Ахметов хотів купити «ОГХК», але ФДМУ відмінив аукціону через відсутність конкуренції
14.01.2022   //   611 Переглядів

Фонд держмайна вже втретє відмінив аукціон по приватизації АТ »Об’єднана гірничо-хімічна компанія» через відсутність конкуренції. Єдиним допущеним учасником аукціону 20 грудня було ТОВ «Юмджи агромін» кандидата в олігархи Ріната Ахметова. Про це Фонд держмайна повідомив на запит «Ліги антитрасту».

Заявку компанії «Northland capital partners limited» Роберта Алан Джонсона з оточення Дмитра Фірташа (зв’язки по ТРЦ «Республіка» та «Банк Січ«) Фонд держмайна відхилив через ненадання підтвердженої аудитором фінансової звітності, підтвердження сплати гарантійного внеску у розмірі 5% стартової ціни або банківської гарантії (приблизно 185 млн. грн.) та документів про реєстрацію і кредитора.

Відтак ФДМУ допустив до участі в аукціоні тільки «Юмджи агромін». Як наслідок, 20 грудня 2021 року відмінив торги, бо закон забороняє проведення конкурсу з одним учасником (без конкуренції).

Попередній аукціон був призначений на 29 жовтня 2021 року. Єдиним допущеним учасником тоді було ТОВ «Трайдент Геоінвест Україна» мільярдера Геннадія Буткевича, власник мережі магазинів «АТБ» та низки рудних компаній. «Northland» також подавав заявку, але був відхилений.

Перший аукціон по продажу «ОГХК» був призначений 31 серпня 2021 року. Тоді заявки подали вищезгаданий «Northland», ТОВ «Тінвест» Давіда Бежуашвілі (брат міністра оборони Грузії часів Саакашвілі) та ТОВ «Стугна лімітед» Дмитра Адамовського (син бізнесмена Андрія Адамовського, який був бізнес-партнером Олександра Грановського та мав значний вплив на ринки палива та надр за часів Порошенка). До участі допустили лише «Стугну» і через відсутність конкурентів аукціон відмінили.

Таким чином на кожен з трьох аукціонів ФДМУ допускав лише по одній компанії з українськими бенефіціарами.

Хоча у ФДМУ інтерес до приватизації «ОГХК» декларувала 31 компанія, половина з яких – іноземні інвестори: «Kusto agro pte. Ltd» (Сінгапур), «Umbhi Ukrainian Machine bulding Holding Intelligent limited» (Кіпр, Рінат Ахметов), ТОВ «БГС Рейл» (Україна), ТОВ «Алтіус Капітал» (Україна), троє фізичних осіб-громадян Китаю, ТОВ «Карпатнафтохім» (Україна), ТОВ «ТІУ 2» (Україна), ТОВ »Нексол Холдінг Україна» (Україна), ТОВ «ТіоФаб» (Естонія), Компанія «Buzzard Energy» (Австрія), Terry Sazonski (фізична особа) (Канада), ТОВ «Група ТАС» (Сергій Тігіпко); ТОВ «Бі Джі Ві Груп менеджмент» (Геннадій Буткевич); ТОВ «ЮМДжі Інвестментс» (Рінат Ахметов); ТОВ «ВКФ «ВЕЛТА» (Андрій Бродський); ТОВ «Конкорд консалтинг» (Ігор Мазепа); ТОВ «Тінвест» (Давід Бежуашвілі); ТОВ «Стугна лімітед» (Дмитро Адамовський); Корпорація «Маст-Іпра»  (Сергій Анохін); «Arima Minerals FZ LLC» (Індія); «Boldman Group International, INC»(США); «EAS Advisors LLC» (США); «Sojitz Corporation»(Японія); «Noble Resources» (КНР, Гонконг); «Iluka Resources Limited» (Австралія); «Esan Eczacibasi Endustriyel Hammaddeler San. Tic. A.S.» (Туреччина); «MDC Capital Management LLC» (ОАЕ); «Chun Can Capital INC» (ОАЕ); «Agrateo Osaühing» (Естонія).

 

Причин трьох невдалих спроб продати компанію декілька, вважає експерт «Ліги антитрасту» Володимир Даценко.

«По-перше, ФДМУ явно переоцінив інтерес західних компаній до ОГХК і недооцінив негативну інвестиційну репутацію як України, так і самого активу з купою кримінальних проваджень, олігархічним та російським шлейфом. І хоча ФДМУ поставив достатньо низьку стартову ціну об’єкту, ніби врахувавши ці дефекти, але навіть це не спарцювало та не компенсувало високий ризик.

По-друге, держава відмовилася бути гарантом того, що проблеми «ОГХК» з минулого не принесуть новому власнику штрафні санкції і фінансові проблеми. Цілком нормально, якби ризики подій, що відбувалися до приватизації, залишилися на державі, як попередньому власнику. Але Кабмін такі умови проігнорував. Що зрозуміло, адже гарантіями може скористатися «недобросовісний» власник, ризик перемоги якого на аукціоні залишається високим.

По-третє, ФДМУ відверто поспішав з цією приватизацією, аби завершити її в 2021 році. Поспіх став особливо помітним, коли навіть після зірваного першого аукціону ніхто з державних стейкхолдерів навіть не спробував ідентифікувати проблеми і віднайти способи їх вирішення. Аукціон просто негайно переоголосили та він, прогнозовано, закінчився так само, як і перший.

З третім аукціоном ФДМУ разом з провладними спікерами все більше нагадували чи то «їжачків на кактусі», чи то «упоротих корупціонерів».

 Оголошувати четвертий без ґрунтовної без роботи над помилками – злочин. Тому, для перетворення «ОГХК» з Великого провалу на Велику історію успіху держава зобов’язана суттєво змінити підхід до підготовки компанії до приватизації. А поки хтось робить вигляд, що це «само так якось сталося» або у всьому винні «папередніки», на державному активі можуть продовжувати паразитувати нові-старі обличчя», – каже Даценко.

Після скасування третього аукціону замголови Офісу президента Ростислав Шурма повідомив про намір продати «ОГХК» у 2022 році дешево і не якомусь стратегічному інвестору.

«Наприклад, на ОГХК не прийде Rio Tinto або хтось із великих видобувних компаній – вони бачать певні ризики», – вважає Шурма.

На думку Шурми, для держави такий сценарій все одно вигідніший, ніж тримати такі компанії у державній власності «і щоб вони поступово згасали». Адже навіть за умови продажу за невисокою ціною зберігатимуться робочі місця, збільшуватиметься обсяг експорту та продажу на внутрішньому ринку.

Юлія Коробова, експертка «Ліги антитрасту».