Які фактори спричиняють ослаблення курсу рубля до долара? Яку динаміку російської валюти слід чекати надалі?
01.02.2022   //  

Текст: Агія Загребельська, засновниця “Ліги антитрасту”

Основний фактор, що сьогодні впливає на курс рубля – саме загроза збройної агресії Росії проти України, та жорстких санкцій, які можуть за цим слідувати.

Як одне з підтверджень цього, можемо подивитися на поведінку рубля після заяви речника МЗС РФ Олексія Зайцева на щотижневому брифінгу про те, що Росія вважає війну з Україною немислимою та ситуація на сході України є спокійнішою. Курс рубля відреагував миттєво та підвищився, бо інвестори повірили, що поки напруження не слід очікувати.

Те ж саме відбулося, коли білоруський уряд заявив, що після нібито спільних навчань в лютому російські військові не залишатимуться на території Білорусі. Рубль зміцнився на 1%, що є нетиповим світовим трендом, адже загальна тенденція інша.

Проте, у випадку зміни комунікацій або поведінки на більш агресивну та войовничу, курс рубля так само швидко опуститься. І чим більше Кремль буде погрожувати Україні збройною або іншими видами агресії, які наші союзники зможуть розглядати як підставу для введення санкцій, тим суттєвішим буде це падіння.

При цьому, що цікаве, інвестори більше реагують на публічні заяви Кремля, ніж на реальні дії. Бо для прикладу відправлення російських військових кораблів у напрямку Ірландії та можливе супроводження флотилії атомним човном не здійснило відчутного тиску на курс. Так само, як і данні американської розвідки в кінці минулого року щодо нарощування значної частини російських військ на українських кордонах. Російські фінансові ринки майже не показали жодної реакції на цю заяву, а інвестори не вірили у вторгнення.

Також див.:

Путін накопичив сотні мільярдів доларів на «чорний день», але у Росії є проблеми

Як можна оцінити вплив санкцій на економіку Росії за агресію проти України?