Держгеонадра відмовила Буткевичу в видобутку урану на Миколаївщині
04.11.2021   //  

Державна служба геології та надр відмовила ТОВ «Атомні енергетичні системи України» (АЕСУ) у наданні спецдозволу на видобування уранових руд Сафонівської ділянки, що знаходиться у Миколаївській області.

Відповідний наказ №773 22 жовтня підписав голова Держгеонадр Роман Опімах.

В обґрунтуванні відмови було зазначено, що «АЕСУ» для отримання спецдозволу подала недостовірні дані. Також були враховані рекомендації Робочої групи з питань надрокористування.

Бенефіціаром фірми є співвласник мережі АТБ Геннадій Буткевич, його молодшими бізнес-партнерами виступають Олександр Настенко та Віталій Якименко. Останній – батько нардепа фракції «Слуга народу» Павла Якименка. Він Голова парламентського підкомітету з питань охорони і раціонального використання надр Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування. «АЕСУ» заявляла про плани видобутку урану.

Нині у користуванні «АЕСУ» вказано три спецдозволи на уранові руди ділянки Новогурівська (Дніпропетровська обл.), площі Михайлівська (Миколаївська) та ділянки Сафонівська. Всі спецдозволи  отримані видані на геологічне вивчення із дослідно-промисловою розробкою

На розвідку Сафонівської ділянки «АЕСУ» подала до Держгеонадра заяву в 2016 році відразу на три ділянки – Західну, Східну і Центральну. Отримати спецдозвіл «АЕСУ» хотіло без аукціону на підставі наявності в неї на цій території майнового комплексу. Заяву було повернуто через зміну на той момент законодавства, через які майновий комплекс уже не був аргументом про автоматичну видачу документу. Але в 2018 році фірма через суд отримала бажаний спецдозвіл.

За даними ДНВП «Геоінформ україни», в  січні 2021 «АЕСУ» знову звернулося за видачею спецдозволу, але тепер не на розвідку, а на видобуток. Фірма просила спецдозвіл на поклад Центральний (рудне тіло №1), поклад – Центральний (рудне тіло №2), поклад – Центральний (рудне тіло №3), Поклад – Західний.

Нагадаємо, після зміни влади – в липні 2019 року Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження №22019101110000111 за підозрою щодо колишніх працівників КП «Кіровгеологія» у розголошенні державною таємниці, що дозволило «АЕСУ» отримати спецдозволи на проведення робіт на уранових родовищ.  Слідство встановило, що фірма замовляла у ДП роботи по підготовці документів для отримання спецдозволів. Але в підсумку не було встановлено розголошення в цьому процесі держтаємниці, а в березні 2021 року Печерський райсуд відмовився продовжити розслідування.

В січні 2021 року голова Держгеонадр Роман Опімах представив нового гендиректора «Кіровгеологія» – Олександра Залужного. Він мав бізнесові справи з родиною Геннадія Буткевича – на початку 2019 року Залужний продав ТОВ студія «Місто» (полтавський телеканал «Центральний» Ганні Рибалко. Це дочка Буткевича.

В серпні 2021 року «Кіровгеологія» отримало без аукціону спецдозвіл «на геологічне вивчення уранових руд на ділянці Новоолексіївська в Кіровоградській області.