Росіяни роблять «отєчєствєнний» ноутбук: височенна ціна, товщина під 5 см, не всі програми запускатимуться
29.03.2022   //   1 Переглядів

Омська компанія оголосила про розробку ноутбуків BITBLAZE. Один російський комп’ютер хочуть продавати за 100-200 тис. рублів. Активісти з’ясували, що частина деталей у ньому все одно імпортної збірки, а загальна реальна вартість не перевищує $500. Тобто, заявлена ​​вартість ноутбука може бути завищена в 2-4 рази, повідомляє «Tayga.Info».

Повідомляється, що пристрій досить габаритний і розрахований тільки для офісної роботи. Він працюватиме на вітчизняному восьмиядерному процесорі «Байкал-М» та операційній системі Linux у версії Alt або Astra.

Активісти «Омського громадянського суспільства» звернули увагу на доступні для публіки характеристики ноутбука.

За продуктивністю «Байкал-М» можна порівняти з процесорами 2017 року Intel Atom E3940 або Intel Core i3-7300T, які оцінюються в $150. Більше того, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company зупинила виробництво російських процесорів «Байкал» та «Ельбрус» на своїх заводах.

«Окремої відеокарти у цьому виробі немає взагалі, її роль виконує вбудований у «Байкал-М» графічний процесор ARM Mali-T628 MP6. Це не просто камінь, а метеорит на город вітчизняної «розробки архітектури» процесора. Цей чіп був випущений у 2013 році! Тобто нам абсолютно не моргнувши оком, хочуть продати ноутбук за 200 тис. рублів на вбудованій відеокарті майже десятирічної давності», – пишуть активісти.

Заявлені 16 Гб оперативної пам’яті обійдуться у близько $100. Твердотілий вінчестер на 512 Гб на сучасній шині M2, який виробляє сам «Промобіт», коштує також близько $100, зазначили в «Омському громадянському суспільстві»:

«Корпус, матриця екрану та материнська плата за характеристиками не позначені і навряд чи коштують більше $100. Решта периферії типу портів USB, WiFi та інше не коштує взагалі нічого, замовляється оптом. Але так і бути, закладемо ще $50 на це».

Загальна ціна ноутбука, за підрахунками активістів, не має перевищувати $500. Тобто щонайменше вдвічі дешевше, ніж анонсує омський виробник.

 

Директор «Промобіт» Максим Копосов в інтерв’ю ngs.ru розповів детальніше про новий російський ноутбук:

 

— Іноземні деталі використовуєте? Чи є зараз із ними проблеми?

— Так, використовуємо. Електронна продукція – це Тайвань, США, Японія, Євросоюз. Тобто, всі ті держави, які зараз запровадили санкції. І Китай ще є.

Для того, щоб подолати наслідки санкцій, ми шукатимемо альтернативні канали, вивчатимемо напрацювання як усередині країни, так і на інших доступних ринках. Наприклад, я нещодавно дізнався, що в Індії є свій мікропроцесор, щоправда, гірший за наш «Ельбрус», проте. Можливо, щось знайдеться і в Бразилії.

 

— Цілком на російські комплектуючі не вдасться перейти?

— За умови наявності вітчизняних деталей та їхньої конкурентоспроможності – так. Але взагалі все залежить від російської електронної промисловості – наскільки швидко вона наздоганятиме закордонну.

 

— Як ноутбук виглядатиме в остаточному варіанті?

— Наразі прототип ноутбука виготовлений у корпусі з алюмінію, у чорному кольорі, товщина – 4,5 сантиметри. Але це не остаточна версія – він буде легшим, тоншим. На товщину корпусу вплинуло те, що використовувалися готові модулі материнської плати, призначені для промислової автоматики. З новими платами, що призначені для персональної обчислювальної техніки, корпус стане компактним. Зараз він досить важкий, вага – 2,2 кг. Звісно, ​​його треба буде полегшувати. Ми над цим працюємо.

 

— Планується ще титанова версія вашого ноутбука.

— Це преміум-версія. Титан – матеріал, який легший, міцніший, красивіший. Так само, як є різні моделі стільникових телефонів. Хтось робить пластикові, хтось – ще різні покриття.

 

— А ця вартість за алюмінієвий ноутбук у 100 тисяч виправдовуватиме його характеристики?

— Швидше за все, якщо розглядати наш ноутбук із погляду його характеристик, то за 100 тисяч рублів можна буде купити щось краще.

 

— Але через останні події у світі ноутбук за 100 тисяч рублів, може, й не буде кращим.

— Якщо говорити про нинішню ситуацію, то й цей, мабуть, понад 100 тисяч рублів має коштувати, — у сучасних цінах ще не перерахували. Ми навіть не знаємо, на якій позиції курс долара закріпиться. Поки що про це говорити зарано.

Щодо споживчих характеристик, до серії готується ноутбук на процесорі «Байкал-М» на архітектурі ARM. Для такого ноутбука підходить інше ПЗ – не Windows, а Linux. Можуть не запускатися якісь звичні ігри чи програми, лише якщо в режимі бінарної трансляції, але з певною втратою продуктивності. Тобто, це звичайний офісний ноутбук для роботи. Для масового споживача значимі інші характеристики, наприклад, ігрові, які поки що російські процесори не можуть забезпечити звичним чином. Тим не менш, у нас у планах є перехід до створення споживчої моделі.

 

— На кого розрахований цей ноутбук: на дизайнерів, ігроманів чи звичайних користувачів?

— Поточна модель – для шкіл, лікарень, для роботи з офісними програмами та в інтернет-браузері. Якщо говорити про ноутбуки для дизайнерів – на заміну «макбукам» – це, звичайно, справа майбутнього. Для цього потрібно добре налагодити все виробництво, напрацювати критичний досвід та перейти до великої серійності. Тоді ми зможемо зменшити вартість. Взагалі зробити ноутбук, такий як у Apple, можна, але коштуватиме він дуже дорого.

 

— У чому переваги вашого ноутбука за нинішньої ситуації в країні та світі?

— Перша модель поки що недостатньо хороша, але є до чого прагнути. Якщо говорити про використання російських процесорів «Ельбрус» – вони мають великий потенціал з погляду інформаційної безпеки. Там є своя система команд. Її апаратні особливості не дозволяють використовувати вразливість (наприклад, Spectre, Meltdown), які зараз знаходяться практично у всіх іноземних процесорах. Через них зловмисник може отримати доступ до комп’ютера, привілеї суперкористувача, вкрасти дані або знищити. У сучасному неспокійному світі, коли довіра між державами знижується, інформаційна безпека є актуальною. Тобто, це буде ноутбук, потрібний у критично важливих інформаційних інфраструктурах.

 

— Смартфони не плануєте випускати?

— Це складніше й амбітне завдання. Усі смартфони підключені до якихось хмарних центрів, звідки вони оновлюються. І у світлі останніх подій це дуже актуально. Хороша ідея, але треба набратися сил для її реалізації. За все одразу не схопишся. Це привабливий ринок, але потрібно тверезо підходити до своїх можливостей. Не можна відразу перестрибнути з точки А в точку Б.