Електрика з Білорусі пішла через «прокладку» араба з «ЄДАПСівської» структури
21.12.2021   //  

ТОВ «Трейденергоресурс» з 17 грудня стало найбільшим імпортером електроенергії з Білорусі. Про це свідчать дані ДП «Укренерго».

ТОВ «Трейденергоресурс» зареєстроване в Києві в листопаді 2019 року. Її засновником вказана компанія з Об’єднаних Арабських Еміратів «Vector Energy Innovation FZCO», власником якої записаний Таріям Матар Мохамед.

Саме ця арабська компанія фігурувала у схемі поставки білоруської енергії у листопаді. Тоді «Беленерго» продавало енергію «Вектор енерджі інновейшн FZCO», а «Вектор» вже українській фірмі ТОВ «Тет груп» Віталія Бутенка – колишнього топ-менеджера групи компанії «ДТЕК» Ріната Ахметова.

На початку грудня білоруський імпорт дуже сильно скоротився, а минулого тижня поновився у розмірі до 900 МВт*год. Але замість «Тет груп» постачальником став вже «Трейденергоресурс», записаний на «Вектор енерджі». Тобто у ланцюжку поставок стало на одного посередника менше, та зв’язок з арабською фірмою став ще більш формальним.

Власником «Вектор енерджі» є араб Таріям Матар Мохамед. Він також  відомий тим, що має чверть у статутному фонді ТОВ «Іноваційно-індустріальна група». Про співпрацю є ЄДАПС фірма згадує в своїй візитівці. Директор «Іноваційно-індустріальної групи» Андрій Котул раніше очолював ТОВ «ЄДАПС-Принт».

При цьому Таріям став співласником «Іноваційно-індустріальної групи» у 2017 році разом з Іриною Обиденко та Миколою Войтовичем. Вони замінили у якості бенефіціаірів Юрія Сидоренка, давно відомого як керівник консорціуму ЄДАПС. За даними Михайла Бродського, патенти IIG залишились записаними на Сидоренка.

Про свою зустріч із Таріямом як з власником групи IT-компаній «Industrial innovation group» (IIG) згадував голова парламентської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія під час публічної підтримки ініціатив цієї фірми з реалізації проекту «Держава в смартфоні». Арахамія також є вихідцем з ІТ-бізнесу.

Директором «Трейденергоресурсу» є Микола Юрчак. В його біографії  сказано, що за часів Януковича Юрчак був менеджером з експорту в ТОВ «Хліб Інвестбуд», через яке оточення Юрія «Єнакієвського» Іванющенка та Миколи Присяжнюка проводило схеми з експорту державного зерна через приватні прокладки. В 2012-2018 роках він керував «Granum Trading LLC» нардепа «Батьківщини» Сергія Тарути.

За даними видання «Латифундист», літом цього року Юрчак став менеджером групи компаній «Mimier Trade», що належить Артуру Гранцу. «Міміер Холдинг Са» Гранца володіє ТОВ «Уяви!», що видає «Forbes-Україна». Гранц є давнім другом нардепа Андрія Іванчука із депутатської групи «Довіра», яка є неофіційним союзником Офісу президента в парламенті.

З біографії Гранца відомо, що він навчався і Мінську там мав паспорт громадянина республіки Білорусь. А свій бізнес починав в 90-х роках, зокрема, з постачання агропродукції в Україну з Білорусії. Потім перейшов до бізнесу на магазинах безмитної торгівлі. В Україну переїхав в 2006 році.

Юрій Школяренко, «Наші гроші»