Проблеми з оцінкою ділової репутації покупців ЗМІ в контексті закону про олігархів
17.02.2022   //  

Ділову репутацію покупців ЗМІ перевірятиме якийсь орган, та за якимось критеріями якось оцінюватиме її бездоганність. Потім РНБО може якось приймати оцінку або якось не приймати. Після чого хтось може стати олігархом або якось не стати.

«Ліга антитрасту» подала свої зауваження та пропозиції до проекту порядку перевірки ділової репутації покупців ЗМІ, який був опублікований Нацрадою з питань телебачення та радіомовлення для громадського обговорення та є одним з актів, що необхідно прийняти для запуску в травні так званого антиолігархічного закону.

Адже за законом кандидат в олігархи може не потрапити до реєстру, якщо продасть ЗМІ покупцю з бездоганною діловою репутацією. І ось на питання: хто та як оцінюватиме бездоганність покупців має як раз відповідати такий акт.

Хто буде оцінювати?

Не зрозуміло. Якийсь уповноважений орган. А який саме з сотні державних органів саме той уповноважений – з проекту Порядку не зрозуміло.

За якими критеріями буде оцінюватися бездоганність?

В проекті таких ознак сім. Наприклад, якщо покупець:

▪️має судимість

▪️чи податкову заборгованість понад 600 тисяч гривень,

▪️істотно і системно порушує законодавство

▪️чи купує ЗМІ за ціною нижче ринкової,

👉то репутація такої особи не є бездоганною.

Хто та як визначить ринкову ціну 1+1 Коломойського або Україна24 Ахметова – проект порядку також замовчує.

Чию репутацію будуть перевіряти? Всіх чи обраних? Не зрозуміло. Проект порядку просто передбачає, що перевірятимуть тих, в бездоганності репутації яких є обґрунтовані підстави сумніватися. Простою мовою: кого хочу, того і перевіряю.

Який перелік документів має надати той, чия бездоганність буде оцінюватися – порядок не каже. Тобто цілком може бути «кейс бай кейс». Комусь довідку про несудимість, а комусь характеристику від першої вчительки.

І навіть в кінці цього туманного шляху з перешкодами покупця та кандидата в олігархи не очікує передбачуваний результат. Бо кінцеве слово: чи бездоганна твоя репутація, говоритиме РНБО на власний розсуд.

«Ліга антитрасту» в письмовому вигляді висловила своє глибоке занепокоєння Національній раді щодо такого екзотичного документу в українській правовій системі. Сподіваємось, що чиновники знайдуть в собі сили привести проект у відповідність до Конституції та здорового глузду.

Євген Дудник, експерт «Ліги антитрасту»