Тижневий Укравтодор: стартував тіньовий розпил 5,4 млрд на будівництво Великої кільцевої – дорожче, ніж у США та Німеччині
13.12.2021   //  

Минулого тижня в системі Укравтодору пройшли тендери на 9,27 млрд грн. Це 34% від усіх тендерів по Україні в цей період.

Середній та капітальний ремонт доріг – 8,95 млрд.

Олена Криворучко

Схоже, що європейці остаточно змирились з корупціогенними правилами гри в Укравтодорі. Всього рік тому ЄБРР вимагав від Кубракова відігнати від міжнародних тендерів угрупування менеджерів «Укрдорінвесту», яких вважали причетними до фальсифікації тендеру на ремонт траси Києв-Одеса за гроші ЄБРР. Тоді серед п’ятірки відсторонених була директор «Укрдорінвесту» Олена Криворучко. І ось пройшов рік і Кубраков зробив її головою Державного агентства інфраструктурних проєктів України («Укрінфрапроект»). Це агентство, через яке проходять мільярди на ремонт аеропортів, дорожні розв’язки та інші коштовно-цікаві підряди.

Анна Юрченко

Так само як і Криворучко ЄБРР тоді вимагав відсторонити від його грошей начальницю відділу міжнародного співробітництва Укравтодору Анну Юрченко. Але згодом Кубраков зробив її своєю заступницею міністра інфраструктури саме по європейській інтеграції. І європейці все це проковтнули. Більше того, у ЄБРР погодились зі сценарієм «гасіння» корупційного скандалу в Укравтодорі. Вони довірили юристам «Саєнко-Харенко» написання комплаєнс-системи разом з «Basel Institute on Governance» (Швейцарія) за гроші самих європейців.

Але замість комплаєнс-системи Україна отримала продовження поганих практик.

Минулого тижня Укравтодор запустив перші торги на вибір підрядника по будівництву Великої кільцевої дороги довкола Києва. Зараз йдеться про першу ділянку довжиною 18 км очікуваною ціною 5,35 млрд грн.

Очікувана вартість неймовірна для України – 300 мільйонів гривень за кілометр ($11,2 млн за нинішнім курсом). Ще рік тому у самому Укравтодорі говорили, що нормальна ціна будівництва нових доріг в Україні складає 170 млн грн. А зараз зробили будівництво столичної дороги дорожче ніж у США, Канаді, Німеччині та Китаї (дані “Центр транспортних стратегій”):

Для освоєння такої неймовірної маржі була залучена уся вертикаль влади.

«Слуги народу» провели через Верховну Раду закон про виключення закупівель для Великої кільцевої з-під дії закону «Про публічні закупівлі» та відповідно виведення цих торгів з системи «Прозорро». Для придушення супротиву використали фейкову історію про EPC-F контракти (пояснення корупціогенного фейку тут і тут).

Потім Кабмін прийняв постанову про «експериментальний проект» по освоєнню мільярдів на Великій кільцевій. І у ньому зафіксив корупціогенні фактори:

  • жодного обмеження по завищенню ціни контракту вже після тендеру, та хоч і у п’ять разів, як це трапилось у Румунії, де американський(!) підрядник роздув кошторис вже після початку робіт, і румунам довелось просто розривати з ним стосунки і обирати підрядника вже на звичайних торгах;
  • жодної прозорості. Торги пройдуть поза межами «Прозорро» на майданчику «Playtender». Він належить колишньому зятю Черновецького Вячеславу Супруненку, якого ще за часів Януковича розшукували за корупцію, а зараз нормально толерують. Партнерами Супруненка у «Плейтендері» є Олександр Конопліцький та Антон Припіченко, керівник майданчика biz. За часів Порошенка саме там поза межами «Прозорро» тендерився «Укроборонпром» Гладковського.

Отже громадськість не має жодної можливості перевірити як і що відбувається на тендері по Великій кільцевій. Це дуже схоже як за Порошенка відбувались торги арештованим майном у «СЕТАМі» – там теж нікому не дозволяли бачити хід торгів. А для того, щоб громадськість менше гуділа про те, що якісь учасники торгів можуть зазирати у ставки конкурентів, або організатори торгів взагалі у ручному режимі можуть викидати з аукціонів кого заманеться – розповіли історію про захист блокчейном. І вже після розгону менеджерів Петренка-Довбенка з Мінюсту стало відомо, що блокчейн ніяк не захищав ті торги, бо банально ніхто не мав доступу до «контрольних» комп’ютерів. А дані з них були швидко знищені.

