Банкіри Зеленського збагатили Поліщука на «Гуллівері»
18.02.2022   //  

Держбанки вчергове реструктурували кредити управителю «Гуллівера». І тепер відомо, як саме: дозволили повертати гроші аж до 2044 року під жалюгідні відсотки до 4%, а сама сума кредитів зросла у півтора рази – до $675 млн.

В іпотеці у банків за кредитним договором перебуває нерухоме майно ТОВ «Три О» на Спортивній площі, 1-А у Києві, а саме: торговельно-офісний комплекс загальною площею 151 805 кв м (ТРЦ «Гуллівер»), ділянка площею 1,14 га (8000000000:76:058:0008), ділянка площею 0,11 га (8000000000:76:058:0013)

Хто і скільки дав грошей «Гулліверу»

Отже у 2006 році «Ощадбанк» і «Укрексімбанк» видали кредит ТОВ «Три О». Тоді цю фірму контролювали Вагіф Алієв і Сергій Веселов (відомий як депутат Одеської облради від БЮТ). Згодом додався Олексій Кучеренко (нині нардеп від «Батьківщини», який разом з Веселовим був партнером Костянтина Жеваго).

За даними «Коммерсанту», тоді йшла мова про мультивалютний кредит на загальну суму $61,6 млн під 13,5% річних у гривні і 12% у доларах зі строком виплати до грудня 2012 року. Цю ж суму називала газета «День», яка зауважила, що це був перший довід спільного (консорціумного) кредитування двох держбанків – «Ощадбанку» і «Укрексімбанку».

Перші два кредити вони видали на будівельні проекти: торговий центр «Глобус» ($38 млн фірмі «Ділайт») і ТРЦ «Гуллівер» ($61,6 млн фірмі «Три О»). При цьому видана «Три О» сума на той час була рекордною: «до цього часу українські банки такі великі кредити жодній компанії не надавали», писала газета.

У 2006 році тодішній перший заступник голови правління Ощадбанку Андрій Пишний так прокоментував цю угоду: «Була відпрацьована спільна оцінка ризиків по проекту, взаємодія двох банків при фінансуванні, контроль та супроводження застави».

У 2008 році «Інтерфакс-Україна» повідомив, що у вересні того року ліміт кредиту було збільшено до $177,6 млн під 17,5% річних у гривні та 12,85% в доларах США і євро.

Станом на 2011 рік, за даними державного судового реєстру, сума кредиту становила вже $88,4 млн та 1,35 млрд грн. За курсом того часу сумарно це складало близько $258,39 млн.

Надалі розмір основного зобов’язання «Три О» по кредиту лише збільшувався, процент – зменшувався, а строк виплати – віддалявся. І це при тому, що проблеми з виплатами по кредиту у фірми почалися практично одразу.

Зокрема, у період 2013-2019 рр сума боргу зросла до $440,99 млн ($352,79 млн  Ощадбанку і $88,2 млн Укрексімбанку). Ця цифра стала відома завдяки витягу з реєстру речових прав на нерухоме майно, який також показав, що строк виплати продовжили до грудня 2025 р. При цьому, за даними «Дзеркала тижня», річна ставка по кредиту становила 9%, тоді як на ринку ставки сягали 30%, але і ці 9% не виплачувалися.

На той момент у «Гуллівер» вже ввійшов Віктор Поліщук – бізнесмен, який став відомим за часів Януковича, у тому числі завдяки банку «Михайлівський», мережі магазинів «Технополіс» («Ельдорадо») та зв’язкам з тодішнім міністром доходів Олександром Клименком (після Майдану втік до Росії).

Витяг з держреєстру речових прав щодо предмету іпотеки (ТРЦ «Гуллівер») за кредитним договором №129/31/1-2

Відомо, що у якості забезпечення по кредиту «Три О» ще у 2007 році передало в іпотеку держбанкам ТРЦ «Гуллівер» і ділянку площею 1,14 га. А от у 2017 році фірма уклала із банками новий іпотечний договір, за яким передала в іпотеку також ділянку площею 0,11 га. Жодних умов і обставин цієї іпотеки, як і суми боргу по кредиту, яка суттєво зросла, у відкритих джерелах немає. І від офіційних осіб ніякої інформації суспільство теж не отримує. Зокрема, у 2016 році тодішній голова правління Ощадбанку Андрій Пишний відмовився відповісти журналістам «Дзеркала тижня» на питання про суму кредиту «Три О» і як він обслуговується, пославшись на банківську таємницю.

Цим же аргументом Пишний пояснив своє небажання відповідати на питання журналістів «Ліга. Фінанси» про реструктуризацію боргів компаній Віктора Поліщука на пільгових умовах. Але зауважив, що «всі без винятку рішення кредитного комітету і правління банку розглядаються за участі куратора НБУ».

