Укрзалізниця після шантажу постачальників законтрактувала газ по 66 гривень за куб (виправлено)
11.01.2022   //  

Філія «Центр забезпечення виробництва» АТ «Українська залізниця» 29-31 грудня уклала угоди на поставку 17 млн кубометрів природного газу на загальну суму 1,33 млрд грн. Про це повідомляється в системі «Прозорро».

Угоди були укладені з двома постачальниками.  ТОВ «Газова компанія «Інвестсервіс» отримала замовлення на 560,75 млн грн (тут і тут), ТОВ «Газенерго-трейд» – на 560,57 млн грн (тут і тут).

Компанії мали поставити по 2,5 млн кубометрів газу з 23 по 31 грудня 2021 року, та по 6 млн кубометрів у січні 2020 року.

По грудневим поставкам 23-29 грудня газ мали поставляти по 65,97 грн. за куб, а 30-31 грудня –по 62,34 грн. Всього по грудневим угодам було законтрактовано 5 млн кубометрів газу на 330 млн грн.

На січень ціна у контрактах визначена 65,94 грн за куб. Чи відбувається по ним поставка газу взагалі – наразі невідомо.

Шантажна ціна

«Інвестсервіс» та «Газенерго-Трейд» і раніше були постачальниками газу Укрзалізниці. Та 20 грудня ЦЗВ отримало від них листи про припинення постачання природного газу з 23 грудня через відсутність необхідного ресурсу відповідно до діючих договорів.

«Укрзалізниця» щонайменше протягом майже двох місяців в опалювальному сезоні залишається без постачальника природного газу, що  призведе до зупинки залізниці та втрати доходів АТ «Укрзалізниця», – йдеться в обґрунтуванні.

Тому з цими фірмами і уклали нові контракти по переговорній процедурі.

В грудні світові ціни газу справді були значно вищими від звичайного рівня. Саме на цей аспект послалась Укрзалізниця в своєму обґрунтуванні. Мовляв, 22 грудня приведена розрахункова вартість природного газу на європейських хабах TTF, CEGH та THE до кордону України складала в середньому 73,58  грн за куб.

Однак за даними зарубіжних агентств, ціна газу у Європі почала падати саме 22 грудня. Вже наступного дня вона впала у півтора рази, і в останній тиждень грудня становила близько 45 тис грн з урахуванням доставки до кордону України та ПДВ. Однак Укрзалізниця не знизила ціни до такого рівня.

Ще одним доказом суттєвого зниження ціни газу є ще дві закупівлі газу, проведені «Укрзалізницею» 31 грудня. На той момент добігли кінця ще два тендери на поставку 5,6 млн кубів газу у 2022 році. Їх виграла та сама фірма «Газенерго-Трейд», та уклала угоди на суму 203,70 млн грн по 36,45 грн. та 36,3 грн. за куб. (На торгах єдиним конкурентом переможця було згадане ТОВ «ГК «Інвестсервіс», фірми не торгувалися під час аукціону).

Чому не «Нафтогаз»?

20 грудня філія «ЦЗВ» провела перемовини з директором ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз» (переможець аукціону по «Постачальнику останньої надії») про можливість переходу АТ «Укрзалізниця» до цього постачальника в зв`язку із критичною ситуацією в АТ «Укрзалізниця», яка настане з 23 грудня. Філії «ЦЗВ» було відмовлено в переході, оскільки така ситуація в «Укрзалізниці» не підпадає під дію Закону України «Про ринок природного газу» в частині переходу споживача природного газу до Постачальника останньої надії.

«Ціна реалізації газу Постачальника останньої надії, відповідно до постанови Кабміну від 25.10.2021, визначається на рівні усередненої вартості транспортування магістральними газопроводами Європи та офіційного курсу гривні до євро та долара США, встановленого НБУ плюс націнка 20%. Тобто станом на 22.12.2021 вона складає близько 88 тис. грн./тис.м3.» – йдеться в обґрунтуванні.

Разом з тим «Нафтогаз» повідомляв, що ціна газу від Постачальника останньої надії у грудні була 47 грн за кубометр.

Роль ДСНС у незаконній процедурі

Ці закупівлі були проведені за переговорною процедурою через виникнення особливих економічних обставин з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій

В обгрунтуванні вказано, що задля уникнення негативних наслідків, 20 грудня «Укрзалізниця» направила листа на адресу Держслужби України з надзвичайних ситуацій щодо визнання ситуації, яка може виникнути в «Укрзалізниці», зокрема можливе припинення роботи через відсутність обсягів газу, надзвичайною ситуацією державного рівня.

В ДСНС визнали, що існує потенційна загроза виникнення 23 грудня надзвичайної ситуації техногенного характеру. ДСНС запропонувало товариству вжити всіх можливих заходів із запобігання її реалізації та забезпечення сталої та безпечної роботи галузі у 2022 р.

До уваги також взято протокол засідання Експертної комісії ДСНС з визначення рівнів та класів надзвичайних ситуацій від 12 жовтня 2021 р., яким надзвичайну ситуацію, яка виникла в зв’язку з відсутністю постачання газу бюджетним установам на осінньо-зимовий період 2021/2022 років, визнано як надзвичайну ситуацію техногенного характеру державного рівня.

̶Р̶а̶з̶о̶м̶ ̶з̶ ̶т̶и̶м̶,̶ ̶т̶е̶н̶д̶е̶р̶н̶и̶й̶ ̶к̶о̶м̶і̶т̶е̶т̶ ̶«̶Ц̶З̶В̶»̶ ̶д̶о̶ ̶п̶у̶б̶л̶і̶к̶а̶ц̶і̶ї̶ ̶у̶ ̶«̶П̶р̶о̶з̶о̶р̶р̶о̶»̶ ̶н̶е̶ ̶д̶о̶д̶а̶в̶ ̶л̶и̶с̶т̶ ̶в̶і̶д̶ ̶Д̶С̶Н̶С̶.̶(Лист ДСНС_ таки оприлюднений у “Прозорро”, “Наші гроші” просто не знайшли його у тому місці, де він був завантажений. Приносимо вибачення усім зацікавленим сторонам)

Також є різниця між тим, що ДСНС визнало та що є у Законі. Так, ДСНС визнає, що є загроза виникнення надзвичайної ситуації та пропонує вжити заходів для запобігання. А в Законі підстава для переговорної процедури – ліквідація наслідків надзвичайної ситуації, що вже відбулась та зафіксована.

Хто ці постачальники?

Полтавська «Газова компанія «Інвестсервіс» належить Марині Семеренко. Видання «Полтавщина» пов’язувало фірму з екс-депутаткою Полтавської міськради Ліліаної Бєлашовою, дружиною бізнесмена Сергія Бєлашова («Скела терціум»).

Нині львівський «Газенерго-Трейд» належить Ірині Кугуковій. Раніше засновником було столичне ТОВ «Юридична фірма «Правова допомога», яке тоді належало Володимиру Місюраку з Івано-Франківська та Марини Лосенко з Житомирської області.

Для обох цих фірм контракти на поставку газу «Укрзалізниці» є найбільшими у їх історії.

Віктор Волокіта, Юрій Ніколов, «Наші гроші»