Тоді не було жодних скандалів з боку Фонду «Східна Європа», який і займався «блокчейновою» ширмою для СЕТАМу. І здається не буде жодних нарікань та стурбованості з боку європейців і зараз. Бо Укравтодор вже зараз пише про свій «експеримент», що він «відповідає стандартним процедурам, які застосовуються на проєктах ЄІБ, ЄБРР та Світового банку». Але ніхто не почув навіть жодної стурбованості з боку західних партнерів. А значить експеримент по знищенню екосистеми «Прозорро» людьми Зеленського – продовжиться. Це не жарт. Укравтодор обіцяє що «за результатами експерименту Укравтодор та Міністерство інфраструктури ініціюватиме вдосконалення наявного інструментарію системи ProZorro».

Агія Загребельська, засновниця “Ліги антитрасту”

І це загрожує тектонічними зсувами у корупційний бік, вважає засновниця «Ліги антитрасту» Агія Загребельська:

«Люди президента привчають українців замість законів читати прес-релізи. Але я таки закликаю почитати сам текст постанови. Вона правдивіше розкриває плани урядовців. А саме п. 2:

«Експериментальний проект будівництва Великої кільцевої автомобільної дороги навколо м. Києва (далі — експериментальний проект) полягає у застосуванні альтернативного прозорого механізму визначення через інформаційно-телекомунікаційну систему відбору виконавця робіт та способів регулювання господарських відносин, визначення максимально ефективних підходів для подальшого закріплення апробованого регулювання на законодавчому рівні»

Що тут бачите ви? Я, наприклад, бачу спробу створити нібито конкурента для Прозорро під «особливі закупівлі».

Навіщо кожного разу терпіти публікації вотчдогів, оскарження в АМКУ, моніторинги ДАСУ?! Простіше просто мати свою систему. Своє «маленьке Прозорро» для Банкової.

Я щиро хочу, щоб наші прогнози не виправдалися. Інакше, це доказ того, що «хлопчики» прийшли надовго, і це довго буде не таким прозорим та демократичним, як ми звикли».

Директор ДП «Прозорро» Василь Задворний у коментарі для «Наших грошей» відмітив наступне:

«Prozorro завжди наполягає, що всі кошти платників податків у державних закупівлях мають витрачатися максимально прозоро та конкурентно.

Тому добре, що закупівлі по будівництву окружної дороги в обхід Києва передбачають конкурсний відбір учасників, а Укравтодор активно комунікує старт закупівлі. Водночас ці торги відбуватимуться не в електронній системі публічних закупівель Prozorro, а через приватний електронний майданчик, що викликає певне занепокоєння.

Система Prozorro належить державі, має сертифікати комплексної системи захисту інформації, публікує дані про кожен перебіг тендеру в автоматичного режимі. Крім того, учасник закупівлі може побачити документи своїх конкурентів, всі рішення замовника та подати скаргу в АМКУ, якщо він вбачає порушення своїх прав. А ось чи буде забезпечена повна прозорість відбору виконавця для будівництва окружної дороги, який відбуватиметься поза Prozorro — це питання лишається актуальним, і варто приділити цьому велику увагу».

Також корупціогенні ризики відмітив керівник Департаменту запобігання та виявлення корупції НАЗК Сергій Деркач:

«Положення Закону України «Про публічні закупівлі» встановлюють низку заборон і обов’язків для замовників –  забезпечити прозорість, рівний підхід до учасників закупівлі, не встановлювати дискримінаційні вимоги. Крім того, за Законом у компаній завжди є право оскаржити дії замовника.

Виведення будівництва ВКАД з-під дії цього Закону позбавляє процедуру відбору цих стандартів захисту. НАЗК наголошувало на цьому, коли таку правку внесли з голосу під час розгляду законопроєкту в Парламенті.

Але Закон прийнято, він набрав чинності, і на цьому етапі головна задача держави – забезпечити прозоре та вичерпне регулювання відбору виконавця робіт на рівні підзаконного акту.

