«На науку в Росії надії немає»: академіки намагаються втекти на захід
03.04.2022   //   2 Переглядів

Російські вчені звертаються до партнерів за кордоном, щоб ті допомогли їм втекти, але навіть у разі успіху на них чекає невизначене майбутнє, повідомляє «The Guardian».

Тиждень тому міністр науки Великобританії Джордж Фріман оголосив, що його країна слідом за іншими європейськими країнами перерве більшу частину своїх дослідницьких зв’язків із Росією і припинить фінансування будь-яких досліджень, пов’язаних з державою та її «інституційними співробітниками».

Російський уряд також заборонив своїм ученим брати участь у міжнародних конференціях або публікувати дослідження у міжнародних журналах.

Доктор Олександр Нозік, фізик із Московського фізико-технічного інституту, сказав The Guardian: «Я вважаю, і більшість моїх колег вважають, що ізольовано займатися наукою просто неможливо. У фізиці система наукових журналів у Росії практично мертва».

Нозік каже, що має намір ігнорувати заяву уряду про заборону публікацій у міжнародних журналах, і багато його колег наслідують його приклад. Але він додає, що дослідники «багато скаржаться на те, що академіки [на заході] блокують [журнальні] статті, відмовляючись рецензувати їх, якщо вони мають співробітника з Росії».

Професор Еріка Брюер, учений-еколог із північного дослідницького університету у Великій Британії, побоюється за безпеку партнерів із досліджень у Росії, які виступають проти війни. «Я отримала запити від двох дуже талановитих російських колег, які запитують, чи я знаю про можливості роботи за кордоном», — каже вона. «Ми з колегою промацали їх, але нині неможливо знайти для них місце у Великій Британії чи Європі».

Більшість російських університетів перебувають у віданні держави. І минулого місяця Російський союз ректорів, що представляє близько 700 ректорів і президентів університетів, нажахав британські університети, опублікувавши пропаганду Володимира Путіна про «денацифікацію» України з підтримкою «нашого президента, який… прийняв найважче, вистраждане, але необхідне рішення у житті».

Доктор Джеймс Райан, старший викладач сучасної історії Росії в Університеті Кардіффа, каже, що після цього «було б етично проблематично вимагати офіційного запрошення від російської установи [для проведення там досліджень]».