Іркутській області через лісові пожежі підтвердив губернатор Ігор Кобзєв – у своєму телеграм-каналі він оголосив, що вогонь впритул наблизився до автотраси «Сибір».

У Хакасії площа пожеж зросла з 1,2 тисяч до 2,1 тисяч га, в Іркутській області – з 816 га до 2 тисяч га. У Красноярському краї вогонь охопив понад 500 га лісу.

Зокрема, у Мінусинському районі Красноярського краю вогонь підійшов до житлових будинків села Знаменка – мешканцям цілої вулиці довелося евакуюватися, покинувши будинки. Жителі Знаменки кажуть, лісові пожежі в районі відбуваються щороку і часто, але «щоб настільки близько до села – вперше».

Місцеві жителі зізналися виданню, що будинки не постраждали «тільки дивом» через раптовий дощ.

«Допомоги ніякої, тут гелікоптером гасити треба, жодна пожежна машина не допоможе, вогонь по деревах, ще й вітер сильний», – пишуть очевидці.

https://vk.com/video-24136539_456321754

Закордонні ЗМІ з посиланням на експертів пишуть, що площа пожеж у російських регіонах буде розростатися, оскільки на тлі війни в Україні Москві не вистачає сил для їхньої ліквідації, зокрема воєнної авіації.

Жителі Красноярського краю розповідають, що небезпечна ситуація складається не лише у районах, у селах біля лісу, а й навіть у межах столиці краю. Чергову пожежу на острові Татишів у Красноярську довелося гасити відвідувачам парку.

«Воду тягали пляшками, або збивали вогонь, де вже прогоріло – хтось палицями, хтось ногами. Гасило нас людей 10–15, переважно молодь. Глядачів та операторів – десятки. Гасили ми з півгодини приблизно, пожежники за цей час не приїхали, хоча виклик був, і не один», – розповів мешканець Красноярська, один із активістів екоруху «За чисте небо» Андрій Сковородніков-Ерліх.

Жителі іншого сибірського регіону – Омської області – говорять про те саме: для гасіння пожеж не вистачає техніки.

«Я є сільським депутатом. Минулого року у нашому селі у Любинському районі згоріло кілька будинків від підпалу трави навесні. Цього року також почалися пожежі. І цього місяця вже згоріли будинки в іншому селі Любинського району – Володимирівці. Є жертви. При цьому інформація на офіційному рівні приховується, оскільки пожежі нема чим гасити, немає техніки», – каже Олеся Григор’єва.

Обстановку із пожежами жителі Омська називають складною.

«Зараз навколо Омська регулярно спалахують вогнища, переважно горить трава, але часто й ліс. Через це в Омську постійно смог, особливо задушливо вечорами. Найбільша пожежа сталася на Черлакському тракті пару тижнів тому. Смог збирається зазвичай надвечір, коли вітер стихає», – каже Данило Чебикін з Омська.

За словами Олександра Анохіна, смог над містом збирається останні три тижні. Жителі скаржаться на погіршення самопочуття та почастішання викликів швидкої через щільний серпанок.

«Трохи раніше, ніж звичайно, почалося. Версії у мешканців такі: губернатор і регіональна влада взагалі не приділяють цьому уваги. Торік Бурков (Олександр Бурков, губернатор Омської області) регулярно збирав наради щодо пожеж. Наразі він зайнятий фестивалями «Za президента», – каже Чебикін. – Крім того, з кожним роком знижується фінансування регіонального бюджету на запобігання надзвичайним ситуаціям. Ось дивіться цифри за останні два роки: витрати на пожежну безпеку та запобігання надзвичайним ситуаціям з 300 мільйонів рублів у 2021 році знизилося до 270 мільйонів у 2022-му. На 2023 рік закладено лише 259 мільйонів! Тоді як витрати на оборону, навпаки, зросли. Або ось – витрати на ведення лісового господарства (найм лісників) – зниження з 370 мільйонів до 80!»

В Омську та Омській області вчетверте за тиждень встановили режим «чорного неба» через природні пожежі. Жителі різних районів скаржаться на запахи гару, хімії та хлору в повітрі. За даними додатка «Ековізор», забруднення повітря в Омську «створює дискомфорт» для більшості жителів міста, а тривале перебування на вулиці може загрожувати здоров’ю.

Станом на 4 травня площа лісових пожеж у регіонах Сибірського федерального округу, а також у Бурятії та Забайкаллі зросла до 5,7 тисячі гектарів, згідно з даними «Авіалісохорони”. За добу охоплена вогнем лісова територія збільшилася майже вдвічі.

Загалом режим надзвичайного стану запроваджено у районах трьох російських регіонів: Курганська область, Хакасія та Бурятія. Особливий протипожежний режим діє у 42 суб’єктах Російської Федерації.