Нам надійшов проєкт, розроблений Мінінфраструри, ми його опрацювали та виявили, що він містить корупціогенні положення, що впливають на об’єктивність та прозорість вибору підрядника, а тому провели антикорупційну експертизу проєкту.

У висновку експертизи НАЗК ідентифікувало усі ці корупціогенні фактори та запропонувало рекомендації для їх усунення. З позитиву – переважна частина зауважень НАЗК були враховані розробниками, проєкт було доопрацьовано перед тим, як Уряд затвердив Постанову. Водночас низка питань залишилися неврегульованими – це, серед іншого, і джерело фінансування будівництва.

Крім того, преамбула постанови передбачає, що суть експерименту з будівництва ВКАД полягає «у застосуванні альтернативного прозорого механізму проведення відбору для подальшого закріплення апробованого регулювання на законодавчому рівні».  Позиція НАЗК полягає у тому, що виведення проєктів будівництва публічної інфраструктури з-під Закону України «Про публічні закупівлі» є корупційно вразливою».

Підрядник Укравтодору по ремонту доріг
(жирним виділено засновників НАДУ,
курсивом – простих членів НАДУ)
Сума по підрядам 2021 р. Частка, %
1. ТОВ «Автомагістраль-Південь» 42 342 813 551 18,2
2. ТОВ «СУНП «Автострада» 40 056 464 928 17,2
3. ТОВ «Онур конструкціон інтернешнл» 23 512 963 905 10,1
4. ТОВ «Ростдорстрой» 19 715 032 745 8,5
5. ПрАТ «Хмельницьке ШБУ №56» 16 122 914 827 6,9
6. ТОВ «Будінвест Інжиніринг» 12 691 100 000 5,5
7. ТОВ «ШБУ-77» 11 923 272 690 5,1
8. ТОВ «ПБС» 9 840 577 951 4,2
9. ТОВ «Техно-Буд-Центр» 9 076 015 398 3,9
10. ТОВ «ШБ «Альтком» 6 724 199 500 2,9
11. ТОВ «СТЛ+М» 6 666 082 496 2,9
12. ТОВ «Енергетично-дорожнє будівництво» 3 758 705 271 1,6
13. ТОВ «ДС Пром Груп» 3 436 910 316 1,5
14. ТОВ «Європейська дорожньо-будівельна компанія» 2 890 997 000 1,2
15. ПП «Автомагістраль» 2 725 815 809 1,2
16. ПАТ «Рівнеавтошляхбуд» 2 501 634 036 1,1
17. ТОВ «Славдорстрой» 2 094 384 288 0,9
18. ТОВ «ШРБУ-48» 1 578 479 600 0,7
19. ТОВ «Роад Констракшн» 1 545 451 790 0,7
20. «Özaltin inşaat» 1 391 716 466 0,6
21. ПП «Будгарант-7» 1 220 638 061 0,5
22. ТОВ «Волиньдорбуд» 1 202 368 161 0,5
23. ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс» 1 045 671 158 0,5
24. ТОВ «Будівельна Фірма Паритетбудінвест» 853 728 550 0,4
25. «AzVirt MMC» 799 653 488 0,3
26. ТОВ «БК Євродор» 766 746 495 0,3
27. ОАО «ДСТ № 4 г.Брест» 616 820 500 0,3
28. Консорціум «Блек Сі Консорціум» 544 799 000 0,2
29. ТОВ «Євробуд плюс» 544 665 000 0,2
30. ТОВ «Главшляхбуд» 534 879 199 0,2
31. ТОВ «Березівкаагрошляхбуд» 529 030 448 0,2
32. ОАО «ДСТ № 2, г. Гомель» 488 735 000 0,2
33. «Onur taahhut» 368 584 337 0,2
34. ОАО “СМТ №8” 321 324 000 0,1
35. ТОВ «Евродор» 320 936 544 0,1
36. ПрАТ «Броварське ШБУ №50» 320 439 606 0,1
37. ПрАТ «ШРБУ №82» 305 734 361 0,1
38. ТОВ «Торговий дім «Дінастія» 297 446 797 0,1
39. ТОВ «СУАП «Інтервіас Україна» 154 340 302 0,1
40. ТОВ «Лубенське ШБУ №9» 117 349 000 0,1
41. ТОВ «Шляховик-Т» 93 999 990 0,0
42. ТОВ «ШБУ №14» 73 641 826 0,0
43. ТОВ «Інтер-форт» 43 874 709 0,0
44. ТОВ Луцька ДПМК 36 403 500 0,0
45. «Drog-Bud» 15 823 946 0,0
232 213 166 545 100,0

Ремонт мостів та газогонів – 0,19 млрд грн.

