Україна вдало відключиться від енергосистеми Росії, якщо не буде аварій чи диверсій
22.02.2022   //  

Володимир Ахундов, експерт “Ліги антитрасту”

Укренерго визначило дати проведення ізольованого режиму енергосистеми України. «Ліга антитрасту» намагалась розібратись чи вистачить нам вугілля та потужностей ТЕС. Спойлер – за оптимістичними прогнозами вистачить, ізольованому режиму бути.

Мабуть, на 8 році війни вже не треба пояснювати, чому Україні важливо відокремитись від енергосистем Росії та Білорусі та синхронізуватись з ЄС. Для того, аби зробити це вже у 2023 році, цієї зими українська енергосистема має пройти тест – кілька днів роботи в ізольованому режимі. На цьому тижні Укренерго офіційно підтвердило дати проведення. Він відбудеться 24-26 лютого. Від’єднання від сусідів розпочнеться вже 23 лютого, а 27-го система повернеться до синхронної роботи.

Ми, як і більшість українців, дуже сподіваємось на вдале проходження цього тесту, а тому спробували розібратись, чи вистачить нам, перш за все, вугілля та потужностей ТЕС для цього.

Наприкінці листопада 2021 Голова Укренерго Володимир Кудрицький зазначав, що за кілька днів ізольованого режиму українські ТЕС спалять близько 300 тис. т. вугілля (без урахування щоденних поставок, які очікуються в звичайному режимі) через збільшення навантаження теплової генерації для забезпечення резервів та відповідне зменшення атомної. За словами Кудрицького, навантаження ТЕС у ці дні має збільшитись в періоди низького споживання до 4,5 ГВт, в пікові – до 8,2 ГВт.

Частка атомної генерації буде зменшена до 9,9 ГВт. Після виходу з ремонту 20 лютого другого блоку Запорізької АЕС, атомка буде працювати 13 блоками, яких, за відсутності аварій, цілком достатньо для забезпечення необхідної потужності.

Що ж до того, чи є у нас наявні резерви теплової генерації у понад 2 ГВт в пікові години, за даними зі звітів Укренерго та публікацій у ЗМІ вдалось визначити, що з 16 блоків, що зараз простоюють через брак палива, на газовому вугіллі точно можуть працювати шість:

  • 2 блоки Зміївської ТЕС загальною потужністю 360 МВт,;
  • 1 блок Трипільської ТЕС потужністю 300 МВт;
  • 3 блоки Вуглегірської ТЕС загальною потужністю 900 МВт.

Також, в резерві знаходяться третій блок Запорізької ТЕС потужністю 325 МВт та восьмий блок Бурштинської ТЕС потужністю 195 МВт.

Тож, за цими оптимістичними підрахунками резерви потужностей ТЕС для проходу ізольованого режиму є. За умови достатньої кількості вугілля, але про це далі.

 

20 січня цього року міністр енергетики Герман Галущенко запевняв, що вугілля для проведення ізольованого режиму вистачить: «Зараз на складах 800 тис. т., ще 220 вивантажаються в портах. Для проходження 5 днів ізольованого режиму потрібні запаси у максимум 1 млн. т.»

Якщо порівняти заплановане на ізольований період навантаження ТЕС з показниками, наприклад, 16 лютого, то мінімальні значення відрізняються не суттєво – близько 15%, але в пікові години різниця більша – до 37%. Тож, враховуючи денні обсяги споживання вугілля, за умовні 5 днів ізольованого режиму може знадобитись додаткові 100-150 тис. т. вугілля. Ця цифра ще може зрости за рахунок додаткових витрат на розвантаження/завантаження блоків при маневруванні.

За даними Міненерго, на складах ТЕС станом на 17 лютого – 700 тис. т. вугілля з 836 тис. т. необхідних гарантованих запасів, в два рази більше, ніж було в листопаді. Виконання гарантованих запасів – 86%.

