В АМКУ подали заяву на лояльні Ахметову тарифи «Укрзалізниці»
21.12.2021   //   205 Переглядів

Через економічно необґрунтовані тарифи Укрзалізниці, держава субсидує окремі види бізнесу. «Ліга антитрасту» попросила втрутитися АМКУ.

Більше половини усього вантажообігу в України припадає на залізничний транспорт. Здійснюючи вантажні перевезення, АТ «Укрзалізниця» розраховує їх вартість, керуючись не ринковим законом попиту і пропозиції, а збірником тарифів, який затверджує Мінінфраструктури.

Встановлені Мінінфраструктурою правила застосування тарифів передбачають, що спочатку визначається базова вартість перевезень, яка розраховується з урахуванням об’єктивних чинників, таких як тип вагону, їх кількість, відстань перевезення. Після цього, до вартості перевезення застосовуються коригуючі коефіцієнти, які можуть як зменшувати, так і збільшувати попередньо визначену ціну.

При цьому, залежно від виду вантажів, розбитих Мінінфраструктурою на категорії, застосовуються коефіцієнти від 0,756 до 3,722.

Одними з найбільш «привілейованих» є вантажі, які віднесені до І-го класу (залізна і марганцева руди, кам’яне вугілля, добрива, цемент, хімікати та ліс). Вони складають половину від перевезеного «Укрзалізницею» обсягу вантажів.

При цьому руда складає 50% перевезених залізницею вантажів І-го тарифного класу, а вугілля – 38%. Та їх перевезення для наших гаманців – нерентабельне.

Деякі ЗМІ посилаються на дані РНБО, у яких стверджується, що через тарифну політику протягом 2016-2020 років Укрзалізниця недоотримала 100 млрд грн доходів від перевезення вантажів. Собівартість таких перевезень була вищою за доходи, які вони приносили.

Найбільшу вигоду від цього отримав бізнес Р. Ахметова, К. Жеваго та Д. Фірташа. Вони мали можливість перевозити «Укрзалізницею» вантажі нижче від собівартості перевезень.

За законодавством України, таке субсидування бізнесу за рахунок недоотримання доходів підприємством, яке належить державі, може бути кваліфіковано як «державна допомога».

У разі, якщо Антимонопольний комітет встановить неприпустимість умов, на яких надається державна допомога, він може зобов’язати змінити умови її надання, а також зобов’язати повернути державну допомогу, визнаною недопустимою для конкуренції.

Аби звернути увагу конкурентного відомства на це питання, «Ліга антитрасту» надала АМКУ інформацію про ймовірну незаконну державну допомогу.

Євген Дудник, експерт «Ліги антитрасту»