Толерантна до «Автомагістралі-південь» Харківська САД дозволила собі знести фаворита Укравтодору з тендеру по ремонту шляхопроводу на трасі М-03 км 483+347. Знесли за те, що не знайшли у тендерній пропозиції фірми підтвердження того, що вона раніше вже встановлювала бар’єрні мостові огорожі у розмірі 21 тон. І хоч ці огорожі – абсолютно не біном Ньютона, але тендер на 185 млн грн розіграли ТОВ “Мостобудівельний загін № 112” та ТОВ «Укртрансміст». Перша з них і забрала підряд зі знижкою аж 1 відсоток.

«Турнірна_таблиця_ремонту_мостів»

Підрядник Укравтодору по ремонту мостів Сума Регіон
«Doğuş inşaat ve ticaret a.ş.» 11 248 800 000 Полтавська
ТОВ «СУНП «Автострада» 3 768 073 354 Кіровоградська, Херсонська, Вінницька, Хмельницька
ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» 1 295 472 579 Запорізька, Хмельницька, Кіровоградська, Київська, Рівненська, Харківська
ТОВ «Онур конструкціон інтернешнл» 427 206 953 Львівська
ТОВ «Мостобудівельне Підприємство «Мостострой» 355 467 200 Полтавська
ТОВ «Ростдорстрой» 336 082 776 Кіровоградська, Полтавська
ТОВ «Укртрансміст» 280 166 900 Чернігівська
ТОВ «Автомагістраль-Південь» 217 247 858 Львівська, Одеська
ТОВ «Енергетично-дорожнє будівництво» 205 903 759 Кіровоградська, Миколаївська, Вінницька
ТОВ «Будмонтажсервіс I» 181 998 000 Чернівецька
ТОВ Підприємство «Маст-Буд» 181 860 564 Одеська
ПрАТ «ПВІ ЗІТ «Нафтогазбудізоляція» 178 175 324 Полтавська
ТОВ «Харківмістдорбуд» 107 150 143 Донецька
ТОВ «Мостобуд» 103 919 190 Чернігівська
ТОВ «Укрбуд-Проект-Реконструкція» 101 253 000 Луганська, Донецька
ПрАТ «Мостобудівне управління-3» 90 161 923 Київська, Полтавська
ТОВ “Мостстройком” 83 621 000 Луганська
ТОВ «ШБ «Альтком» 83 563 542 Київська
ТОВ «Техно-буд-центр» 81 604 500 Тернопільська
ТОВ  «Внедренческе  підприємство Мост» 64 354 947 Донецька
ТОВ «Інтех комплект» 64 245 000 Харківська
ТОВ «ПБС» 55 243 814 Івано-Франківська
ТОВ «Будівельне управління механізації» 48 307 500 Житомирська
ТОВ «Будівельна Компанія Реддіто» 45 261 370 Чернігівська
ТОВ «Сумимостобуд» 42 421 050 Сумська
Корпорація «Планета-Вест» 39 685 000 Миколаївська
ТОВ «РБП Транс-Мост» 35 265 083 Львівська, Волинська
ТОВ «Перша дорожньо-будівельна компанія» 16 611 600 Донецька

 

Експлуатаційне утримання, дрібний ремонт, освітлення, проектування та системи моніторингу – 0,14 млрд грн.

