Суд призначив чиновнику 5 років ув’язнення за транспортний хабар
05.12.2021   //  

Полтавський апеляційний суд призначив екс-начальнику управління інфраструктури Полтавської ОДА Олександру Колесникову 5 років ув’язнення за хабарництво замість виправдання. Про це пише Дарина Синицька у «Полтавщині» з посиланням на вирок суду від 26 листопада.

Видання нагадало, що події розгорталися у 2017 р. Як розповів голова ГО «Комітет по боротьбі з корупцією в органах державного управління та правоохоронних органах України» Олександр Мороз, тоді до нього звернувся перевізник, який обслуговував маршрут громадського транспорту № 122-13 «Войниха — Терни» у Лубнах. Він поскаржився, що у ОДА йому натякають на хабар. Якщо він не дасть коштів, то з ним розірвуть договір на перевезення через нібито виявлені порушення.

Мороз із перевізником приїхали до Полтави на зустріч із тодішнім начальником управління інфраструктури та туризму Полтавської ОДА Колесниковим. У його кабінеті був чоловік, який представився його заступником Сергієм Гайдаром. Як виявилося пізніше, насправді це був Олексій Соловйов, який виступив посередником у справі.

Під кінець зустрічі Соловйов («Гайдар») відвів Мороза вбік і сказав, що «допоможе», але буде спілкуватися лише через нього. Додав, що за це він має сплатити $2000. Тож Мороз звернувся до правоохоронців і СБУ почала готуватися, щоби затримати хабарників «на гарячому».

8 квітня 2017 р. Олексій Соловйов у піцерії «Неаполь» дав Морозу номер картки, на яку той мав перерахувати перші 14 тис грн. Картка була оформлена на Джонні Набієва — батька полтавського чемпіона з кік-боксингу Аліма Набієва. Мороз зазначає, що на одну із зустрічей Соловйов, якого він тоді вважав Гайдаром, приїхав на Porsche Cayenne Набієва з державними номерами 1000.

Кошти Мороз перевів за два дні, а 20 квітня перерахував ще 10 тис грн., про які Соловйов сказав пізніше. Набієв їх знімав й одразу передавав Соловйову, а той — Колесникову, потім його дружині.

Мороз додав, що, на вимогу Колесникова, перевізник на власному автомобілі також звозив його до Києва і назад — нібито по справах.

Колесникова та Олексія Соловйова затримали за підозрою у хабарництві 15 червня 2017 р.

Розслідування цієї справи закінчили у 2017 р. А наприкінці 2019 суддя Октябрського райсуду Віталій Микитенко виправдав Колесникова, який на той час уже пішов з посади і став керуючим справами «Фельдман-Екопарку».

На думку судді, Мороз був «агентом» СБУ, який спровокував Колесникова на хабар. Нібито він сам був зацікавлений у результатах своєї «агентурної діяльності» і вдався до тиску на посадовця. А в діях Колесникова при цьому не було об’єктивної та суб’єктивної сторони складу злочину.

З таким висновком не погодився сам Мороз, тож, разом з прокуратурою, він підготував апеляційну скаргу. Полтавський апеляційний суд переглянув матеріали провадження і виніс новий вирок.

Колегія суддів, на відміну від суду першої інстанції, знайшла у матеріалах докази того, що Колесников знав про домовленості і сприяв тому, щоби отримати хабар. Він із Соловйовим заздалегідь підготувалися до цього, бо придумали, як отримати кошти не особисто і на рахунки, не пов’язані із ними.

При цьому, суд заперечив припущення попередника про підбурювання, бо, на думку суддів, лише той факт, що Мороз раніше працював у правоохоронних органах, не свідчить про його агентурну діяльність.

Доводи про те, що Колесников не мав впливу на рішення про дозвіл на перевезення, судді теж відхилили. Адже, відповідно до посадової інструкції, такі дії були в його компетенції. Також апеляційний суд прийняв ті докази, які Октябрський райсуд відмовився розглядати через нібито порушення процедури фіксації.

Підсумовуючи, Полтавський апеляційний суд скасував вирок суду першої інстанції та виніс новий. Судді визнали Колесникова винним в одержанні неправомірної вигоди службовою особою, яка займає відповідальне становище (ч. 3 ст. 368 ККУ).

У якості покарання суд призначив 5 років ув’язнення з конфіскацією частини належного йому майна. Окрім того, Колесникова позбавили права обіймати керівні посади в органах місцевої влади, а також позбавили 6 рангу держслужбовця. Його взяли під варту прямо в залі суду, бо вирок одразу набув законної сили.