За даними Міністерства енергетики, видобуток енергетичного вугілля українськими шахтами протягом цього ОЗП більш-менш стабільний і навіть показує незначне зростання.

Тож оцінимо ризики зриву імпортних поставок в результаті російських заборон на експорт антрациту в Україну та транзит енергетичного вугілля з Казахстану.

Російський «бан» на експорт антрациту в Україну

Загалом, після російського «бану» на експорт антрациту з листопада минулого року обсяг імпорту впав втричі. Показник на графіку включає не тільки ТЕС, але й інших споживачів.

Як бачимо на графіку нижче, поставки антрациту на ТЕС з максимуму майже 150 тис. т. у жовтні, в грудні впали до 3 тис. т. Але в січні знову зросли до 60 тис. т. (скоріш за все, в результаті домовленостей про поставки на Луганську ТЕС в рамках тристоронньої контактної групи, про які повідомлялось на початку січні). При чому на ТЕЦ в грудні було поставлено також небагато антрациту, всього 17 тис. т. Куди ділись ще 70 тис т російського імпортного антрациту в грудні – наразі невідомо.

Загалом же, відсутність імпорту російського антрациту може суттєво вплинути хіба що на роботу Луганської ТЕС, куди можливість підвозити вугілля є тільки з боку Росії. Ще 2 роки назад зупинка Луганської ТЕС могла б викликати проблеми з енергопостачанням для підконтрольної Україні півночі Луганської області, яка через брак потужностей передачі внаслідок бойових дій була фактично в режимі енергоострову. Але, як нещодавно Укренерго повідомило  «Лізі антитрасту», з введенням в експлуатацію у 2020 році Кремінської підстанції, північ Луганщини повністю може бути забезпечений електроенергією з решти ОЕС України. Зараз же Луганська ТЕС несе мінімальне навантаження у 130 МВт, тому її зупинка не матиме значних негативних наслідків для енергосистеми. Основною її функцією лишається теплопостачання м. Щастя, для безперебійного забезпечення якого у грудні минулого регулятором була затверджена допоміжна послуга з компенсації роботи ТЕС на дорогому газі (за відсутності вугілля).

Російський «бан» на транзит казахського вугілля

Після заборони в листопаді минулого року ситуація з імпортом з Казахстану в грудні суттєво не змінилась. Але вже в січні імпорт впав майже вдвічі, що може бути пов’язано з політичною ситуацією та протестами в Казахстані.

Тож, вплив російських заборон, наразі, не має стати на заваді для проходження ізольованого режиму.

 

Морські поставки, що відбулись останніми днями або заплановані на найближчий час:

  • 7 лютого судно класу «Панамакс» з 45 тис. т. вугілля з Колумбії для ТЕС ДТЕК пришвартувалося в порту «ТІС». Загалом ДТЕК домовився про додаткові 4 судна класу «Панамакс» з імпортним паливом. Очікується, що нові поставки з вугіллям із США та Колумбії прибудуть до України протягом лютого-березня.
  • 11 лютого в одеському порту “Южний” пришвартувався балкер Wadi safaga з 78 тис . т. австралійського енергетичного вугілля для потреб генерації “Центренерго”.
  • В ніч з 16 на 17 лютого до одеського порту «Южний» пришвартувався один з найбільших балкерів – Maran Excellence з 160 тис. т. вугілля з Колумбії для «Центренерго». До кінця лютого компанія очікує прибуття ще двох кораблів із 214 тис. т.

 

Загалом, складається враження, що якщо не буде аварій та саботажу з боку крупних гравців (Енергоатом, ДТЕК), вугілля для проходження ізольованого режиму цілком може вистачити (з врахуванням останніх поставок). Тим більш, в прогнозах погоди легкий «мінус» тільки вночі, вдень стабільний «плюс» на найближчі 10 днів.

