Ахметов + АМКУ = службова таємниця
20.12.2021   //   1 Переглядів

Текст: Агія Загребельська, засновниця “Ліги антитрасту”, держуповноважена АМКУ у 2015-2019 рр.

Група «ДТЕК» кандидата в олігархи Ріната Ахметова звикла до монопольних ван. Вони не хочуть та, мабуть, вже не вміють в конкуренцію. Плюс, конкуренція – це завжди ринкові прибутки. А для збереження лідерства у Форбсі їх точно недостатньо.

«ДТЕК» будує свої бізнес-плани на роки вперед. Не прив’язуючись до президентських строків та прізвищ мешканців печерських пагорбів. Їх стратегія: за гроші та інші плюшки ми завжди купимо потрібні підписи.

«ДТЕК» звикла працювати з «державною страховкою». Коли щось пішло не так, вони завжди повинні мати можливість перекласти втрати на державу і споживачів. Для цього «рубільник» від світлої та теплої України має надійно зберігатися «в сейфі на Жилянській».

Тому, вже зараз «ДТЕК» вибудовує своє гарантоване монопольне майбутнє в новому ринку електрики. Де ми будемо приєднані до європейської енергосистеми. Де вугільної генерації буде менше, а альтернативних – більше. Де не буде ПСО, а роль держави зменшуватиметься.

Основний напрямок – електричні мережі. «ДТЕК» знає, що покриваючи левову частину України своїми обленерго, він залишатиметься королем ринку до того часу, поки людство не винайде інший спосіб передавати електрику. Тому сьогодні основна увага приділяється скупці обленерго.

Час вдалий. Підсанкційний депутат Держдуми РФ, який володів в Україні кількома обленерго, не бажаний інвестор. І «ДТЕК» може вигідно у нього їх викупити.

Перешкода одна – АМКУ. Бо в органі групі потрібно отримати на це дозвіл. І навіть якщо де-факто ці обленерго вони вже купили, але без легітимізації захистити покупки їм може бути важко.

Але в АМКУ у групи має виникнути дві не подолані проблеми з дозволом:

  1. Монополія. Бо група може скоро просто «луснути» від переїдання, поховавши під собою кілька років наших можливостей. Або Україна може остаточно перетворитися в бізнес-імперію одного олігарха.
  2. Санкції. Бабаков – під санкціями США, ЄС та України. Серед іншого вони передбачають заборону Бабакову продавати свої активи («активи – заручники»). І якщо наші державні органи будуть «забивати» на санкції, то що ми можемо вимагати від наших іноземних партнерів по тому ж ПП-2?

За часів п’ятого президента «ДТЕК» отримали дозвіл на придбання двох бабаковських обленерго. Це було в останні тижні його каденції, в день прийняття закону про мову, протягувалося дуже складно, приймалося граничним кворумом та з двома голосами проти з шести.

Зараз «ДТЕК» прийшов в АМКУ за дозволом на ще одне Бабаковське обленерго. Потім в планах ще кілька. Пару місяців тому АМКУ ніби вийшов на крайню стадію надання дозволу. Але після загострення стосунків між Ахметовим та Банковою питання в АМКУ поставили на «паузу».

Ми звернулися до АМКУ, щоб з’ясувати, у кого з державних уповноважених ця справа на розгляді. Та це важливо, бо ми маємо обгрунтовані підозри, що одна з заступниць очільниці АМКУ є не чужою великому бізнесмену. Вона ж останнім часом активно коментує саме питання енергетики та на публічних заходах розповідає позицію АМКУ щодо ринку електрики. Отже, якщо справа у неї на розгляді – це потребуватиме пильної уваги як суспільства, так і правоохоронних органів до процесів в АМКУ. Починаючи від того, як вона до неї потрапила, закінчуючи тим, хто формує її позицію.

Але (!) Антимонопольний комітет у відповідь на запит Ліга антитрасту щодо того, який державний уповноважений розглядає справу щодо придбання групою «ДТЕК» Кіровоградобленерго відповів, що це закрита, службова інформація, та відмовився нам її надавати.

В двосторонніх комунікаціях АМКУ пояснює таку закритість тим, що тоді на державного уповноваженого буде складніше тиснути та він зможе інкогніто прийняти неупереджене рішення. Але навряд чи хтось з вас вірить у те, що Тимченко не знає, хто в АМКУ займається їх справою. Отже, для «ДТЕК» все відомо та вони знають з ким працювати. Більш того, вони мають право це знати за законом.

Але для нас, суспільства, прізвище людини, від якої залежить, якою буде «країна ДТЕК» завтра – через рік – п‘ять – десять – закрита інформація. Тобто АМКУ захищає таким чином себе від впливу суспільства на їх роботу. Оберігаючи елітний клуб: АМКУ – Банкова – олігарх, – від сторонніх очей та втручання.

Реформа АМКУ, яку планує голосувати парламент в січні, зберігає та ще більш консервує ці службові таємниці. Та що б хто б нам не обіцяв, доки елітний клуб буде закритий «наглухо» від нас, АМКУ буде діяти в інтересах Банкової та олігарха, не враховуючи наші. Бо нас в їх клубі немає. А про інтереси «пустого місця» не має сенсу і думати.

Блог від: Агія Загребельська