Росіяни тікають з країни в масштабах небачених з революції 1917 року
11.04.2022   //  

Сотні тисяч професійних робітників залишили Росію після її вторгнення в Україну, що прискорило відтік ділових талантів і ще більше поставило під загрозу економіку, яка стала об’єктом західних санкцій, повідомляє «The Wall Street Journal».

Опитування, проведене в середині березня «OK Russians» (некомерційна організація, що допомагає людям залишити країну), показало, що з початку війни наприкінці лютого виїхало близько 300 000 робітників. Хоча точних підрахунків немає, деякі економісти дійшли аналогічних висновків про масштаби відтоку. За даними Росстату, за весь 2020 рік Росію залишило близько 500 000 людей.

Технологічна галузь, яка донедавна була одним із найбільш швидко зростаючих секторів російської економіки, вже втратила від 50 000 до 70 000 працівників, згідно з даними, представленими Російською асоціацією електронних комунікацій на засіданні комітету Державної Думи 22 березня. Група заявила, що очікує, що у квітні підуть ще 100 000 людей.

За даними Управління міжнародної торгівлі США за жовтень 2021 року, у російській технологічній галузі зайнято близько 1,3 мільйона людей, або близько 1,7% робочої сили країни.

Від’їзд після вторгнення знаменує собою новий етап відтоку фахівців із Росії протягом останнього десятиліття. Еміграція, особливо серед молоді та освічених людей, посилилася після того, як у 2012 році розпочався третій президентський термін Путіна, а після анексії Криму від України у 2014 році проти Росії було запроваджено західні санкції.

Опитування росіян показали, що середній вік тих, хто виїхав, становить 32 роки, та 80% мають хоча б якусь вищу освіту. Усього 3% заявили, що планують повернутися до Росії найближчими місяцями, і близько третини не визначилися. Як основні причини свого від’їзду вони назвали неприйняття війни, страх репресій і відсутність економічних перспектив.

Ті, хто вивчає Росію, кажуть, що таких темпів від’їзду людей не було з часів революції 1917 року, коли мільйони російських дворян та освічених представників вищого середнього класу втекли з комуністичної держави, що зароджується. Кілька мільйонів росіян поїхали після розпаду Радянського Союзу 1991 року, але виїхали за кілька років.

«Початковий результат відбувся протягом декількох тижнів – такої концентрованої хвилі еміграції з Росії ми не бачили більше 100 років», – сказав Костянтин Сонін, професор університету Чикаго.

Європейський банк реконструкції та розвитку очікує, що російська економіка скоротиться на 10% цього року. Люди, які залишають Росію, у поєднанні зі скороченням інвестицій та торгівлі призведуть до нижчого довгострокового зростання продуктивності, витрати на інформаційні технології різко скоротяться.

Відтік робочої сили становить невелику частину від 145 мільйонів із Росії. Рейтинг схвалення Путіна зріс з того часу, як 24 лютого почалося вторгнення в Україну, з 71% у лютому до 83% у березні, згідно з Левадом-центром. При цьому соцопитування показало набагато більшу підтримку війни серед літніх респондентів, яким не загрожує військовий заклик, ніж серед молодших росіян.