«Турнірна_таблиця_експлуатаційників»

Підрядник Укравтодору по експлуатаційному утриманню доріг Сума Регіон
1. ТОВ «Автомагістраль-Південь» 8 694 105 455 Харківська, Київська, Дніпропетровська, Чернігівська, Одеська
2. ДП «Вінницький облавтодор» 4 181 750 000 Вінницька
3. ПП «Автомагістраль» 3 145 975 224 Київська, Житомирська
4. ТОВ «ДС пром груп» 2 666 649 306 Кіровоградська, Черкаська обл.
5. ТОВ «СК Автострой» 2 532 563 000 Миколаївська обл.
6. ТОВ «Ростдорстрой» 2 429 103 339 Кіровоградська, Полтавська, Миколаївська, Одеська,Черкаська
7. ДП «Харківський облавтодор» 2 279 479 856 Харківська, Луганська
8. ТОВ «Онур конструкціон інтернешнл» 1 526 356 913 Полтавська обл.
9. ТОВ «СУНП «Автострада» 1 457 474 760 Чернігівська, Черкаська
10. ТОВ «ШБУ-77» 1 074 700 000 Чернігівська, Закарпатська
11. ТОВ «ПБС» 1 046 477 192 І-Франківська обл.
12. ТОВ «Гранбуд лідер» 822 279 780 Кіровоградська обл.
13. ТОВ «Березівкаагрошляхбуд» 809 700 000 Одеська
14. ТОВ «ШРБУ-48» 774 071 316 Черкаська
15. ДП «Хмельницький облавтодор» 733 711 509 Хмельницька обл.
16. ДП «Львівський облавтодор» 654 653 361 Волинська обл.
17. ТОВ «Спец комплект постач» 555 324 670 Київська, Чернігівська обл.
18. ДП «Херсонський облавтодор» 551 377 453 Херсонська обл.
19. ТОВ «Енергетично-дорожнє будівництво» 489 625 765 Полтавська обл.
20. ТОВ «Лайт енерджі системс» 416 500 000 Київська
21. ТОВ «БМБуд» 411 138 000 І-Франківська обл.
22. ТОВ «СТЛ+М» 408 004 954 Хмельницька обл.
23. ТОВ «Євро-буд компані» 350 500 000 Луганська
24. ТОВ «Шляховик-Т» 301 189 001 Львівська
25. ТОВ «Енерготрейд-М» 280 329 304 Харківська, Житомирська
26. ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс» 252 305 772 Волинська
27. ДП «Київський облавтодор» 212 680 704 Київська
28. ТОВ «Техно-буд-центр» 209 633 715 Тернопільська
29. ТОВ «Інтер-форт» 207 649 722 Одеська, Донецька, Запорізька, Сумська, Дніпропетровська
30. ТОВ «Дорбуд сервіс груп» 183 326 429 Хмельницька обл.
31. ТОВ «Раун» 157 592 403 Закарпатська, Хмельницька, Львівська, Волинська, Житомирська
32.ТОВ «Унідор Сервіс» 147 502 380 Волинська, Львівська
33. ТОВ «Інтеграл сістемс» 142 225 800 Житомирська, Чернівецька, Закарпатська
34. ТОВ «Перша українська дорожньо-будівельна компанія» 127 217 835 Луганська
35. ТОВ «Дорекс-безпека руху» 109 315 060 Житомиська
36. Консорціум “Укр&Гео Супервіжн” 88 398 191 Дніпропетровська
37. ТОВ «СЕА Електротехніка» 85 484589 Львівська, Волинська, Чернівецька
38. ФОП Фурман Ганна Іванівна 66 498 000 Рівненська
39. ТОВ «Енергетичні ресурси донбасу» 65 829 080 Луганська
40. ПрАТ «Ковельське ШБУ-63» 64 792 700 Волинська обл.
41. ТОВ «Холдинг стальних конструкцій» 56 197 200 Одеська, Кіровоградська
42. ТОВ «Вест Роудз Компані» 53 787 578 Тернопільська
43. ТОВ «Спец-Буд Стандарт» 51 897 433 Тернопільська
44. ТОВ «Юг Строй Компані» 38 540 000 Одеська обл.
45. ТОВ «Дорстрой Монтаж Київ» 32 279 100 Чернівецька
46. ТОВ «Глобал Білд Інжиніринг» 25 439 314 Тернопільська обл.
47. ПрАТ «Хмельницьке ШБУ №56» 20 133 700 Хмельницька
48. ТОВ «Білдгруп» 15 190 000 Донецька
49. ТОВ «Данком» 15 175 000 Донецька
50. ТОВ «Хімія парк» 14 540 767 Львівська
51. ДП «Укрдіпродор» 12 800 250 Миколаївська
52. ТОВ “Рівнебуд-Захід” 11 200 000 Рівненська

 

Юрій Ніколов, «Наші гроші»