Суд двічі скасував підозру професору академії прокуратури, якого затримали на хабарі у $200 тисяч за посаду в ДІАМ
17.01.2022   //   278 Переглядів

Октябрський райсуд Полтави вдруге скасував повідомлення про підозру професору академії прокуратури Валерію Севрюкову, якого затримали у минулому році в рамках розслідування справи «продажу» посади керівника регіональної Державної інспекції архітектури та містобудування (колишня Держана інспекція архітектури та містобудування) за $200 000. Про це написала Дарина Синицька у «Полтавщині» з посиланням на ухвалу суду від 30 грудня.

Севрюков — киянин, екс-прокурор, професор, який викладав у Національній академії прокуратури у Києві та до 2020 р. обіймав посаду начальника відділу з організації спеціальної підготовки прокурорів з підтримання публічного обвинувачення. З 1997 р. він веде адвокатську діяльність.

Згідно з матеріалами справи, провадження щодо хабарництва правоохоронці відкрили у вересні 2020 р. За версією слідчих ДБР, Севрюков та «невстановлені особи» за $200 тис пообіцяли підприємцю допомогти очолити Північно-Східне міжрегіональне Головне управління ДІАМ (колишня ДАБІ).Новий територіальний орган має базуватися у Полтаві, а його діяльність поширюватиметься на Полтавську, Сумську та Кіровоградську області. Наразі конкурс на цю посаду ще не оголошений.

Перший транш у розмірі $20 тис підприємець передав 26 травня. Після того цього Севрюкова затримали. Йому висунули підозру у незакінченому замаху на заволодіння чужим майном шляхом обману чи зловживання довірою в особливо великому розмірі, вчинене за попередньою змовою групою осіб.

28 травня Октябрський райсуд призначив для підозрюваного 2 млн грн. застави, які за нього внесли. А далі розпочалася довга процедура оскаржень усіх кроків слідства.

Так, упродовж двох місяців після затримання захисники Севрюкова не змогли оскаржити міру запобіжного заходу. Але один із суддів колегії апеляційного суду висловив окрему думку, у якій зазначив, що вважає призначення застави безпідставним — як і будь-якого іншого заходу.

Далі адвокати намагалися відсторонити від справи прокурора і слідчого. Врешті, 6 серпня, суддя Октябрського райсуду Едуард Сініцин скасував повідомлення про підозру Севрюкову, оскільки прокурори та слідчі припустилися процесуальних помилок. Зокрема, оскільки він є адвокатом, підозру йому можуть підписати лише Генпрокурор, його заступник або керівник регіональної прокуратури. Натомість документ підписав перший заступник керівника Полтавської обласної прокуратури Олег Плескач, який виконував обов’язки під час відпустки Антона Столітнього. Крім того, у різних документах по справі різні номери кримінальних проваджень.

За два тижні прокурору вдалося оскаржити це рішення. Колегія суддів Полтавського апеляційного суду скасувала ухвалу, якою Сініцин скасував повідомлення Севрюкову про підозру. Паралельно той самий суддя продовжив міру запобіжного заходу ще на 2 місяці.

У жовтні 2021 р. адвокати підозрюваного намагалися послабити цей захід — просили віддати Севрюкова на поруки. Апеляційний суд відмовив, але зменшив розмір застави — до 681 тис грн. Але коли того ж місяця прокурор просив продовжити термін дії обмежень, то суддя Сініцин уже відмовив.

Почекавши ще кілька місяців, захисники подали нову скаргу на повідомлення про підозру. І 30 грудня той самий суддя Сініцин її задовольнив. Підстави для цього він використав ті самі, що і попереднього разу — повідомлення підписала не та особа. До того ж є проблеми щодо правильної кваліфікації у частині того, чи закінчений або незакінчений це був замах на злочин.

Наразі ТУ ДБР, розташованого у Полтаві, та облпрокуратура подали апеляційну скаргу і на це рішення. А напередодні прокурор намагався відвести від розгляду клопотання суддю Сініцина, але його колега Лариса Гольник відмовила у цьому проханні, бо не побачила доказів упередженості судді.

Оскільки термін запобіжного заходу продовжений не був, Севрюков зараз на свободі і не під заставою. Якщо прокуратурі не вдасться оскаржити другу підозру, це потягне за собою і скасування арештів. Вилучений автомобіль Peugeot 206, банківські картки і сім-карти повернуть власникам.

Що ж до самого розслідування, то у листопаді 2021 р. слідчім ДБР дозволили продовжити термін слідства ще на 9 місяців.