Чому російська дезінформація досі вирує в соцмережах
16.03.2022   //   30 Переглядів

Реакція соціальних мереж на війну в Україні була безсистемною та заплутаною, вважають експерти.

Карі Пол, The Guardian (подаємо зі скороченнями, гугл-транслейт)

Росія часто являє собою безневинну жертву і поширює дезінформацію, у тому числі про те, що США постачали Україні біологічну зброю (засуджену Білим домом як «теорія змови») і що жертвами нападу на українську лікарню були наймані актори.

У відповідь такі компанії, як Meta, YouTube та Twitter, оголосили про нові заходи, спричинені тиском з боку українського уряду, світових лідерів та громадськості.

Але експерти кажуть, що реакція технологічної промисловості була безсистемною. Технологічні компанії в деяких випадках позначали дезінформацію як спонсоровану державою або потенційно неправдиву, а не видаляли її, або вони блокували окремі облікові записи, а не вживали радикальніших заходів проти помилкової та дезінформації.

Коли вони діяли, часто було занадто мало і занадто пізно — наприклад, YouTube нарешті вжив заходів проти дезінформації, що спонсорується державою, після кількох тижнів тиску з боку правозахисників, але не раніше, ніж цей контент став широко поширюватися.

Непрозора та непослідовна політика

Одним із останніх прикладів такого оперативного підходу стало несподіване рішення Meta зробити винятки зі свого давнього правила проти закликів до насильства, дозволивши користувачам Instagram та Facebook у 12 країнах Східної Європи та Західної Азії закликати до смерті російських солдатів. Після деякої плутанини компанія пізніше уточнила, що користувачі, як і раніше, не можуть закликати до смерті Володимира Путіна або інших лідерів.

Для багатьох цей епізод показав, наскільки непрозорими були платформи, коли справа доходить до прийняття рішень щодо політики, пов’язаної з Росією.

І справа не лише у новій політиці, якої не вистачало узгодженості. У Facebook, Twitter і YouTube вже існували правила позначки контенту, спонсорованого державою, але звіти показали, що ці правила часто погано дотримуються, що дозволяє повідомленням з урядовою пропагандою, що широко розповсюджуються, не враховуватися.

Дослідження, опубліковане Центром протидії цифровій ненависті, розглянуло вибірку з 3593 недавніх статей, опублікованих російськими державними джерелами новин, і виявило, що Facebook не позначає 91% повідомлень як спонсоровані державою.

YouTube, зі свого боку, активізував зусилля по боротьбі зі спонсорованим державою контентом, видаливши понад 1000 каналів та 15 000 відео. Але цей крок був зроблений за кілька тижнів після того, як захисники закликали компанію зробити це, і після того, як відеоролики, які розповсюджують дезінформацію, набрали тисячі переглядів.

Теорія біологічної зброї виявилася особливо вразливою для платформи. YouTube не тільки не зміг видалити відео, що викладають ці теорії, як показало дослідження Media Matters for America, але й заробив на них через монетизовані канали.

За словами заступника директора некомерційної групи «Боротьба за майбутнє» Едварда Грира, корінь проблеми полягає в тому, що основна бізнес-модель, на якій працюють ці платформи, робить їх ідеальними для маніпуляцій та зловживань.

«Замість того, щоб закликати до більш агресивної цензури на рівні платформи, ми маємо зосередитись на монопольній владі та тому, як влаштовані великі технологічні платформи».

Іншими словами, поки ці платформи цінують взаємодію понад усе, у них мало стимулів боротися з брехнею та сенсаційним контентом, які генерують непропорційно великий обсяг трафіку.

Френсіс Хауген, колишня співробітниця Facebook, яка стала викривачем, заявила про це у своїх свідченнях перед Конгресом у жовтні 2021 року, зазначивши, що «нагорі немає волі, щоб переконатися, що ці системи працюють досить безпечно». Вона додала: «Поки ми не створимо противагу, ці речі діятимуть на користь акціонерів, а не на користь суспільства».

TikTok «випустили з уваги» як джерело дезінформації

У той час як Facebook, Twitter і YouTube стикаються з зростаючим тиском у боротьбі з дезінформацією, TikTok виник як нова і часто-густо межа.

Будучи відносно молодою платформою TikTok швидко росте і практично не регулюється. Дослідники кажуть, що від початку вторгнення в Україну вони бачили, як швидко на платформі поширювалася дезінформація.

Деякі дані вказують, що дезінформація може координуватися Росією. Одне дослідження, опубліковане Media Matters for America 11 березня, показало, як понад 180 російських впливових осіб на платформі брали участь у узгодженій пропагандистській кампанії з пропаганди онлайн-підтримки війни Росії, публікуючи сотні постів із хештегом #RussianLivesMatter.

TikTok відіграє настільки важливу роль у конфлікті, що адміністрація Байдена нещодавно запросила впливових осіб TikTok до Білого дому, щоб поінформувати їх про реалії війни та залучити їх до боротьби з дезінформацією.

TikTok закрив свої сервіси в Росії більш ніж тиждень тому, щоб уникнути дій з боку Кремля, але деякі впливові особи, схоже, публікують повідомлення, незважаючи на заборону.

Оригінал статті за посиланням