Додатковим аргументом на користь успішного проходження ще може бути те, що відсутність імпорту з Білорусі цілком може компенсуватись відсутністю експорту з Бурштинського енергоострову. Наприклад, за 16 днів лютого загальний імпорт е\е склав 203 тис. МВт., а експорт 237 тис. МВт. Тобто відсутність експорту з Бурштину цілком може компенсувати відсутність імпорту з Білорусі, адже ці потужності зможуть працювати на внутрішній ринок.

Тому, ризики, на нашу думку, – це тільки аварійність та можливі диверсії. Останнє видається цілком вірогідним, враховуючи те, що зараз відбувається на ринку електроенергії.

Сподіваємось на краще та все буде ENTSO-E!

Ситуація з енергоблоками та складами ТЕС

Ситуація з енергоблоками ТЕС станом на 17.02:

Без палива – 16 блоків, з них ДТЕК – 3, Центренерго – 13.

В аварійному ремонті – 1 блок Ладижинської ТЕС.

Резерв 3 блоки – 1 Слов’янської ТЕС (Донбасенерго), 1 Запорізької та 1 Бурштинської (ДТЕК)

 

Ситуація на складах ТЕС:

За даними Міненерго, на складах ТЕС станом на 17.02 – 700 тис. т. вугілля з 836 тис. т. необхідних гарантованих запасів. Виконання гарантованих запасів – 86%.

Виконання гарантованих запасів ТЕС Центренерго: від 92% до  116%, середній показник 101%, нестача на двох станціях – 3 та 5 тис т. При чому на Трипільський ТЕС вугілля на 7 тис. т. більше, ніж необхідно за гарантованими запасами. Тобто, можна вважати, що ТЕС Центренерго забезпечені гарантованими запасами вугілля.

Виконання гарантованих запасів ТЕС ДТЕК: від 37% (Запорізька) до 162% (Ладижинська). Якщо ж брати загальну кількість вугілля на всіх ТЕС групи, нестача до гарантованих запасів становить 106 тис. т.

На Слов’янській ТЕС Донбасенерго до гарантованих запасів не вистачає 30 тис. т. Виконання – 40%.

Загалом, за грудень-січень для експорту з Бурштинського енергоострову до ЄС на Бурштинській ТЕС ДТЕК спалив до 250 тис. т. вугілля.

Поставки та споживання ТЕС

Структура поставок на ТЕС у лютому цього року:

Загалом цього місяця станом на 17 лютого було поставлено на ТЕС 940 тис. т., з них ДТЕК – 710 тис. т., Центренерго – 166 тис. т., Донбасенерго – 63 тис. т.

З загальних 940 тис. т. частка імпортного вугілля склала 33%, або 312 тис. т.

Частка імпортного вугілля по генеруючих компаніях: ДТЕК – 29%, Центренерго – 52%, Донбасенерго – 34%.

Поставки та споживання ТЕС у січні цього року:

Поставлено 2 млн. т., з яких газового 1,94 млн. т., антрациту – 61 тис. т.

Спалено 1,76 млн. т., з яких газового 1,7 млн. т., антрациту 58 тис. т.

Структура поставок на ТЕС у січні цього року:

Загалом в січні було поставлено на ТЕС 1 990 тис. т., з них ДТЕК – 1 512 тис. т., ЦЕ – 358 тис. т., ДЕ – 121 тис. т.

З загальних 1 990 тис. т. частка імпортного вугілля склала 32%, або 643 тис. т.

Частка імпорту по компаніях: ДТЕК – 28%, Центренерго – 53%, Донбасенерго – 19%.

Структура імпорту вугілля на ТЕС за 2021 рік

Газове Антрацит
Країна тис. т. Частка Країна тис. т. Частка
Казахстан 625,8 43% РФ 1424,7 100%
Польща 471,3 33% 1424,7 100%
США 210,1 15%
Австралія 107,9 7%
РФ 29,2 2%
1444,3 100%

Частка імпорту у загальних поставках газового вугілля на ТЕС у 2021 році склала 8%.

Антрацит тільки імпортний, російський.

Володимир Ахундов, вперше опубліковано у «Бізнес. Цензорі»