Росія може залишитись без частини твердих сирів, бо 90% заквасок імпортні
11.04.2022   //  

Через санкції проти Росії за напад на Україну російські виробники зіткнулися з нестачею заквасок для сирів. Ця сфера залежить від імпорту на 90%. У разі припинення поставок деякі види сирів можуть зникнути з магазинних полиць. Про це написав «Сектор Медіа».

Війна в Україні, санкції та вихід низки іноземних компаній призвели до подорожчання багатьох імпортних товарів. У сироварів виникли проблеми із закупівлею заквасок. За оцінкою т. в. о. директора ФДБНУ «Експериментальна біофабрика» (м. Угліч) Нінелі Сорокіної, залежність молочного виробництва РФ від імпортних заквасок вище 90%.

Держава не фінансувала сектор, науково-дослідні інститути закривалися, а компаніям було простіше та дешевше замовити готову суміш, ніж робити закваски самостійно.

Левова частка заквасок купувалася в Європі, тому швидко змінити постачальників не вдасться. За словами експертки, до РФ ввозиться понад 250 т імпортних заквасок прямого внесення. Ціни на них уже зросли і, мабуть, продовжать. Замістити такий обсяг власною продукцією складно – потрібні нові великі біофабрики, довгі інвестиції, хороші фахівці.

Знадобиться не один рік, щоб розвинути цей напрямок у Росії. Що робитимуть сировари зараз, якщо постачання заквасок із ЄС припиниться? За оцінками фахівців, запасів у країні вистачить десь три місяці. Постачальники шукатимуть способи доставляти свій товар до Росії в обхід обмежень, але нестабільність ситуації негативно позначиться на ринку. Тому багато російських компаній замисляться про те, щоб «реанімувати» або створити власне виробництво заквасок. Однак сучасне заквасочне обладнання в РФ майже не випускають.

На думку директора ТОВ «ТПК «Молпродукт» (ТМ «Сироварня Побочино») Віктора Руді, Росія не залишаться без сирів повністю, бо у виробників і постачальників є запаси. До того ж постачальники «обіцяють, що будуть знаходити обхідні шляхи і завозити закваски». Але, можливо, на певний час місце твердих сортів на полицях займуть м’які та розсільні сири.