«Як тобі таке, Маск?» Для провального виводу в космос супутника «Січ» знайшли «прокладку» і запуск подорожчав вдвічі
Замість прямого контракту з американською компанією Ілона Маска «SpaceX» для запуску супутника Кабінет міністрів залучив посередника. Через це контракт подорожчав удвічі до $1,8 млн., а обладнання державного конструкторського бюро поставили через фірму-«прокладку».
Про це написав Олександр Гуменюк для «Заборони».
13 січня 2022 року Україна вперше за понад 10 років Україна вивела на орбіту власний супутник «Січ-2-30». Це не новий виріб, а копія супутника «Січ-2», який Україна запустила перед цим. Копія зберігалася на КБ «Південне» із готовністю до запуску на 80-85%, хоча вважається застарілою через низьку роздільну здатність – «Січ-2-30» має роздільну здатність 7,8 метра, а сучасні супутники здатні передавати зображення з роздільною здатністю 30 сантиметрів.
В 2020 році, коли Державне космічне агентство очолив Михайло Лев, почався процес з доопрацювання супутника, на який КБ «Південне» вже потратило 110 млн грн. Для його запуску Лев почав переговори з компанією Ілона Маска, яка оцінила запуск супутника в 1 мільйон доларів. До процесу пошуку коштів був залучений тодішній міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський, який курував роботу космічного агентства.
Наприкінці лютого 2021 року Держкосмос мав попередній договір з SpaceX для запуску в космос супутника «Січ-2-30». Договір був прямий, без посередників. Потрібно було авансом сплатити $1 млн для бронювання місяця. Але зрештою передоплата не була перерахована, та в лютому 2021 році Михайло Лев був звільнений з Держкосмосу.
Після звільнення Лева нове керівництво космічного агентства та міністр Олег Уруський знайшли посередника у вигляді нідерландської компанії «Isilaunch», яка також співпрацює зі SpaceX. В травні 2021 року уклали угоду.
Цей посередник гарантував українській стороні місце для супутника на ракетоносії, але вартість послуги виросла майже вдвічі – до $1,8 млн. Крім того, «Isilaunch» найняла субпідрядником українську фірму ТОВ «Скай енержі», яка начебто мала виготовити спеціальні плити для кріплення супутника до ракети Маска.
Ця компанія розташована в місті Дніпрі, її керівником та власником є колишній працівник КБ «Південне» Юрій Прокопенко. Більшість співробітників фірми також з КБ, а власних потужностей для виготовлення адаптерів (через них нібито залучили фірму) вона не мала. Голова економічного комітету парламенту Дмитро Наталуха з посиланням на дані Служби експортного контролю стверджує, що фірма поставила адаптер та кріплення, які з самого початку були на КБ «Південне».
За даними ресурсу ImportGenius, компанія «Скай енержі» раніше вже постачала схожі вироби нідерландській компанії і при цьому не вказувала в документах про експорт космічних технологій, а зазначала товар як металеві вироби.
Наразі із запущеним супутником немає стійкого зв’язку, створена урядова комісія для з’ясування причин невдалого запуску. Раніше на запуску супутника піарився президент Володимир Зеленський, який спостерігав в прямому ефірі за його виведенням на орбіту. У листопаді Верховна рада підтримала відставку Уруського.