Після зміни влади, у 2020 році вже більш чітко було оголошено про «чергову процедуру фінансової реструктуризації» боргів «Три О», яка стала найбільшою реструктуризацією для Ощадбанку у минулому році. Але знову без деталей, які, однак, стали відомі знову з держреєстру речових прав. Отже, після останньої реструктуризації 2020 року розмір основного зобов’язання «Три О» перед держбанками становить вже $674,99 млн ($537,21 млн Ощадбанку і $137,78 млн Укрексімбанку), а строк виплати збільшено до січня 2044 року. При цьому відомо, що за користування кредитними коштами фірма має сплачувати 3,65% та 4,15% річних у валюті.

Як бачимо, умови для власників «Три О» вчергове пом’якшені, борг можна віддавати дуже довго. Фактично держава, яка, за даними джерела «Економічної правди», видала кредити «Три О» під заставу майна, ринкова вартість якого заледве складала половину виданих коштів, спонсорує спосіб життя власників «Гуллівера».

Нагадаємо, що Поліщук очолив рейтинг українських рантьє із найбільшими доходами від здачі нерухомості в оренду у 2020 році, який склав «Forbes Україна». За даними видання, дохід Поліщука від цієї діяльності торік склав $70 млн, при цьому найбільш прибутковою є його мережа складів RLC.

Ми припускаємо, що п’ята частина від вказаної суми $70 млн – це дохід від здачі в оренду приміщень ТРЦ «Гуллівер» і ділянки площею 0,11 га. Так, за даними Youcontrol, ТОВ «Три О» у 2020 році отримало валовий прибуток (сюди ми включаємо дохід від здачі в оренду своєї нерухомості) у розмірі 396,7 млн грн, а у 2019-му – 454,2 млн грн. При цьому загалом (окрім 2019 року) фірма є збитковою, що, на нашу думку, є результатом переоцінки курсу валют по непогашеному кредитному боргу.

Чи була у держави можливість не збагатити одного бізнесмена, а отримати максимальний профіт для себе? Так. Банк, окрім реструктурувати чи списати, може також продати проблемний кредит. У 2018 році «Ощадбанк» виставляв на продаж права вимоги по кредиту і по договорах забезпечення (ТРЦ «Гулівер», ділянки на Спортивній площі, 1-А і 100% ТОВ «Три О») за 18,18 млрд грн. Але торги так і не відбулися – всі 10 учасників були відхилені через несплату гарантійного внеску (908 млн грн). І до цієї ідеї більше не повертались. А просто полегшили «кредитне ярмо» бізнесменам з «Три О».

Довідково про власників «Три О»

Віктор Поліщук і Лілія Рєзвая

В рамках кримінального провадження було встановлено, що «Три О» погашало кредитні зобов’язання перед Ощадбанком в тому числі за рахунок коштів, отриманих через ланцюжок компаній у банку «Михайлівський». Цього року за завдання цьому банку шкоди на 81,6 млн грн шляхом кредитування пов’язаних осіб було оштрафовано екс-начальника одного з департаментів банку. Разом з тим епізод про завдання «Михайлівському» та його вкладникам збитків на 1,6 млрд грн слідчі закрили за рішенням Печерського суду від жовтня 2019 року. Як відомо, банк «Михайлівський» ліквідовується, його власником був Віктор Поліщук.

У 2016 році в інтерв’ю biz.liga.net Віктор Поліщук заявив, що «Гуллівером» управляє його дружина Лілія Рєзвая.

Власниками ТОВ «Три О» є ТОВ «Компанія «Мобіл Вест» (40,63%), лондонська компанія «Подемос» (22,07%), віргінські компанії «Бадлі Коаст Лімітед» (18,07%) і «Левіш  Венчєрз Лімітед» (9,23%) та кіпрська компанія «Хетібер Файненс Лімітед» (10%). Власником «Мобіл Вест» є британська «Подемос» і Вячеслав Ігнатенко (95,99%), двоюрідний брат Лілії Рєзвої.

Вагіф Алієв

Сергій Веселов

Олексій Кучеренко

У 2012 році газета «Коммерсант» писала, що власником ТОВ «Три О» став Віктор Поліщук. За даними видання, він викупив частки у Вагіфа Алієва, Сергія Веселова і Олексія Кучеренка. Хоча інші джерела «Коммерсанта» заявили, що угода була фіктивною і вказані особи просто не хотіли афішувати свою участь у цьому проекті. Кучеренко був основним власником ЗАТ «Гермес Ассет Менеджмент» (ліквідоване, правонаступник – однойменне ТОВ), яке вело бухгалтерську звітність ТОВ «Три О».

Ірина Шарпінська, Юрій Ніколов, «Наші гроші»