Турки з відзнакою Ердогана сенсаційно примусили Укравтодор повернути їх на торги за 452 млн та знести «Автомагістраль-Південь» (додано)
07.12.2021   //  

(додано повідомлення про відміну торгів)

Турецька компанія «Özgün yapi sanayi ve ticaret anonim şirketi» 29 листопада виграла спір в АМКУ щодо рішень замовника по тендеру на ремонт дороги на Львівщині очікуваною вартістю 452,76 млн грн. Про це повідомляється в системі «Прозорро».

Йдеться про тендер Служби автомобільних доріг у Львівській області на ремонт траси Т-14-02 Східниця – Пісочна на ділянках км 14+302 – км 17+330, км 19+051 – км 29+360.

Після місячних роздумів замовник 20 грудня відмінив торги “у зв’язку з відсутністю подальшої потреби в закупівлі зазначених вище послуг саме з такою Технічною специфікацією”.

Тут пропозиції подавали фаворити Укравтодору «Автомагістраль-Південь» та «Онур конструкціон інтернешнл», а також «Всеукраїнський дорожній консорціум» та «Özgün yapi». Дві останні фірми замовник відхилив через різноманітні претензії до їхніх пропозицій.

Щодо «Всеукраїнського дорожнього консорціуму» (керівник Артем Гриненко з «Всеукраїнської дорожньої асоціації») це вже звична поведінка Укравтодору. За рік він не дав йому жодного підряду, а коли консорціум вигравав всі скарги в АМКУ та ціновий аукціон – просто відміняв тендер.

«Özgün yapi» – це відома турецька компанія, яку контролює родина Шентюрк. Президент «Озгюну» Абдурахман Шентюрк також очолює ще одну компанію «Bayburt Grup». У якості голови ради директорів «Bayburt Group» Абдуррахман Шентюрк у 2015 році отримав нагороду від президента Реджепа Ердогана, за те що його компанія стала однією 42 турецьких фірму списку «250 найкращих міжнародних підрядників у світі» (премія Engineering News Record). Після того «Özgün» і отримало великий підряд на ремонт дороги у Азербайджані, який є союзником Туреччини.

При цьому «Озгюн япі» – відносний новачок дорожніх тендерів в Україні. Компанія почала подавати заявки на тендери лише у липні 2021 року. Але їй теж різні замовники постійно не дозволяли взяти участь у торгах під різними приводами.

Цього разу «Özgün yapi» вирішила оскаржити рішення укравтодорівців в АМКУ. Замовник мав кілька претензій. Наприклад щодо того, що фірма надала інвентарну картку на компресор AtlasCopсo XAS 47 Dd, а у довідці вказала AtlasCopro  XAS  47  Dd (одруківка у одній букві). Також замовник мав претензії до документів на асфальтобетонний завод, який для цілей цього тендеру мав бути орендований у фірми «Алов» азербайджанця Зіяддіна Алієва.

Тендерна колегія стала на бік фірми, у тому числі визнавши одруківку несуттєвою помилкою, та зобов’язала Львівську САД поновити «Озгюн» на торгах.

Більше того, в АМКУ задовольнили ще одну скаргу «Озгюна» – на допуск до торгів «Автомагістралі-Південь». Турки виявили, що ця компанія подала на торги банківську гарантію на суму 2  263  813 грн. Тоді як вимагалась гарантія на п’ять гривень більша – на суму  2  263  818 грн.

Замовник заперечував необхідність відхиляти «Автомагістраль-Південь» та посилався на   виписку  з  Банку  по  рахунку  покриття,  яка  підтверджує  зачислення  грошового покриття  на суму 2  562  100 грн, тобто майже на 300 тисяч гривень більшу від необхідного розміру забезпечення тендерної пропозиції. Але АМКУ вирішив, що це не є причиною для залишення фірми на торгах, та постановив відхилити «Автомагістраль-Південь».

Таким чином, якщо Львівська САД виконає рішення АМКУ та не відмінить тендер взагалі, то підряд ціною майже в півмільярда гривень розіграють дві турецькі компанії «Онур» та «Озгюн».

В Україні «Озгюн» досі переслідували тільки невдачі. З літа фірма подала пропозиції на півтора десятка тендерів по ремонту доріг у Львівській та Івано-Франківській областях на загальну суму 5,81 млрд грн. Однак усі замовники (САДи та держпідприємства обладміністрацій) відхиляли цих турків під різними приводами.