Державний бюджет «схудне» ще на 2,56 млрд. АМКУ повертає тютюновим компаніям штрафи за картель
01.11.2021   //  

Текст: Юлія Коробова, експертка «Ліги антитрасту»

Ці  2,56 млрд гривень в минулому році сплатили до державного бюджету чотири найбільші тютюнові виробники в Україні – «Філіп Морріс», «Імперіал Тобако», «Джей Ті Інтренешнл» та «Бритіш Американ Тобако». Гроші були сплачені на виконання рішення АМКУ від жовтня 2019 року, яким відомство оштрафувало їх разом з монопольним дистриб’ютором ТОВ «Тедіс Україна» на 6,5 млрд. за створення тютюнового картелю. АМКУ звинувачував картелістів у тому, що вони спільними узгодженими діями зробили компанію «Тедіс» (у той час вона ще називалась «Мегаполіс») монопольним дистриб’ютором на українському тютюновому ринку.

Тедіс/Мегаполіс з’явився в Україні одночасно з приходом до влади президента Віктора Януковича. Компанія мала російське коріння, адже на території РФ під назвою «Мегаполіс» вже кілька років як функціонував аналогічний монопольний тютюновий дистриб’ютор. ЗМІ тоді пов’язували український Тедіс/Мегаполіс з російським збройним бароном Ігорем Кесаєвим та родиною Януковича, які мали в компанії так звану «президентську долю».

За лічені місяці, не без участі АМКУ, правоохоронних органів та самих тютюнових фабрик, всі інші дистриб’ютори сигарет зникли з українського ринку. Тедіс/Мегаполіс можна сміливо назвати найуспішнішим «стартапом», який менш ніж за рік став монополістом на конкурентному ринку обсягом в десятки мільярдів гривень.

Потім Янукович втік, «Мегаполіс» ребрендувався в «Тедіс», але у тютюнового гіганта все-таки почалися проблеми. АМКУ розпочав розслідування, правоохоронці прийшли з обшуками, податкова донарахувала борги. І навіть Генеральний прокурор разом з Міністром внутрішніх справ вийшли на спільний брифінг, на якому звинуватили компанію у фінансуванні тероризму, а чиновників АМКУ в лобіюванні її інтересів за хабарі. Тероризм, бо зброя із заводів Кесаєва постачається, в тому числі, російським окупантам, що воюють проти української армії в Донецькій та Луганській областях.

Частка «Тедісу» на ринку почала зменшуватися. Тютюнові виробники почали укладати прямі угоди з великими мережами. Та навіть з’явилися перші незалежні від «Тедісу» та тютюнових фабрик дистриб’ютори. Але далі цього справа не пішла. Хоча шанс з’явився  з приходом до влади шостого президентаВолодимира Зеленського. Тоді у «Тедіса» знов почалися проблеми. АМКУ вдруге оштрафував компанію та чотири фабрики на 6,5 млрд. грн. Одеський регіональний олігарх Борис Кауфман тоді назвав себе власником компанії, не вдаючись у деталі, як і за скільки він купив бізнес у Кесаєва. І взагалі чи у Кесаєва, і чи купив, чи просто фронтує.

Але через кілька місяців після штрафу Володимир Зеленський пообідав з Борисом Кауфманом в одеському ресторані та справи «Тедісу» пішли вгору. Суди почали скасовувати штрафи, а уряд навіть прийняв постанову про пілотний проект на тютюновому ринку, яка фактично передбачала, що всі сигарети в Україні будуть реалізовуватися виключно через «Тедіс».

Станом на сьогодні всі компанії, на які було накладено штраф АМКУ, вже виграли навіть касаційну інстанцію. А ті, хто встиг сплатити штраф до бюджету,отримали від АМКУ подання про його повернення.

Чи виплатили фізично вже тютюнникам ці 2,65 млрд чи ні – ми так і не могли дізнатися. Кілька місяців «Ліга антитрасту» переписується з казначейством і АМКУ, намагаючись отримати просту відповідь: так кошти повернули чи ще ні? Але відомства перекидають наші питання один одному. І єдине точне, що ми змогли офіційно дізнатися, що всім компаніям АМКУ видав подання про повернення коштів, з яким вони вже далі мали піти та отримати ці гроші з державної казни.

Єдине приємне – урядову постанову про «пілотну» монополію «Тедісу» таки скасували в суді. Отже, компанія хоча і досі зберігає своє домінуюче становище, але поки не змогла повернути собі 100% ринку, як в «хороші страусині часи».

 

Юлія Коробова, експертка «Ліги антитрасту»